Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

KOMUNIKAT O DIECEZJALNYM MARSZU DLA ŻYCIA I RODZINY

                Drodzy Diecezjanie!

                Czytany dzisiaj List pasterki Episkopatu Polski wprowadził nas w tematykę XV Dnia Papieskiego. W naszej diecezji obchody tego dnia powiązane są z VII Diecezjalnym Marszem dla Życia i Rodziny, który w tym roku przejdzie ulicami Brzeska. Serdecznie zapraszam Was do udziału w tym wydarzeniu w niedzielę 11 października. Wspólne spotkanie rozpoczniemy od Eucharystii celebrowanej w kościele pw. Bożego Miłosierdzia o godz. 11.30 zaś później podczas marszu wyrazimy wdzięczność za nasze rodziny i dar życia. Będziemy przywoływać osobę i nauczanie św. Jana Pawła II – patrona rodziny, by jeszcze lepiej zrozumieć tę drogę ludzkiego powołania. Marsz wpisze się również w modlitwę za Synod Biskupów poświęcony Powołaniu i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym, który dzisiaj rozpoczyna obrady w Rzymie (4 - 25 X 2015).

                Gorąco proszę Was, drodzy Diecezjanie, o podjęcie w naszych wspólnotach parafialnych i w rodzinach wytrwałej modlitwy, zwłaszcza różańcowej, w intencji Synodu, za rodziny i każde zagrożone ludzkie życie.

                Z pasterskim błogosławieństwem

Komunikat o Radiowo-Internetowym Studium Biblijnym

                Drodzy Diecezjanie!

                Gorąco zapraszam Was do uczestniczenia w Radiowo-Internetowym Studium Biblijnym, które od pierwszej niedzieli października rozpoczyna kolejny rok swojej działalności. W ramach wykładów zostaną przybliżone słuchaczom biblijne teksty odnoszące się do osoby Jezusa Chrystusa. W ramach Studium, w związku z ogłoszonym przez Ojca Świętego Rokiem Miłosierdzia, zostanie także podjęta tematyka wprowadzająca w tajemnicę Boga będącego źródłem miłosierdzia.

                Serdecznie zapraszam tych, którzy jeszcze nie uczestniczyli w tego rodzaju spotkaniach, aby zapisali się drogą listowną lub elektroniczną. Audycje Studium Biblijnego będą emitowane na falach Diecezjalnego Radia RDN Małopolska oraz RDN Nowy Sącz w każdą niedzielę o godz. 14.30, a także powtarzane w poniedziałki po wiadomościach o godz. 20.00. Pliki dźwiękowe z wykładami będą zamieszczane również na stronie internetowej Tarnowskiego Gościa Niedzielnego.

                Drodzy Diecezjanie! Zachęcam Was do skorzystania z tej niezwykle cennej oferty oraz do osobistej regularnej lektury Pisma Świętego. Wszystkim Słuchaczom Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego życzę pogłębienia wiedzy oraz wzrostu wiary poprzez osobiste spotkania z Bogiem obecnym w swoim Słowie.

                W tym duchu udzielam Wam pasterskiego błogosławieństwa!

                                               † Andrzej Jeż

                                               BISKUP TARNOWSKI

 

Dziś suma odpustowa o godz. 11.00 Różaniec odmówimy w czasie procesji po sumie, dlatego po południu już nie będzie różańca. Msza św. popołudniowa o godz. 16.00 Przed kościołem można nabyć album o naszej parafii wydany z okazji jubileuszu 650-lecia parafii po promocyjnej cenie 20 zł.

 

Dzisiejsza niedziela i cały październik stanowią dobrą okazję do zainteresowania się różami Żywego Różańca w naszej parafii. Cieszymy się z parafian, którzy należą już do tych róż, a pozostałych zachęcamy do zaangażowania się w ich działalność. Niektóre róże wymagają uzupełnienia z powodu śmierci lub wyjazdu części ich członków. W związku z tym zainteresowanych wstąpieniem do róż zachęcamy do rozmowy z zelatorem lub zelatorką na ten temat. Do obowiązków osób należących do róży należy branie udziału w zmianach tajemnic różańcowych odbywających się raz w miesiącu oraz codzienne odmawianie wylosowanej na zmianie jednej tajemnicy różańca w intencjach wyznaczonych przez Kościół.

 

Dziś Caritas rozprowadza w kiosku parafialnym tzw. „Chlebki Miłosierdzia”. Akcja ta prowadzona jest w całej diecezji. Za „Chlebek Miłosierdzia” składamy ofiarę przynamniej 5 zł. Ofiary w całej diecezji przeznaczone są na dożywianie dzieci.

