Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Komunikat Biskupa Tarnowskiego

na I Niedzielę Adwentu – 29.11.2015

                Drodzy Diecezjanie!

                Rozpoczynający się dzisiaj Adwent jest początkiem nowego roku kościelnego i duszpasterskiego, który będzie obfitował w znaczące wydarzenia zarówno w wymiarze Kościoła powszechnego, jak i naszej tarnowskiej diecezji.

                Pierwsze z ważnych dla nas wydarzeń będzie miało miejsce już w najbliższą sobotę 5 grudnia. W dalekim Peru, w miejscowości Chimbote (czyt. Czimbote), zostaną wyniesieni do chwały ołtarzy trzej męczennicy, wśród których są dwaj polscy franciszkanie: ojciec Michał Tomaszek oraz ojciec Zbigniew Strzałkowski. 9 sierpnia 1991 roku ponieśli śmierć męczeńską z rąk terrorystycznej organizacji, która uznała ich pracę misyjną za szkodliwą dla rozwoju planowanej w Peru komunistycznej rewolucji.

                Sługa Boży ojciec Zbigniew Strzałkowski – za niedługo już Błogosławiony – jest ściśle związany z naszą diecezją. Urodził się w 1958 roku w Zawadzie koło Tarnowa; ochrzczony został w tarnowskiej katedrze, w Tarnowie także zdał egzamin dojrzałości i przez krótki czas tutaj również pracował. Mając 21 lat wstąpił do Zakonu Franciszkanów, gdzie złożył śluby zakonne, a następnie w roku 1986 został wyświęcony na kapłana. Pod koniec roku 1988 wyjechał na misje do Peru, gdzie poświecił się dziełu ewangelizacji nie tylko głosząc słowo Boże i sprawując sakramenty święte, ale także troszcząc się o chorych i ubogich. Mając zaledwie 33 lata, w imię miłości do Chrystusa i Jego Kościoła, złożył najwyższe świadectwo swojej wiary, jakim jest męczeństwo. Przeżywając beatyfikację naszego rodaka dziękujmy Bogu za to, że tarnowska diecezja – „ziemia świętych i błogosławionych” – po raz kolejny wydała piękny owoc świętości życia kapłańskiego i zakonnego.

                Drugim ważnym wydarzeniem stojącym przed nami jest Jubileusz Miłosierdzia. Rok Święty Jubileuszowy zostanie otwarty w Rzymie przez papieża Franciszka w dniu 8 grudnia, czyli w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zachęcam Was, drodzy Diecezjanie, do jak najliczniejszej duchowej łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem i wszystkimi pielgrzymami, którzy w Watykanie będą uczestniczyć w obrzędzie otwarcia Drzwi Świętych Roku Miłosierdzia.

                Papież Franciszek postanowił, aby ten Nadzwyczajny Jubileusz był przeżywany nie tylko w samym Rzymie, ale także w całym Kościele powszechnym. Dlatego zgodnie z zarządzeniem papieskim, w dniu 13 grudnia, we wszystkich diecezjach, w kościołach katedralnych oraz wyznaczonych przez biskupów kościołach jubileuszowych zostaną otwarte „Bramy Miłosierdzia”. W naszej tarnowskiej diecezji będzie ich w sumie dwanaście. Kościołami jubileuszowymi, w których zostaną otwarte „Bramy Miłosierdzia” będą wszystkie Bazyliki Mniejsze, a więc w Tarnowie, Bochni, Grybowie, Limanowej, Mielcu, Nowym Sączu, Szczepanowie i Tuchowie, także kościoły parafialne: w Dębicy pw. Miłosierdzia Bożego, w Ciężkowicach, w Dąbrowie Tarnowskiej oraz w Krynicy-Zdroju pw. Wniebowzięcia Matki Bożej. Ufam, że rozmieszczone po całym terenie diecezji kościoły jubileuszowe ułatwią owocne przeżywanie Jubileuszu Miłosierdzia. Jednym z istotnych przeżyć w Roku Miłosierdzia powinna być nasza osobista pielgrzymka do jednego z kościołów jubileuszowych, przejście przez „Bramę Miłosierdzia”, przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania, przyjęcie Komunii świętej oraz refleksja nad tajemnicą Bożego miłosierdzia.

