Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

To już ostatnia niedziela adwentowego przygotowania na przyjście Pana. Trzeba więc zrobić pewne podsumowanie tego okresu – czy rzeczywiście był on czasem czuwania i oczekiwania, w którym odczuliśmy bliskość przychodzącego Zbawiciela? Jeśli jest jeszcze coś do poprawienia – wykorzystajmy jak najlepiej ostatnie dni Adwentu. Weźmy udział w roratach, które w naszym kościele są odprawiane o godz. 17.00

 

W czwartek – ostatnie „roraty” rano o godz. 6.30 Nie będzie Mszy Świętej wieczornej.

 

Światło betlejemskie, przyniesione do kościoła przez harcerzy i umieszczone przed ołtarzem głównym, można zabrać do swoich domów już od środy, zapalając od niego świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

 

Liturgiczny obchód pamiątki Narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej o północy z czwartku 24 grudnia, na piątek 25 grudnia. Msze św. w Boże Narodzenie tak jak w każdą niedzielę. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś pośród bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia według świętego Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Pod żadnym pozorem nie podawajmy na wigilijny stół alkoholu, a tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, choć post ten nie jest już obowiązkowy.

 

W tym duchu przyjdźmy też na Pasterkę do naszej parafialnej świątyni. Tak czynili nasi ojcowie i my chcemy być wierni tej tradycji. Radośnie i we wspólnocie uczcijmy przychodzącego Pana. Przyjdźmy już o godz. 23.30 aby wysłuchać Akatyst czyli piękne śpiewy sławiące Maryję Matkę naszego Pana Jezusa Chrystusa.

 

Składka na tacę podczas pasterki będzie przeznaczona na Fundusz Obrony Życia.

 

Wierni, którzy w czasie pasterki przyjęli Komunię św., mogą w ciągu dnia ponownie przystąpić do Stołu Pańskiego. W uroczystość Narodzenia Pańskiego można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za przyjęcie papieskiego błogosławieństwa „Urbi et orbi”, tj. „Miastu i światu”, nawet za pośrednictwem radia lub telewizji.

 

W uroczystość Narodzenia Pańskiego, która wypada w piątek, nie obowiązuje oczywiście wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

Natomiast w drugi dzień świąt, czyli w sobotę Święto Św. Szczepana. Przed południem Msze św. tak jak w niedzielę, z tym, że wieczornej Mszy św. nie będzie. W tym dniu chrzty o godz. 8.30 Na sumie poświęcenie owsa i rozesłanie kolędników misyjnych. Kolędnicy przychodzą na Mszę św. o godz. 10.30 w strojach. Każda grupa kolędnicza misyjna będzie mieć zaświadczenie z kancelarii parafialnej i przedstawi program misyjny w naszych domach. Prosimy, aby z dziećmi ze Szkoły Podstawowej poszli opiekunowie.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • ·         26 XII – św. Szczepan, jeden z siedmiu diakonów ustanowionych przez Apostołów, który „pełen łaski i mocy działał cuda i znaki wielkie wśród ludu” i który za swoją miłość i wierność Chrystusowi, jako pierwszy oddał życie.

 

Dziękujemy za ofiary złożone z okazji przyjęcia opłatków na wynagrodzenie S. Scholastyki i organisty. Za ofiarodawców zostanie odprawiona Msza św. w Nowy Rok.

 

Składka z Święta Św. Szczepana przeznaczona jest na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie. Prosimy o ofiarność gdyż te uczelnie katolickie mają wielkie znaczenie dla życia religijnego i kultury katolickiej w naszej ojczyźnie, a utrzymują się w znacznym stopniu dzięki ofiarom katolików polskich.

 

Od Nowego Roku można będzie przed kościołem nabywać kadzidło i kredę. Kadzidło spalamy na gorącym naczyniu, oznacza ono chwałę oddaną Bogu.

 

Dziękujemy parafianom, którzy ofiarowali choinki do kościoła oraz tym, którzy pomogli je ustawić w kościele i przystroić. Bóg zapłać.

 

Maryja biegła z pośpiechem, by nieść pomoc swojej krewnej Elżbiecie. Niech ten przykład obudzi w nas solidarność z potrzebującymi. Caritas rozprowadza świeczki na Wigilię. Ofiara za jedną świeczkę wynosi, co najmniej 5 lub 12 zł.

 

Solenizantom i jubilatom przekazujemy najserdeczniejsze życzenia.

 

Godzinki o NMP Niepokalanie Poczętej poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Jana Kucy. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Jolanty Kuli.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Heleny Michoń. Dziękujemy za udział w różańcu róży Mariana Małeckiego.

 

„Gość Niedzielny” i „Niedziela” mają podwójną objętość. Gość Niedzielny kosztuje 7 zł. a „Niedziela” 10 zł.

