Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Dziś – dwudziesta dziewiąta niedziela w ciągu roku, a zarazem Światowy Dzień Misyjny, będący świętem patronalnym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Tydzień Misyjny w Polsce. Obchody te mają na celu pobudzić nas do wspierania misji i misjonarzy modlitwą, cierpieniem ofiarowanym w tej intencji oraz środkami finansowymi. Naszą chlubą są misjonarze i wolontariusze misyjni pochodzący z naszej diecezji i Ojczyzny. Biorąc udział w nabożeństwach różańcowych, módlmy się za misje oraz o nowe powołania do pracy na misjach.

 

Dziś swoją modlitwą obejmujemy również pracowników służby zdrowia z racji święta św. Łukasza, ewangelisty i lekarza, wyznaczonego w kalendarzu liturgicznym na dzień 18 października.

 

W czwartek przypada 67. rocznica śmierci Sługi Bożego kardynała Augusta Hlonda wielkiego Prymasa Polski i opiekuna polskiej emigracji, założyciela Towarzystwa Chrystusowego (chrystusowcy) – zgromadzenia zakonnego powołanego właśnie do duszpasterstwa wśród Polonii na całym świecie. Módlmy się o rychłą jego beatyfikację.

 

W piątek po skończonym wieczornym nabożeństwie Ks. Grzegorz zaprasza młodzież z gimnazjum i szkół średnich oraz wszystkich chętnych do modlitwy na spotkanie z Jezusem Eucharystycznym w kościele w ramach przygotowania do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Będzie to okazja, aby zacząć świadomie przeżywać swoją wiarę, zawiązać osobową więź z Jezusem i rozważyć Słowo Boże na niedzielę. Serdecznie zapraszamy

 

Za tydzień – trzydziesta niedziela w ciągu roku (uroczystość rocznicy poświęcenia własnego kościoła. Obchodzi się ją w ostatnią niedzielę października w tych kościołach, których data poświęcenia nie jest znana).

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 20 X – św. Jan Kanty, prezbiter, który studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a później został jego profesorem. Zasłynął z wielkiego miłosierdzia względem ubogich. Zmarł 24 XII 1473 roku (wspomnienie obowiązkowe);
  • 21 X – bł. Jakub Strzemię, franciszkanin, misjonarz kresów wschodnich Rzeczypospolitej, a w końcu arcybiskup halicko-lwowski. Zmarł 20 X 1409 roku (wspomnienie obowiązkowe);
  • 22 X – św. Jan Paweł II, papież. Uroczyście rozpoczął swój pontyfikat 22 X 1978 roku i wprowadzał w życie Kościoła uchwały Soboru Watykańskiego II, kanonizowany 27 IV 2014 roku (wspomnienie obowiązkowe).

 

W tym tygodniu w różaniec poprowadzą:

q  w poniedziałek – klasy II Gimnazjum

q  we wtorek – klasy I Gimnazjum

q  w środę – klasy I i II Szkoły Podstawowej

q  w czwartek – Klasy III Szkoły Podstawowej

q  w piątek – klasy IV Szkoły Podstawowej

q  w sobotę – klasy V i VI Szkoły Podstawowej

 

Zbliża się wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych i listopad, miesiąc poświęcony ich pamięci. W związku z tym przypominamy, że w najbliższych dniach w zakrystii można składać wypominki listopadowe i roczne z wyraźnie wpisanymi nazwiskami tylko do puszki z napisem „Wypominki”. W intencji zmarłych polecanych naszym modlitwom ofiarujemy wspólny wieczorny różaniec w pierwszym tygodniu listopada. Wypominki roczne są czytane w każdą niedzielę przed poranną Mszą św. Nowe wypominki roczne zostaną przez miesiąc listopad wywieszone w gablocie parafialnej.

 

Dziękujemy za dary w naturze złożone na Seminarium Duchowne w Tarnowie a radnym za dostarczenie ich na parking kościelny. Bóg zapłać.

 

Aby zyskać odpusty zupełne za dusze zmarłych z okazji Wszystkich Świętych i Tygodnia Modlitw za Zmarłych, trzeba przystąpić do spowiedzi św. Spowiedź w kościele parafialnym będzie w sobotę 31 X od godz.13.30 do 17.00 z przerwą od godz.15.00 do 15.45 Będą obcy księża. Prosimy wykorzystać tę okazję do spowiedzi św., ponieważ w uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny nie będziemy spowiadać. Będzie to zarazem spowiedź przed I piątkiem miesiąca. Prosimy nie siadać w pobliżu konfesjonałów.