                Drodzy Diecezjanie! Życzę Wam, aby te znaki czasu, które u początku rozpoczynającego się Adwentu stawia przed nami Miłosierny Ojciec, pozwoliły nam „nabrać ducha” i z radością „zbliżać się do tajemnicy naszego odkupienia” (por. Łk 21,28), którego wszyscy pragniemy i oczekujemy.

                Z pasterskim błogosławieństwem i darem modlitwy

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

 

W dzisiejszą, pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, który przeżywać będziemy pod hasłem: „Nowe życie w Chrystusie”. Rozpoczynamy szczególny, bo jubileuszowy rok 1050-lecia chrztu Polski oraz rok, w którym w naszej Ojczyźnie, w Krakowie, odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Módlmy się, zatem codziennie, by dobrze przeżyć ten wyjątkowy czas.

Każdy nowy rok liturgiczny rozpoczyna się od Adwentu, który jest czasem radosnego oczekiwania na przyjście Pana. To nie jest tylko przygotowanie na kolejne święta Bożego Narodzenia, na pamiątkę pierwszego przyjścia Pana, ale jest to przygotowanie na ostateczne przyjście Chrystusa na końcu czasów.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 30 XI – św. Andrzej Apostoł, Apostoł, który po spotkaniu Mistrza z Nazaretu podzielił się tą radosną nowiną z bratem, Szymonem Piotrem i przyprowadził go do Jezusa;
  • 3 XII – św. Franciszek Ksawery, prezbiter i jezuita, który zasłynął jako jeden z największych ewangelizatorów Dalekiego Wschodu; w tym dniu przypada Dzień Misyjny Papieskiej Unii Misyjnej;
  • 4 XII – św. Barbara, dziewica i męczennica, która patronuje osobom ciężko pracującym
    i narażonym na utratę życia. Jej wspomnienie to dzień modlitw w intencji bezrobotnych – naszych parafian borykających się z tym problemem zawierzymy w czasie modlitwy adoracyjnej i Mszy Świętej.

 

W dni powszednie Adwentu o godz. 17.00 Roraty, czyli Msza Święta wotywna o Matce Bożej. Maryja jest dla nas wzorem przygotowania się na przyjście Pana Jezusa. Zachęcamy do licznego udziału w Roratach, a rodziców prosimy, by pomogli swoim dzieciom wykonać lub nabyć lampiony adwentowe i w miarę swoich możliwości zechcieli towarzyszyć im w drodze do kościoła. Pół godziny przed Roratami zapraszamy na Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, będzie też możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Dzieci za udział w Roratach otrzymają pamiątki.

 

W środę rano zapraszamy na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zebranie Caritasu po wieczornej Mszy św.

 

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Msze św. wotywne o godz. 6.30 W czwartek wspominamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Chwilę adoracji Najświętszego Sakramentu ofiarujmy w intencji nowych powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. W piątek modlimy się za misje i składamy ofiary na misje. W pierwszą sobotę miesiąca w szczególny sposób zwracamy się ku Niepokalanemu Sercu Maryi. Ministrantów, scholę, lektorów i szafarzy Komunii św. zapraszamy w sobotę na wieczorną Mszę św. w związku ze wspomnieniem św. Mikołaja. Spowiadać będziemy w następującym porządku od godz. 16.00:

w czwartek Gimnazjum

w piątek Szkołę Podstawową, młodzież szkół średnich i dorosłych.

 

Siostra Barbara przeżywa w tym tygodniu imieniny. Życzymy jej wielu łask Bożych i opieki patronki św. Barbary. Dziękujemy za prace na rzecz parafii. Zapraszamy w piątek na wieczorne nabożeństwo chętnych do modlitwy w intencji siostry Barbary.

 

W czwartek na wieczorne nabożeństwo zapraszamy kandydatów do bierzmowania z klas trzecich oraz rodziców. Będzie wtedy odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Kandydaci przynoszą ze sobą świece od chrztu. Wszyscy kandydaci przystąpią w tym dniu do spowiedzi świętej.

