Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Wczoraj 5 grudnia w Peru w miejscowości Pariacoto miała miejsce beatyfikacja naszego wielkiego rodaka, o. Zbigniewa Strzałkowskiego, który ze swym współbratem o. Michałem Tomaszkiem został zamordowany w Peru z nienawiści do wiary.

Okoliczności męczeństwa ojców Zbigniewa i Michała

 

9 sierpnia 1991, gdy rewolucjoniści przyszli do Pariacoto, szukali również władz cywilnych. Ponieważ alcalde (wójt) miasteczka nadal sprawował władzę i miał oparcie w ojcach franciszkanach, jego również ujęto i pod zarzutem malwersacji skazano na śmierć. Szukano też innych, ale nie było tam nikogo uzbrojonego. Gdy ujęto misjonarzy, zmuszano ludzi z wioski, by brali udział w ich osądzie, ale mieszkańcy nie chcieli. Rewolucjoniści mówili także, że oddadzą misjonarzy z powrotem, że to tylko działanie prewencyjne. Jak dobrze dziś wiemy, kłamali. Wywieźli ich obu razem z wójtem poza wioskę i tam ich zamordowali.

Gdy wycofywali się w górę samochodami, które zabrali z naszego klasztoru, po drodze spotkali jeszcze jednego samorządowca, wracającego z najbliższej wioski. Było to około godziny wpół do dziesiątej. Zarówno rewolucjoniści, jak i on rozpoznali się nawzajem. Na miejscu zastrzelili go, po czym spalili jego samochód. Naszymi autami wjechali na wysokość 3000 metrów n.p.m., tam polali je benzyną i również podpalili. Pariacoto znajduje się niżej, na wysokości ok. 1200 m n.p.m.

Wszyscy, którzy znajdowali się w domu, byli bardzo przestraszeni. Akurat wówczas w klasztorze mieszkało dwóch ojców i trzech postulantów. Na wieczorną mszę świętą przyszły też siostry zakonne, ale nie wszystkie, bo miały swoje zebranie przełożonych w Limie. Na miejscu, w Pariacoto były tylko trzy. Jedna staruszka, która nie wiedziała w ogóle, co się dzieje, przespała spokojnie całą noc. Druga była na mszy z młodzieżą i została na spotkaniu, które odbywało się później. Trzecia zaś wróciła wcześniej do domu. Gdy zabrali Ojców, nikt nie wiedział, co robić. Siostra Berta, która jechała z nimi chwilę w samochodzie, ale została z niego wyrzucona, gdy wróciła była kompletnie roztrzęsiona. Ona również nie wiedziała, co dalej robić. Był wówczas jeden telefon w wiosce, ale tego wieczoru tajemniczo... zniknął! Co ciekawe, następnego dnia pojawił się z powrotem. Gdy znaleziono ciała misjonarzy, poinformowano o tym resztę wioski. Nie tknięto jednak męczenników, lecz pilnowano ich z oddaniem, by nic się z nimi nie stało. Wierni czuwali i modlili się przy nich. Wszyscy byli zrozpaczeni, lamentowali. Niektórzy ludzie bali się, nie wychodzili z domów.

 

We wtorek 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia pochylimy się nad tajemnicą wiary, która mówi, że Pan Bóg, wybierając Maryję na Matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego. W tym dniu w naszym kościele Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP o godz. 7.40 oraz świąteczne Msze Święte o godz. 8.00, 1030 a wieczorna o godz. 17.00 W tym dniu Siostry Służebniczki odnawiają swoje śluby zakonne. Módlmy się w ich intencji. W tym dniu jest odpust w Brzozówce. Uroczysta suma odpustowa o godz. 18.00 Suma odpustowa w Nowej Jastrząbce – Wesołej (nowy kościół) ku czci MB z Guadalupy w przyszłą niedzielę o godz. 11.00

 

We wtorek w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w całym Kościele rozpoczyna się nadzwyczajny Rok Jubileuszowy – Rok Święty Miłosierdzia pod hasłem: „Miłosierni jak Ojciec”. Kierunki i treści przeżywania tego roku wyznaczył papież Franciszek w bulli Misericordiae vultus. Warto do niej sięgnąć. Jest dostępna m.in. w internecie.

