Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Jan Chrzciciel przygotowuje przyjście Chrystusa
Łk 3,10–18

Gdy Jan nauczał nad Jordanem, pytały go tłumy: „Cóż mamy czynić?”. On im odpowiadał: „Kto ma dwie suknie, niech jedną da temu, który nie ma; a kto ma żywność, niech tak samo czyni”. Przychodzili także celnicy, żeby przyjąć chrzest, i pytali Go: „Nauczycielu, co mamy czynić?”. On im odpowiadał: „Nie pobierajcie nic więcej ponad to, ile wam wyznaczono”. Pytali go też i żołnierze: „A my, co mamy czynić?”. On im odpowiadał: „Nad nikim się nie znęcajcie i nikogo nie uciskajcie, lecz poprzestawajcie na swoim żołdzie”. Gdy więc lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w sercach co do Jana, czy nie jest on Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: „Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma On wiejadło w ręku dla oczyszczenia swego omłotu: pszenicę zbierze do spichrza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym”. Wiele też innych napomnień dawał ludowi i głosił dobrą nowinę.

 

„Radujcie się w Panu!” – słowa antyfony na wejście wskazują, że dzisiejsza niedziela to niedziela radości, że Pan jest już blisko, że przychodzi, by nam udzielać swoich darów i łask. I nawet kolor szat liturgicznych jest dzisiaj jakby jaśniejszy, weselszy, bo nie fioletowy tylko różowy. Otwierajmy się na przychodzenie Pana Jezusa, który pragnie towarzyszyć naszej codzienności; otwierajmy się na Jego moc. Niech nam w tym pomoże oczyszczenie naszych serc w sakramencie pokuty, do którego można przystąpić każdego dnia przed (i podczas) Eucharystii.

 

W trzecim tygodniu adwentowego czuwania i oczekiwania jesteśmy zaproszeni do szczególnej modlitwy o chrześcijańskie życie rodzin. Rodzinie były poświęcone ubiegłoroczne i tegoroczne obrady synodu biskupów. Widzimy więc, że troska o rodzinę to bardzo ważny aspekt życia i działalności Kościoła.

 

Dzisiaj wspominamy też dramatyczne wydarzenia sprzed 34 lat. Niech nie zabraknie modlitwy w intencji naszej umiłowanej Ojczyzny.

 

Solenizantom i jubilatom tego tygodnia przekazujemy nasze serdeczności i życzenia.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • ·         14 XII – św. Jan od Krzyża, wielki hiszpański mistyk, reformator zakonu karmelitańskiego i autor wielu dzieł z duchowości; św. Jan Paweł II nazwał go mistrzem w wierze i świadkiem Boga żywego.

 

W środę odwiedzimy chorych i seniorów od godz. 8.30 Zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii. Prosimy o przysłanie dwóch samochodów. Ponadto prosimy zgłaszać obłożnie chorych nadzwyczajnym szafarzom Komunii św., aby mogli zanosić im Komunię św. w niedziele.

 

Od środy zachęcamy do odprawienia specjalnej nowenny do Dzieciątka Jezus, która zakończy się 24 grudnia. W ten sposób wyprośmy sobie czyste serce, głęboką wiarę i radość spotkania z Bogiem Wcielonym. On jest już blisko!

 

W środę po Roratach spotkanie Kręgu Biblijnego w domu parafialnym.

 

W piątek po wieczornych Roratach spotkanie z Jezusem Eucharystycznym w kościele w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Zapraszamy młodzież i wszystkich chętnych do modlitwy.

 

Wszystkich parafian zachęcamy do przedświątecznej spowiedzi świętej, z której będzie można skorzystać w sobotę. Porządek będzie następujący: Mszy św. o godz.6.30 nie będzie. Msze św. będą odprawione o godz. 8.30 i17.00 Spowiedź w kościele parafialnym będzie od godz. 9.00 do 10.00 następnie od 11.00 do 12.00 a po południu od godz. 14.00 do 15.00 i od 16.00 do 17.00

 

W dni powszednie Adwentu o godz. 17.00 Roraty, czyli Msza Święta wotywna o Matce Bożej. Maryja jest dla nas wzorem przygotowania się na przyjście Pana Jezusa. Dzieci zachęcamy do licznego udziału w Roratach, a rodziców prosimy, by zechcieli towarzyszyć im w drodze do kościoła.