 

Przypominamy, że nabożeństwa różańcowe w dni powszednie odprawiamy o godz. 17.00 a w niedziele – o godz. 15.30

 

W tym tygodniu różaniec poprowadzą dzieci ze Szkoły Podstawowej i młodzież z Gimnazjum w następującym porządku: poniedziałek – klasy VI, wtorek – klasy V, środa – klasy II, w czwartek klasy I i II Gimnazjum, w piątek klasy IV Szkoły Podstawowej i w sobotę klasy III Szkoły Podstawowej.

 

W środę przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad turecką w bitwie pod Lepanto w 1571 roku, odniesionego dzięki modlitwie różańcowej.

 

W środę po nabożeństwie różańcowym spotkanie biblijne oraz Caritasu.

 

W środę na nabożeństwo różańcowe zapraszamy klasy drugie Szkoły Podstawowej z rodzicami. Rodzice przyniosą dla dzieci nowe różańce do poświęcenia.

 

W zakrystii prosimy zgłaszać obłożnie chorych. Do chorych udamy się w środę o godz. 8.00 Prosimy o dwa samochody.

 

W czwartek na różaniec zapraszamy klasy I i II Gimnazjum z rodzicami na spotkanie w ramach przygotowania do Bierzmowania. Godzinę wcześniej o godz. 16.00 gimnazjaliści mają katechezę w domu parafialnym bez rodziców.

 

W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszła do wieczności +Stanisława Szatko z ulicy Leśnej … Polećmy ją miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 5 X – św. Faustyna Kowalska, dziewica, zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, sekretarka i apostołka Bożego Miłosierdzia, kanonizowana przez Jana Pawła II w roku 2000 (wspomnienie obowiązkowe);
  • 9 X – bł. Wincenty Kadłubek, biskup, pierwszy Polak, który opisał dzieje narodu w „Kronice polskiej”, zmarł jako cysters w Jędrzejowie 8 III 1223 r. (wspomnienie obowiązkowe).

 

Od przyszłej niedzieli Caritas będzie rozprowadzał znicze na groby. Prosimy, aby nabywać znicze w kiosku parafialnym bo w ten sposób wspomagamy potrzebujących. Dziękujemy Caritasowi i SKC za bezinteresowną posługę wobec potrzebujących naszej parafii.

 

W przyszłą niedzielę, 13 października, będziemy obchodzić Dzień Papieski, który na trwałe wpisał się w kalendarz nie tylko Kościoła w Polsce, ale i w kalendarz ważnych rocznic i obchodów w naszej Ojczyźnie. Tego dnia swoimi ofiarami wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana przez Episkopat Polski dla upamiętnienia pontyfikatu Świętego Jana Pawła II. Głównym celem Fundacji jest promowanie nauczania papieskiego i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury; między innymi fundowane są stypendia dla uzdolnionej młodzieży, a pochodzącej z ubogich rodzin. Tym bardziej już dziś polecamy życzliwości Parafian tę specjalną zbiórkę do puszek w przyszłą niedzielę. Tę zbiórkę przeprowadzi Szkolne Koło Caritas działające w naszym Gimnazjum.

 

W przyszłą niedzielę będzie uroczysty chrzest dzieci na sumie. Dziś spotkanie rodziców i chrzestnych o godz. 15.00 w kancelarii parafialnej.

 

W sobotę za dwa tygodnie prosimy o zebranie zboża, ziemniaków i innych płodów ziemi wzorem lat ubiegłych oraz o przywiezienie ich na parking o godz. 9.00 Z Seminarium zostaną wtedy podstawione przyczepy i prosimy na nie załadować przywiezione dary. Zbiórką płodów ziemi zajmie się tak jak co roku Rada Gospodarcza. Niech każdy wyniesie w sobotę dary do drogi. Lektorzy i ministranci pomogą radnym zebrać dary, przejdą po domach w sobotę i przypomną nam o zbiórce.