 

W dni powszednie Adwentu o godz. 17.00 Roraty, czyli Msza Święta wotywna o Matce Bożej. Maryja jest dla nas wzorem przygotowania się na przyjście Pana Jezusa. Dzieci zachęcamy do licznego udziału w Roratach, a rodziców prosimy, by zechcieli towarzyszyć im w drodze do kościoła.

 

W środę po Mszy św. o godz. 6.30 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

Przed roratami codziennie będziemy śpiewać Godzinki.

 

W środę na wieczorną Mszę św. zapraszamy klasy II przygotowujące się do I Komunii św. wraz z rodzicami. Rodzice przyniosą medaliki do poświęcenia.

 

W czwartek na wieczorne nabożeństwo zapraszamy klasy I i II Gimnazjum z rodzicami na spotkanie w ramach przygotowania do Bierzmowania. Godzinę wcześniej o godz. 16.00 gimnazjaliści mają katechezę w domu parafialnym bez rodziców.

 

W sobotę o godz. 10.00 będzie Msza św. dla chorych i starszych. Pół godziny wcześniej będzie spowiedź. Obłożnie chorych, którzy nie mogą przyjechać do kościoła prosimy zgłaszać w zakrystii. Odwiedzimy ich po następnej niedzieli.

 

W przyszłą niedzielę będzie składka w kopertach na ogrzewanie kościoła i domu parafialnego. Prosimy o ofiary wszystkie rodziny i młodzież pracującą. Koszt ogrzewania w czasie ubiegłej zimy wyniósł 16900 zł. Ostatnia zima była bez mrozów.

 

Kolędnicy misyjni ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum przygotowują się już do kolędowania. Każda grupa kolędnicza ma swojego opiekuna z Akcji Katolickiej lub Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Opiekun przeprowadzi próbę z grupą kolędniczą w domu. Grupy kolędnicze ze Szkoły Podstawowej udadzą się na kolędę ze swoim opiekunem. Uczniowie Gimnazjum pójdą sami.

 

W przyszłą niedzielę przypada 34 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Pamiętajmy o modlitwie w intencji jego ofiar i naszej Ojczyzny.

 

Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących, zwłaszcza dzieci z biednych rodzin przez zakup świec Caritasu, które są już do nabycia w naszym kiosku parafialnym. Najniższa ofiara wynosi odpowiednio 5 lub 12 zł. Dochód ze świec w całej diecezji przeznaczony jest m.in. na dożywianie dzieci. Informuje też o tym afisz w gablocie. Prosimy, aby nabywanie świec nie odkładać na dni tuż przed świętami, gdyż może ich zabraknąć w biurze Caritasu w Tarnowie. Należy nabywać je dziś i w ciągu najbliższych dni. W kiosku są do nabycia: sianko na stół wigilijny, kartki świąteczne, zestawy kolędowe, kropidła, dzieciątko w żłóbku, szopki bożonarodzeniowe.

 

Zebranie Parafialnej Rady Duszpasterskiej będzie w przyszłą niedzielę 13 grudnia 2015 r. po wieczornej Mszy św.

 

Godzinki o NMP Niepokalanie Poczętej poprowadzi w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP róża Marii Kucy a w przyszłą niedzielę róża Michała Kocoła. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Heleny Kubisztal.

