Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Dziś – trzydziesta trzecia niedziela w ciągu roku. Liturgia słowa tej przedostatniej niedzieli roku liturgicznego zwraca naszą uwagę na sprawy eschatologiczne, czyli na powtórne przyjście Chrystusa, zmartwychwstanie umarłych, sąd ostateczny oraz tryumf Syna Bożego i wszystkich zjednoczonych z Nim przez łaskę uświęcającą. W odpowiedzi na usłyszane dziś słowo Boże nie szczędźmy starań, aby osiągnąć szczęście wieczne. Módlmy się także o nawrócenie grzeszników i pomagajmy duszom w czyśćcu cierpiącym.

 

W środę przypada wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy, patronki Ruchu Czystych Serc, która zginęła 18 XI 1914 roku, broniąc cnoty czystości i godności kobiety. U nas – po Mszach św. nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

W środę 18 listopada podobnie jak w roku ubiegłym będzie pielgrzymka autokarowa kandydatów do Bierzmowania z klas trzecich do Zabawy. Wyjazd z parkingu kościelnego o godz. 14.00 Koszt pielgrzymki 10 zł. Pieniądze uczniowie wpłacają do skarbników klasowych. W programie pielgrzymki:

  • Droga Krzyżowa śladami męczeństwa bł. Karoliny godz. 15.00
  • Msza św. godz. 17.00

 

W piątek po skończonym wieczornym nabożeństwie Ks. Grzegorz zaprasza młodzież z gimnazjum i szkół średnich oraz wszystkich chętnych do modlitwy na spotkanie z Jezusem Eucharystycznym w kościele w ramach przygotowania do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Będzie to okazja, aby zacząć świadomie przeżywać swoją wiarę, zawiązać osobową więź z Jezusem i rozważyć Słowo Boże na niedzielę. Serdecznie zapraszamy.

 

Również w piątek podczas Mszy wieczornej odbędzie się obrzęd przyjęcia aspirantów do grona ministrantów. Zbiórka aspirantów połączona z próbą liturgiczną będzie we wtorek i czwartek po Mszy wieczornej.

 

W sobotę – wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny i Światowy Dzień Życia Kontemplacyjnego. Podczas sobotnich Mszy Świętych będziemy polecać Panu Bogu siostry klauzurowe, które swoje życie poświęcają przede wszystkim modlitwie w intencjach Kościoła i świata, a więc i za nas tu zgromadzonych.

 

Za tydzień – ostatnia niedziela roku liturgicznego, a zarazem uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, święto patronalne Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Liturgicznej Służby Ołtarza.

Ponadto w przyszłą niedzielę swoje święto patronalne obchodzić będą także p. organista i schola młodzieżowa z racji przypadającego w dniu 22 listopada wspomnienia św. Cecylii, dziewicy i męczennicy z III wieku, patronki muzyki sakralnej i śpiewu kościelnego.

 

W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszła do wieczności + Michalina Augustyn. Polećmy ją miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 17 XI – św. Elżbieta Węgierska, matka trojga dzieci, która po śmierci męża obrała życie zakonne i oddała się pielęgnowaniu ubogich, zmarła 17 XI 1231 roku (wspomnienie obowiązkowe);
  • 19 XI – bł. Salomea, dziewica, córka Leszka Białego a siostra Bolesława Wstydliwego, która po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek i zmarła 17 XI 1268 roku (wspomnienie obowiązkowe);
  • 20 XI –św. Rafał Kalinowski, prezbiter, jeden z przywódców powstania styczniowego 1863 r., wychowawca bł. Augusta Czartoryskiego, karmelita bosy, który odnowił życie swojego zakonu w Polsce i zmarł 15 XI 1907 r. (wspomnienie obowiązkowe).