 

W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać rocznicę poświęcenia naszego kościoła. W tym dniu składka w całej diecezji będzie przeznaczona na budujące się kościoły.

 

Zachęcamy do nabywania zniczy na groby w Caritasie. Miejmy otwarte serce dla potrzebujących. Kto nabywa znicze w kiosku parafialnym pomaga potrzebującym.

 

Śmieci z cmentarza prosimy wrzucać tylko do kontenerów. Groby zmarłych postarajmy się uporządkować na początku tego tygodnia, ponieważ firma wywożąca śmieci nie nadąża z ich wywozem tuż przed Wszystkimi Świętymi.

 

Godzinki o NMP Niepokalanie Poczętej poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Marii Duź. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Wojciecha Bogacza.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Ryszarda Janiszewskiego. Dziękujemy za udział w różańcu róży Michaliny Fornagiel.

 

       Serdecznie zapraszamy wszystkie członkinie i członków róż żywego różańca na ich XV Diecezjalne Spotkanie Misyjne, które będzie miało miejsce w Mielcu w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w dniu 24 października na zakończenie Tygodnia Misyjnego czyli w najbliższą sobotę. Będzie to forma przygotowania do beatyfikacji naszego rodaka o. Zbigniewa Strzałkowskiego, a jednocześnie wspomnienie osoby ks. Jana Czuby w 17. rocznicę jego męczeńskiej śmierci.

Rozpoczynamy Eucharystią o godz. 1000 pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Salaterskiego. Na koniec spotkania, jak zawsze, modlitwa różańcowa za misje i misjonarzy, której zakończenie przewidywane jest na godz. 1400. Zapisy w kiosku parafialnym. Wyjazd o godz. 8.30 Koszt przejazdu 10 zł.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  żadna modlitwa nie jest tak wyszydzana. Rozmowa z ojcem Augustynem Pelanowskim o ogromnej mocy różańca

q  jak głosowały partie w starym sejmie w kwestiach światopoglądowych

q  co należy zrobić by nasz głos w wyborach był ważny

q  o proroctwie z Neapolu dotyczącym Jana Pawła II

q  makabryczne relacje kobiet, które nieświadomie trafiły na rynek handlu ludźmi. Rocznie jego ofiarami pada 800 tysięcy osób

Natomiast w „Niedzieli”:

q  tematem numeru jest synod o rodzinie obradujący w Rzymie

q  ponadto o dzisiejszej kanonizacji rodziców św. Teresy z Lisieux

q  bitwa o Polskę – czyli o zbliżających się wyborach parlamentarnych

Dla dzieci jest nowy numer „MGN” a w nim:

q  obrazek z modlitwą za prześladowanych chrześcijan i zachęta do udziału w ich intencji w różańcu

q  relacja z jedynej na świecie pielgrzymki na rolkach i hulajnogach

 

                Papież Franciszek w najnowszej encyklice „Laudato si” wzywa katolików oraz wszystkich ludzi dobrej woli do rozumnej troski o świat stworzony: „Wszyscy możemy współpracować jako narzędzia Boga w trosce o stworzenie, każdy ze swoją kulturą i doświadczeniem, swoimi inicjatywami i możliwościami” (nr 14). Mając na uwadze powyższe słowa papieża Franciszka i naszą w tej dziedzinie odpowiedzialność, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie podjęło się akcji zbierania zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego na terenie Diecezji Tarnowskiej. Dochód z tej akcji będzie przeznaczony na realizowanie projektów prowadzonych przez polskich misjonarzy (budowa szkół, szpitali, kaplic, studni). Częścią formalno-organizacyjną zbiórki zajmie się współpracująca z nami, wyspecjalizowana w przeprowadzaniu takich akcji, firma Green Office.

                Zbiórka zużytego sprzętu w diecezji tarnowskiej rozpocznie się 3 listopada 2015 roku.

                Dzięki zaangażowaniu różnych grup i wspólnot działających na terenie parafii, pomocy samorządów, szkół, OSP i wykorzystania lokalnych mediów będzie można zebrać dużą ilość zużytego sprzętu, co przełoży się na skuteczniejszą i bardziej rozległą pomocy Kościołom będącym często w wielkiej potrzebie.