 

Różaniec poprowadzi w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP róża Jolanty Kuli a w przyszłą niedzielę róża Haliny Łuszcz. Dziękujemy za udział w różańcu róży Jana Kucy.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  głosząc Chrystusa, oddali swoje życie, ginąc z rąk peruwiańskich terrorystów. O dwóch polskich franciszkanach, którzy w sobotę 5 grudnia br. Zostali beatyfikowani

q  za zdradę islamu bracia strzelali do niego na pustyni. Historia potomka zięcia Mahometa, który po dokładnej lekturze Koranu zaczął podążać za Chrystusem

q  czy Mieszko I przyjął chrzest z powodu kalkulacji politycznych czy osobistego nawrócenia?

q  o uwielbianiu Boga i uciszaniu szatana w rozmowie z o. Tomaszem, dominikaninem

q  dlaczego Afrykanie pokochali papieża Franciszka

Natomiast w „Niedzieli”:

q  relacje z papieskiej pielgrzymki do Afryki

q  tematem numeru jest otwarcie Roku Miłosierdzia

q  o męczeństwie i beatyfikacji polskich franciszkanów w Peru

 

                Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w naszej parafii odbędzie się 12 grudnia 2015 roku tj. w najbliższą sobotę od rana do godz. 10.00 Sprzęt będziemy składać na parkingu obok bramy wjazdowej na plebanię. Na stoliku pod chórem są ulotki informujące, jaki rodzaj sprzętu można przywozić.

Finanse parafii w Lisiej Górze

Listopad 2015

Wyszczególnienie

Przychody

Wydatki

siostra Scholastyka za październik

0,00

250,00

ubezpieczenie siostry

0,00

100,00

za gaz dom parafialny

0,00

7,68

za gaz kościół

0,00

103,22

prąd w kościele

0,00

1 024,90

prąd w domu parafialnym

0,00

125,03

plakaty za X i XI

0,00

80,00

czytanki mszalne na XI i XII

0,00

195,74

za nagrobki

800,00

0,00

ofiara z Brzozówki z okazji pogrzebu

100,00

0,00

składka niedzielna

1 538,00

0,00

za dzierżawę pola

1 900,00

0,00

wywóz śmieci z cmentarza

0,00

2 810,99

plansze roratnie w kościele i dla dzieci

0,00

650,00

składka niedzielna

1 600,00

0,00

prąd w budynku gospodarczym

0,00

44,63

woda i ścieki w domu parafialnym

0,00

315,70

komunikanty, hostie, olej do świec

0,00

171,00

świeca jubileuszowa

0,00

127,00

paliwo i oleje do piły i odśnieżarki

0,00

139,00

siekiera

0,00

88,00

składka niedzielna

1 628,00

0,00

 

7566,00

6232,89

Pracownicy parafialni otrzymali za październik 2100 zł., ZUS pracowników 734,77 zł., Urząd Skarbowy 146 zł. Kwiaty do kościoła w grudniu 200 zł. W kasie dla pracowników kościelnych brakowało 1688,96 zł. Radni z ulic Kościuszki, Rataja, Sucharskiego Leśnej i Zagumnie zebrali 11380 zł. Bóg zapłać za złożone ofiary. W kasie dla pracowników kościelnych zostało 6510,27 zł.

Składki z listopada przekazane do Kurii przeznaczone były na: potrzeby diecezji, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oraz zbiórki do puszek na WSD oraz pomoc dla Syrii. Wyniosły 5070 zł. Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone w listopadzie.

 

W sobotę 11 grudnia 2015 r. o godz. 14.00, w Bazylice Katedralnej w Tarnowie, rozpocznie się adwentowy dzień skupienia dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Serdecznie zapraszamy zainteresowanych.

Przy tej okazji informujemy, iż regularne spotkania dla związków niesakramentalnych odbywają się w katedrze w każdą drugą niedzielę miesiąca o godzinie 15.00. W ramach comiesięcznego spotkania jest Eucharystia, Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz spotkanie w Domu Katechetycznym.

Coroczny wielkopostny dzień skupienia dla związków niesakramentalnych planowany jest w ARCE w Gródku nad Dunajcem na 19 III 2016.