 

Przed roratami codziennie będziemy śpiewać Godzinki.

 

Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących, zwłaszcza dzieci z biednych rodzin przez zakup świec Caritasu, które są już do nabycia w naszym kiosku parafialnym. Najniższa ofiara wynosi odpowiednio 5 lub 12 zł. Dochód ze świec w całej diecezji przeznaczony jest m.in. na dożywianie dzieci. Informuje też o tym afisz w gablocie. Prosimy, aby nabywanie świec nie odkładać na dni tuż przed świętami, gdyż może ich zabraknąć w biurze Caritasu w Tarnowie. Należy nabywać je dziś i w ciągu najbliższych dni. W kiosku są do nabycia: sianko na stół wigilijny, kartki świąteczne, zestawy kolędowe, kropidła, dzieciątko w żłóbku, szopki bożonarodzeniowe.

 

Zebranie Parafialnej Rady Duszpasterskiej będzie dziś 13 grudnia 2015 r. po wieczornej Mszy św.

 

Trwają zapisy na aspirantów. Chętni chłopcy mogą zapisywać się u Ks. Grzegorza.

 

Godzinki o NMP Niepokalanie Poczętej poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Jolanty Kuli. Dziękujemy za udział w Godzinkach różom Marii Kucy i Michała Kocoła.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Mariana Małeckiego. Dziękujemy za udział w różańcu różom Jolanty Kuli i Haliny Łuszcz.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  Jubileuszowy Rok Miłosierdzia otwiera szeroko drzwi do uzyskania odpustów. Czym jest w istocie odpust? Jak go można zyskać?

q  o fenomenie kursów Alpha, bardzo popularnej i skutecznej metodzie ewangelizacji

q  jak wprowadzić spokój i porządek do polskich szkół – rozmowa z Anną Zalewską, minister edukacji narodowej

q  w jaki sposób o. James Manjackal nawraca dziennie kilkaset a nawet kilka tysięcy muzułmanów

q  o katach z NKWD, którzy mordowali polskich oficerów

Natomiast w „Niedzieli”:

q  czego można się nauczyć od rodziców prezydenta?

q  tematem numeru jest dobroczynność

q  spowiedź – terapia czy prawdziwe uzdrowienie?

 

Przez cały ten tydzień będzie pod chórem wystawiony kosz Caritasu do którego prosimy składać artykuły spożywcze dla potrzebujących w naszej parafii.

 

W święto św. Szczepana będzie uroczysty chrzest dzieci o godz.8.30 Zapisy dzieci do chrztu będą w przyszłą niedzielę o godz. 1500 w domu parafialnym. Obecni będą rodzice dziecka oraz chrzestni. Będzie wtedy konferencja o obowiązkach rodziców i chrzestnych oraz przygotowanie liturgii chrzcielnej. Rodzice do zapisu przynoszą metrykę urodzenia dziecka i zaświadczenia dla chrzestnych z innych parafii, że mogą być chrzestnymi. Świece i białe szaty do chrztu można nabyć w kiosku Caritasu.

 

Przypominamy zelatorom i zelatorkom róż różańcowych, które tradycyjnie wpłacały ofiary na WSD w Tarnowie w ramach Towarzystwa Przyjaciół WSD o zebranie ofiar i dokonanie wpłat w najbliższym czasie u skarbnika Towarzystwa p. Genowefy Armatys z ul. Jaracza. Za ofiarodawców sprawowana jest codziennie Msza św. w Seminarium Duchownym.

 

Kolędnicy misyjni ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum przygotowują się już do kolędowania. Każda grupa kolędnicza ma swojego opiekuna z Akcji Katolickiej lub Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Opiekun przeprowadzi próbę z grupą kolędniczą w tym tygodniu w domu. Grupy kolędnicze ze Szkoły Podstawowej udadzą się na kolędę ze swoim opiekunem. Uczniowie Gimnazjum pójdą sami.