PODZIĘKOWANIE ZA ORGANIZACJĘ

KWESTY NA CMENTARZACH NA RZECZ SEMINARIUM

ORAZ ZŁOŻONE OFIARY

Przewielebny Księże Proboszczu, Czcigodni Księża, Drodzy Bracia i Siostry,

„W każdym położeniu dziękujcie…” (1 Tes 5,18). Zachęceni przez św. Pawła oraz wspaniałomyślność i hojność, której doświadczamy na co dzień, wszystkim organizatorom kwesty na cmentarzach na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie oraz ofiarodawcom pragniemy wypowiedzieć szczere „Bóg zapłać!”. W imieniu całej seminaryjnej Wspólnoty zapewniam o naszej wdzięcznej pamięci w modlitwie, zwłaszcza poprzez składaną codziennie w intencjach naszych dobroczyńców ofiarę Mszy świętej.

Z braterską więzią w Chrystusie –

ks. Andrzej Michalik

Rektor

Dziś – trzydziesta druga niedziela w ciągu roku i VII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, obchodzony w drugą niedzielę listopada od 2009 roku, oraz zakończenie Tygodnia Modlitw za Zmarłych. Słowo Boże tej niedzieli każe nam patrzeć na bliźnich i ich czyny oczyma Chrystusa, który bezbłędnie ocenia intencje i motywy działania każdego człowieka oraz jego możliwości. Swoimi modlitwami i ofiarami finansowymi pospieszmy w tym roku z pomocą wyznawcom Chrystusa prześladowanym za wiarę w Syrii.

Celem kończącego się dziś Tygodnia Modlitw za Zmarłych jest zmobilizowanie nas do pamięci modlitewnej o zmarłych w ciągu całego roku. Wyrazem tej pamięci są między innymi wypominki za zmarłych, zarówno listopadowe, jak i roczne. Jeśli ktoś nie zdążył jeszcze ich zamówić, to może to uczynić dziś lub w najbliższym czasie. Duże znaczenie dla zmarłych ma zamawianie Mszy Świętej w ich intencjach i uczestniczenie w nich w sposób pełny, to znaczy przez przyjęcie Komunii Świętej. Należy też docenić ofiarowanie za zmarłych zyskanych przez nas odpustów i uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia.

Jutro – święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, która jest katedrą biskupa Rzymu czyli papieża. Przy tej okazji pomyślmy o naszym posłuszeństwie nauczaniu papieskiemu i o naszej modlitwie w intencji widzialnej głowy Kościoła.

W środę, 11 listopada, w naszej ojczyźnie będziemy obchodzić Święto Niepodległości. Jak zapewne pamiętamy, zostało ono ustanowione dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Przywrócono je w 1989 roku po przemianach ustrojowych naszej ojczyzny. Jest to niewątpliwie ważna data, dlatego pamiętajmy, aby w tym dniu, jako osoby wierzące uczestniczyć również we Mszy św., by modlić się o rozwój i pomyślność naszego kraju. Msza św. za Ojczyznę w tym dniu będzie o godz. 10.30 Wywieśmy w tym dniu flagi narodowe przy naszych domach. Można je nabyć w kiosku parafialnym.

W środę na wieczorne nabożeństwo zapraszamy klasę II Szkoły Podstawowej przygotowującą się do I Komunii św. wraz z rodzicami.

W piątek na wieczorne nabożeństwo zapraszamy klasy I i II Gimnazjum z rodzicami na spotkanie w ramach przygotowania do Bierzmowania. Godzinę wcześniej o godz. 16.00 gimnazjaliści mają katechezę w domu parafialnym bez rodziców. Wszyscy przynoszą indeksy.

W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszła do wieczności + Zofia Janiszewska Polećmy ją miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

Godzinki o NMP Niepokalanie Poczętej poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Małgorzaty Jakubowskiej. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Romana Duzia.

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Michała Kocoła. Dziękujemy za udział w różańcu róży Teresy Kaziród.

• 10 XI – św. Leon Wielki, papież i doktor Kościoła, który wytrwale zwalczał błędy w wierze, troszczył się o jedność Kościoła i przyczynił się do obrony Rzymu przed najazdami barbarzyńców w V wieku (wspomnienie obowiązkowe);
  • 11 XI – św. Marcin z Tours, biskup , który zasłynął z gorliwości pasterskiej i praktykowania miłosierdzia chrześcijańskiego, zmarły w IV wieku, wkrótce został zaliczony do grona świętych jako pierwszy spośród tych, którzy nie byli męczennikami (wspomnienie obowiązkowe);
  • 12 XI – św. Jozafat Kuncewicz, biskup i męczennik, który swoją gorliwą pracę misyjną przypłacił śmiercią męczeńską w Witebsku 12 XI 1623 roku (wspomnienie obowiązkowe);
  • 13 XI – święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn, benedyktyni eremici, którzy ponieśli śmierć męczeńską za wiarę w Międzyrzeczu w nocy z 10 na 11 XI 1003 roku (wspomnienie obowiązkowe).

W przyszłą niedzielę będzie odpust w Śmignie ku czci św. Rafała Kalinowskiego. Suma odpustowa o godz. 11.00

W środę 18 listopada podobnie jak w roku ubiegłym będzie pielgrzymka autokarowa kandydatów do Bierzmowania z klas trzecich do Zabawy. Wyjazd z parkingu kościelnego o godz. 14.00 Koszt pielgrzymki 10 zł. Pieniądze uczniowie wpłacają do skarbników klasowych. W programie pielgrzymki:

• Droga Krzyżowa śladami męczeństwa bł. Karoliny godz. 15.00
  • Msza św. godz. 17.00

Przez cały miesiąc listopad w kościele trwa modlitwa za naszych bliskich zmarłych. „Wypominki”, jak tę modlitwę popularnie nazywamy, są odprawiane codziennie przed wieczorną Mszą św. Kartki z imionami zmarłych, za których pragniemy się modlić, można składać w zakrystii. W niedziele listopada odmawiamy różaniec za wypominanych w naszym kościele o godz. 15.30

q  jeśli jesteś ofiarą przemocy, zwróć się do bł. Karoliny Kózkówny. Postać szesnastoletniej męczennicy nie przestaje zadziwiać

q  o wojnie na Ukrainie już prawie wszyscy zapomnieli, a ona trwa nadal. Relacja z najbardziej gorącego punktu na froncie obwodu donieckiego

q  Co wiemy o rodzicach polskich prezydentów?

q  porwany przed rokiem Ks. Mateusz Dziedzic wrócił właśnie do Republiki Środkowoafrykańskiej, dokąd wkrótce przybędzie papież

q  rozmowa z rodzicami prezydenta Andrzeja Dudy

q  tematem numeru jest nowoczesny patriotyzm