 

Godzinki o NMP Niepokalanie Poczętej poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Jadwigi Bogacz. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Ireny Błyskal.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Marii Duź. Dziękujemy za udział w różańcu róży Romana Duzia.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  dziś rozpoczyna się synod biskupów poświęcony rodzinie. Ks. Tomasz Jaklewicz pisze o nadziejach związanych z synodem i potrzebie modlitwy o światło Ducha św. dla ojców synodalnych

q  wywiad z Jackiem Pulikowskim, mężem i ojcem, który weźmie udział w synodzie. W wywiadzie wyjaśnia skąd niektórym małżonkom przychodzi myśl o antykoncepcji

q  o problemach, które wiążą się z przyjęciem uchodźców i o tym, dlaczego PO oszukała katolików w tym względzie w rozmowie z Ks. Abpem Jędraszewskim

q  dlaczego Biblia cztery razy częściej mówi o pieniądzach niż o modlitwie

q  muzułmanie jako taran, który zmieni chrześcijańskie oblicze Europy

Natomiast w „Niedzieli”:

q  tematem numeru jest synod o rodzinie

q  o św. Faustynie i trudnościach w tłumaczeniu „Dzienniczka”

Dla dzieci jest nowy numer „MGN” a w nim:

q  obrazek z modlitwą za prześladowanych chrześcijan i zachęta do udziału w ich intencji w różańcu

q  relacja z jedynej na świecie pielgrzymki na rolkach i hulajnogach

W kiosku parafialnym są do nabycia „Kalendarze Rolników” na 2016 rok cieszące się dużą popularnością.

 

Finanse Parafii Lisia Góra

Wrzesień 2015

Wyszczególnienie

Przychody

Wydatki

sprzątanie cmentarza w sierpniu

0,00

400,00

siostra Scholastyka za lipiec

0,00

250,00

ubezpieczenie siostry Scholastyki

0,00

100,00

za grobowce

3 000,00

0,00

ofiara na kościół z okazji pogrzebu ze Śmigna

100,00

0,00

ofiara na kościół z okazji pogrzebu z Brnia

200,00

0,00

ofiary ze ślubu

233,00

0,00

wywóz śmieci z cmentarza

0,00

1 758,90

za gaz w kościele

0,00

119,91

plakat na parkingu

0,00

40,00

prąd w budynku gospodarczym

0,00

44,63

paliwo do kosiarek

0,00

80,00

farba do malowania ogrodzenia plebanii

0,00

220,00

składka niedzielna

1 545,00

0,00

plansze dla dzieci na różaniec

0,00

217,00

ofiary ze ślubu

75,00

0,00

składka niedzielna

1 646,00

0,00

za grobowce

800,00

0,00

 

7599

3230,44

Pracownicy parafialni otrzymali za lipiec 1000 zł., ZUS pracowników 734,77 zł., Urząd Skarbowy 146 zł. Kwiaty do kościoła w październiku 650 zł. W kasie dla pracowników kościelnych było 3442,58 zł. Wpłynęło 310 zł. Bóg zapłać za złożone ofiary. W kasie dla pracowników kościelnych zostało 1221,81 zł. Składki z września przekazane do Kurii przeznaczone były na: potrzeby diecezji i puszka na Uniwersytet JP II. Wyniosły 1390 zł. Na budujący się kościół w Woli Piskulinej 5500 zł. Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone we wrześniu.

 

GCUM w Lisiej Górze informuje, że w okresie od 28 września do 2 grudnia 2015 r. wykonuje nieodpłatnie szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom szczepionką PREVENAR B, poprzedzone każdorazowo badaniem lekarskim kwalifikującym dziecko do szczepienia.

Programem objęte są dzieci, które do dnia wykonania szczepienia nie ukończyły 3 roku życia i nie były dotąd szczepione przeciwko pneumokokom lub nie otrzymały jeszcze wszystkich dawek szczepienia podstawowego. Programem objęte są wszystkie dzieci spełniające powyższe wymagania, zamieszkałe na terenie Gminy Lisia Góra. Rodzice dzieci nie zadeklarowanych do GCUM w Lisiej Górze przed zgłoszeniem się z dzieckiem do szczepienia zobowiązani są do uzyskania od lekarza pierwszego kontaktu, do którego dziecko jest zapisane, zaświadczenia, że dziecko nie było szczepione przeciwko pneumokokom lub informację ile dawek szczepienia podstawowego dziecko otrzymało. Z uwagi na ograniczoną ilość szczepień, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

 

Dnia 15 października (czwartek) od godz. 12.30 w GCUM w Lisiej Górze odbędzie się kompleksowe komputerowe badanie wzroku wraz z możliwością zakupu okularów. Rejestracja oraz szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie (14 6784999) lub osobiście w ośrodku zdrowia.

 

Kurs przedmałżeński w parafii MB Fatimskiej w Tarnowie rozpocznie się 21 października (środa) o godz. 19.00 w domu katechetycznym na parterze. Spotkania będą w środy i niedziele o godz. 19.00