 

Godzinki o NMP Niepokalanie Poczętej poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Teresy Kaziród. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Małgorzaty Jakubowskiej.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Heleny Kubisztal. Dziękujemy za udział w różańcu róży Michała Kocoła.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  o działaczce lewicy, która w młodości poddała się aborcji, następnie zmieniła swoje życie. Obecnie toczy się jej proces beatyfikacyjny

q  nie tylko matka przekazuje swoje komórki nienarodzonemu dziecku. Naukowcy odkryli, że dziecko też przekazuje swoje komórki matce a nawet tworzy parasol ochronny dla zdrowia matki

q  w Mariupolu na Ukrainie chrześcijanie różnych wyznań od dwunastu dni nieustannie modlą się o pokój. Są przekonani, że ten modlitewny namiot chroni ich miasto

q   o syryjskim księdzu, który niedawno uciekł z niewoli Państwa Islamskiego. Dżihadyści nakłaniali go do przejścia na islam.

q  o orędziu biskupów polskich do niemieckich sprzed 50-ciu lat. Bez niego nie byłoby współczesnej Europy. Główny autor orędzia Ks. Abp Bolesław Kominek powinien być zaliczony w poczet ojców założycieli zjednoczonej Europy

Natomiast w „Niedzieli”:

q  o tęsknocie dusz czyśćcowych za Bogiem

q  tematem numeru jest 50-ta rocznica orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich

q  wywiad z Ks. Zbigniewem Szostakiem , proboszczem z Zabawy na temat pomocy rodzinom ofiarom przemocy i wypadków komunikacyjnych

 

5 grudnia w sobotę w Mielcu w parafii Ducha św. odbędzie się diecezjalne spotkanie młodych przed Światowymi Dniami Młodzieży. Ostatnie spotkanie odbyło się w Krynicy. Organizatorzy zapewniają nie tylko modlitewne skupienie, ale również czas na radosną zabawę mikołajkową z wodzirejami. Chętni młodzi mogą zgłaszać swój udział do Ks. Grzegorza lub na facebooku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży parafii Lisia Góra. Koszt około 10 zł. Zachęcamy również do polubienia naszej strony na facebooku.

 

                Papież Franciszek w najnowszej encyklice „Laudato si” wzywa katolików oraz wszystkich ludzi dobrej woli do rozumnej troski o świat stworzony: „Wszyscy możemy współpracować jako narzędzia Boga w trosce o stworzenie, każdy ze swoją kulturą i doświadczeniem, swoimi inicjatywami i możliwościami” (nr 14). Mając na uwadze powyższe słowa papieża Franciszka i naszą w tej dziedzinie odpowiedzialność, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie podjęło się akcji zbierania zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego na terenie Diecezji Tarnowskiej. Dochód z tej akcji będzie przeznaczony na realizowanie projektów prowadzonych przez polskich misjonarzy (budowa szkół, szpitali, kaplic, studni). Częścią formalno-organizacyjną zbiórki zajmie się współpracująca z nami, wyspecjalizowana w przeprowadzaniu takich akcji, firma Green Office.

                Zbiórka zużytego sprzętu w naszej parafii odbędzie się 12 grudnia 2015 roku tj. w sobotę od rana do godz. 10.00 Sprzęt będziemy składać na parkingu obok bramy wjazdowej na plebanię.

                Prosimy o zaangażowanie się wszystkich parafian w tę akcję abyśmy mogli zebrać dużą ilość zużytego sprzętu, co przełoży się na skuteczniejszą i bardziej rozległą pomocy Kościołom będącym często w wielkiej potrzebie.

 

Pielgrzymi Światowych Dni Młodzieży w Krakowie będą uczestniczyć w kosztach organizacyjnych, wybierając dla siebie rodzaj pakietu pielgrzyma. Pakiety pielgrzyma zróżnicowane będą ze względu na wariant czasowy pobytu uczestników ŚDM.

Opcja tygodniowa (A) od 25.07.2016 do 1.08.2016

Rodzaj

Nocleg

Wyżywienie

Transport

Ubezpieczenie

Plecak

PLN

A1

+

+

+

+

+

690

A2

 

+

+

+

+

590

A3

+

 

+

+

+

490

A4

 

 

+

+

+

190

Opcja weekendowa (B) od 29.07.2016 do 1.08.2016

Rodzaj

Nocleg

Wyżywienie

Transport

Ubezpieczenie

Plecak

PLN

B.1

+

+

+

+

+

310

B.2

 

+

+

+

+

250

Pakiet C 30.07.2016 i 31.07.2016 – Czuwanie i Msza na zakończenie

W pakiecie tym będzie transport w Krakowie, ubezpieczenie i plecak pielgrzyma za 150 zł.

Młodzież planująca wyjazd na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa niech oszczędza na wykupienie odpowiedniego pakietu pielgrzymkowego. Zachęcamy już dziś do uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży. Wolontariusze ŚDM będą mieć znacznie tańsze pakiety.