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  dodatek specjalny „Jak świętować Wigilię?”, miedzy innymi z Modlitwą Jubileuszowego Roku Miłosierdzia oraz modlitwą za ubogich

q  czy Jezus mógł się przeziębić, czy był przystojny i czy od początku wiedział, że jest Bogiem? Pytania i odpowiedzi dotyczące prawdziwego człowieczeństwa Jezusa

q  rozmowa z premier Beatą Szydło m.in. o tym, jak rozsławić naszą ojczyznę za granicą

q  w krajach muzułmańskich chrześcijanie mają ciężkie życie. Dlaczego w Dubaju, jednym z Emiratów Arabskich, jest inaczej, a kościoły są przepełnione wiernymi trzy razy w tygodniu. Reportaż z miejsc, których do tej pory nikt nie pokazał

q  reportaż o Robercie Lewandowskim, który mówi: - Jestem katolikiem, nie wstydzę się swojej wiary, bo wiem, że Pan Bóg wciąż nade mną czuwa. Wiara pomaga mi na boisku, ale też i poza nim, aby być po prostu dobrym człowiekiem

Natomiast w „Niedzieli”:

q  dołączono płytę DVD – film pokazuje niezwykłe historie z życia papieża JP II i świadectwa jego świętości

q  tematem numeru jest oczywiście Boże Narodzenie

q  jak przeżywają adwent i święta rodzice prezydenta Dudy

q  bardzo ciekawa rozmowa z Haliną Frąckowiak

q  kalendarz ścienny na 2016 rok

Do nowego styczniowego numeru „MGN” dołączono torebkę z nasionami lipy drobnolistnej, czyli „Posadź Sobie Drzewo”. Każdy może wyhodować swoje drzewo. Trzeba tylko trochę cierpliwości, a po wielu latach będzie można usiąść w jego cieniu.

Nowy dwumiesięcznik dla młodzieży „Miłujcie się” jest poświęcony Bożemu Narodzeniu, Jubileuszowi Miłosierdzia, św. Charbelowi.

 

Pragniemy poinformować o próbach wyłudzenia pieniędzy, jakie miały miejsce na terenie innych parafii, przez osobę podszywającą się pod księdza. Według informacji, jakie otrzymaliśmy z innych parafii, mężczyzna próbuje sprzedać pakiet modlitewny – różaniec, modlitewnik i obrazek z podobizną papieża Franciszka. Cena dewocjonaliów jest jednak, co najmniej 10 razy większa od realnej (cena to 99 złotych). Przesyłkę miałby przekazać „zaufany listonosz”.

 

W ostatnim czasie z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności  z ulicy Zagumnie +Julian Taraszka i z ulicy Witosa +Krystyna Pyrek. Polećmy ich miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

 

W naszej Parafii rozpoczną się odwiedziny duszpasterskie – kolęda. Pamiętajmy, że chrześcijanin przyjmujący kolędującego kapłana daje niejako świadectwo swojej przynależności do Kościoła. Przeżywajmy te odwiedziny kolędowe w duchu bożonarodzeniowej radości, w duchu modlitwy i serdecznej rozmowy z duszpasterzem. A pozostawione kolędowe błogosławieństwo niech chroni nasze domy, rodziny i umacnia nas na drodze chrześcijańskiego życia. Prosimy o pojazdy na kolędę.

Porządek wizyty kolędowej

Data

        Ksiądz Proboszcz

Ksiądz Grzegorz

Ksiądz Władysław

Od

domy

Od

domy

Od

domy

Poniedziałek

28 grudnia

8.30

Ul. Zagumnie, numery nieparzyste od Józefa Smutka nr 111a do Mariana Małeckiego nr 95 i ul. Leśna

8.30

Ul. Długa, numery parzyste od Jerzego Madeja nr 204 do Mieczysława Łakomy nr 70a

8.30

Ul. Długa, numery nieparzyste od Mieczysława Kozioła nr 189 do Stanisława Kobyleckiego nr 95a

Wtorek

29 grudnia

8.30

Ul. Zagumnie, numery nieparzyste od Krzysztofa Wszołka nr 93 do Tadeusza Maziarza nr 83

8.30

Ul. Długa, numery parzyste od Rozalii Chrobak nr 66a do Stanisławy Taraszki nr 4

8.30

Ul. Długa, numery nieparzyste, od Tadeusza Smutka nr 93a do Edwarda Czosnyki nr 43a

Środa

30 grudnia

8.30

Ul. Jaracza, numery nieparzyste od Grzegorza Ostręgi nr 17c do Wiesława Minorczyka nr 5b

8.30

Ul. Jaracza, numery nieparzyste od Wiesława Saka nr 95 do Michała Muchy nr 23

8.30

Ul. Długa, numery nieparzyste, od Janiny Świątek nr 41b do Antoniego Schaba nr 7 i ul. Mielecka, numery nieparzyste od Antoniego Chrobaka nr 1a

Sobota

2 stycznia

8.30

Ul. Zagumnie, numery nieparzyste od Pawła Syjuda nr 81 do Mirosława Korusa  nr 57

8.30

Ul. Rolnicza od Urszuli Bodzioch nr 81a do Tomasza Lechowicza nr 4b

8.30

Ul. Jaracza numery parzyste od Bogdana Wanata nr 2 do Bogdana Witka nr 58c