 

Za tydzień, w drugą niedzielę Adwentu, przypada Dzień Modlitw za Kościół na Wschodzie. Przed kościołem odbędzie się zbiórka do puszek na Fundusz Pomocy temuż Kościołowi. Szkolne Koło Caritas przeprowadzi zbiórkę.

 

Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących, zwłaszcza dzieci z biednych rodzin przez zakup świec Caritasu, które są już do nabycia w naszym kiosku parafialnym. Najniższa ofiara wynosi 5 zł. a za duże świece 12 zł. Dochód ze świec w całej diecezji przeznaczony jest na dożywianie dzieci. Informuje też o tym afisz w gablocie. Prosimy, aby nabywanie świec nie odkładać na dni tuż przed świętami, gdyż może ich zabraknąć w biurze Caritasu w Tarnowie. Należy nabywać je dziś i w ciągu najbliższych dni. W kiosku są do nabycia: sianko na stół wigilijny, kartki świąteczne, zestawy kolędowe, kropidła, dzieciątko w żłóbku, szopki bożonarodzeniowe.

 

Jeżeli ktoś zamierza ofiarować choinki do kościoła na Boże Narodzenie to prosimy o tym powiedzieć siostrze Scholastyce w zakrystii w tym tygodniu.

 

Zapis dzieci do chrztu będzie w czwartą niedzielę adwentu o godz. 15.00 a chrzty w drugi dzień świąt o godz. 8.30

 

Zebranie Parafialnej Rady Duszpasterskiej będzie w niedzielę 13 grudnia 2015 r. po wieczornej Mszy św.

 

Dziś lektorzy przyniosą opłatki do naszych domów przy ulicach Długiej, Jaracza, Południowej i Mieleckiej. S. Scholastyka przyniesie opłatki do pozostałych domów w tym tygodniu.

 

5 grudnia w sobotę w Mielcu w parafii Ducha św. odbędzie się diecezjalne spotkanie młodych przed Światowymi Dniami Młodzieży. Ostatnie spotkanie odbyło się w Krynicy. Organizatorzy zapewniają nie tylko modlitewne skupienie, ale również czas na radosną zabawę mikołajkową z wodzirejami. Chętni młodzi mogą zgłaszać swój udział do Ks. Grzegorza lub na facebooku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży parafii Lisia Góra. Koszt około 10 zł. Zachęcamy również do polubienia naszej strony na facebooku.

 

Godzinki o NMP Niepokalanie Poczętej poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Heleny Kubisztal. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Ryszarda Janiszewskiego.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Jana Kucy. Dziękujemy za udział w różańcu róży Marii Kucy.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  co oznacza przejście przez Bramę Miłosierdzia w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia

q  dlaczego w Paryżu doszło do zamachów i jaka jest w tym rola islamu?

q  o masowych nawróceniach z islamu na chrześcijaństwo we wschodnich Niemczech

q  w jaki sposób uczeni potrafią przewidywać przyszłość.

q  o tym, jak kolejny muzyk nawrócił się i odkrył Boże miłosierdzie

Natomiast w „Niedzieli”:

q  o beatyfikacji polskich franciszkanów w najbliższą sobotę w Chimbote w Peru

q  o relikwiach św. Jana Pawła II

q  tematem numeru jest adwent prowadzący do Bożego Narodzenia

W nowym „Małym Gościu Niedzielnym”:

q  płyta CD „Czekamy i śpiewamy” czyli jedenaście wyjątkowych piosenek, które śpiewane były na Roratach przez ostatnie jedenaście lat, oraz piosenka na tegoroczne Roraty

q  gdzie i kiedy zaczęła się Polska – ślady chrztu Mieszka na Ostrowie Lednickim

 

                Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w naszej parafii odbędzie się 12 grudnia 2015 roku tj. w sobotę od rana do godz. 10.00 Sprzęt będziemy składać na parkingu obok bramy wjazdowej na plebanię.