Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Komunikat w związku ze święceniami biskupimi

nowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej

 

            Drodzy Diecezjanie!

            W sobotę 6 lutego br., będziemy przeżywać w Kościele tarnowskim radość związaną z przyjęciem święceń biskupich przez nowego biskupa pomocniczego naszej diecezji, księdza Leszka Leszkiewicza. Uroczysta Msza św., połączona z udzieleniem sakry biskupiej, będzie celebrowana w tym dniu o godz. 10.00 w Bazylice Katedralnej w Tarnowie pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza. Uroczystość święceń biskupich będzie transmitowana przez nasze diecezjalne Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz oraz Telewizję Trwam.

            Jeszcze raz proszę Was gorąco, drodzy Diecezjanie, o modlitwę w intencji Biskupa Nominata, szczególnie w dniu jego konsekracji biskupiej, aby mógł owocnie służyć Kościołowi tarnowskiemu i podejmować z apostolską gorliwością stojące przed nim obowiązki i nowe wyzwania.

            Wszystkim Diecezjanom udzielam z serca pasterskiego błogosławieństwa

                                   † Andrzej Jeż

                                   BISKUP TARNOWSKI

 

Dzisiejsza Ewangelia ukazuje nam Jezusa dokonującego pierwszego cudu w Kanie Galilejskiej, ukazuje nam Jezusa objawiającego swoją chwałę i moc. Uczniowie, którzy byli świadkami tego znaku, uwierzyli w Niego. A my? Czy jesteśmy gotowi uwierzyć Jezusowi, który swoją moc i chwałę objawia w swoim Kościele, zwłaszcza w sakramentach świętych? Podejmijmy refleksję nad tymi pytaniami w ciągu tego tygodnia.

 

W dzisiejszą niedzielę przypada Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Wiele rodzin, także z naszej parafialnej wspólnoty, cierpi z powodu emigracyjnej tułaczki swoich bliskich. A ci, którzy opuścili ojczysty kraj i rodzinny dom w poszukiwaniu lepszego życia, odczuwają tęsknotę za bliskimi. Bądźmy również pełni dobroci i życzliwości dla tych, którzy pośród nas się osiedlają, chciejmy towarzyszyć im naszą modlitwą i prośmy, by każdy z migrantów znajdował dobrych ludzi gotowych przyjść mu z pomocą.

 

Dziś również przeżywamy rocznicę śmierci Sługi Bożego ks. Ignacego Posadzego TChr, kapłana, który przed prawie 84 laty organizował, na polecenie Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda, zgromadzenie zakonne księży i braci chrystusowców, powołane do pracy wśród Polonii. W 1959 r. założył żeńskie Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla tego samego celu. Modlimy się o jego beatyfikację.

 

Dzisiaj obchodzimy również Dzień Judaizmu. Pamiętajmy w naszych modlitwach o narodzie izraelskim, z którym łączy nas postać Abrahama i innych patriarchów Starego Testamentu, a przede wszystkim księga Pisma Świętego.

 

Dziś o godz. 17.00 spotkanie opłatkowe dla PRG, PRD, Caritasu, Akcji Katolickiej i szafarzy Komunii św. Przynosimy na to spotkanie śpiewniki z kolędami.

 

Od jutra do 25 stycznia trwać będzie Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. O jedność wśród swoich uczniów i wyznawców modlił się Pan Jezus przed swoją męką i śmiercią. Niech ta modlitwa nieustannie trwa, bo podziały wśród chrześcijan to rana, która boli i osłabia świadectwo naszej wiary. Zachęcamy do indywidualnej i wspólnotowej modlitwy z naszymi braćmi i siostrami wyznającymi wiarę w Pana Jezusa w różnych miejscach i świątyniach naszej diecezji.

 

W poniedziałek przypada w naszej parafii Adoracja Najświętszego Sakramentu. Adoracja taka codziennie odbywa się w kolejnej parafii naszej diecezji. Porządek adoracji będzie następujący:

 

v  godz.   9.00 – 10.00  ul. Długa

v  godz. 10.00 – 11.00  ul. Szkolna i Mielecka

v  godz. 11.00 – 12.00  ul. Jaracza i Południowa

v  godz. 12.00 – 13.00  ul. Zagumnie i Leśna

v  godz. 13.00 – 14.00  ul. Witosa, Warzywna, Tarnowska, 1 Maja i Łukowska

v  godz. 14.00 – 15.00  ul. Rolnicza i Józefa Bema

v  godz. 15.00 – 16.00  ul. Sucharskiego

v  godz. 16.00 – 17.00  ul. Rataja i Kościuszki

Adoracja cały dzień będzie w ciszy. Prosimy usilnie rodziców o zabranie dzieci i młodzieży na adorację do kościoła. Msze św. będą o godz. 8.00 i 17.00 Wierni obecni na Mszy św. o godz. 8.00 będą adorować Najświętszy Sakrament po Mszy św. do godz. 9.00 Mszy św. o godz. 6.30 nie będzie.

 

We wtorek przypada 5 rocznica śmierci Ks. Prałata Franciszka Ozorki. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 17.00

 

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę po Mszach św.

 

W czwartek będziemy obchodzić Dzień Babci, a w piątek – Dzień Dziadka. Kierując się wiarą, okazujmy im szacunek, wdzięczność i chętną pomoc. Swoimi modlitwami obejmijmy ich wszystkich, zarówno żyjących, jak i zmarłych.

 

W piątek wystawienie Najświętszego Sakramentu o godz. 16.30 o godz. 17.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia a następnie Msza św. z rozważaniem Dzienniczka św. s. Faustyny.

 

Koronkę w piątek poprowadzą dwa kółka koronkowe z Gimnazjum: Szymona Białasa z IIIA i Karoliny Kurczab z III B

 

Daru zdrowia i obfitości łask Bożych przyzywamy dla solenizantów i jubilatów tygodnia.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 19 I – św. Józef Sebastian Pelczar, biskup przemyski, który z wielką gorliwością i troską realizował program podniesienia wiedzy, wiary i ducha wśród wiernych i duchowieństwa swojej diecezji; jest założycielem Zgromadzenia Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sióstr sercanek);
  • 21 I – św. Agnieszka, która, według tradycji poniosła śmierć w 12. roku życia; opiewana w hymnach i traktatach św. Ambrożego jako gotowa i dojrzała do męki i do zwycięstwa.

 

Godzinki poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Roberta Małeckiego. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Antoniny Mikuły.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Zofii Partyki. Dziękujemy za udział w różańcu róży Marii Partyki.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  kto otrzyma, a kto nie otrzyma 500 złotych na dziecko? Jakie są faktyczne założenia projektu 500+ oraz jaki jest podstawowy cel programu?

q  Bóg jest czuły i „gotowy przyjąć każdego, kto pragnie wykonać, choć jeden krok w stronę domu”. O najnowszym wywiadzie papieża Franciszka, który prostym językiem mówi o miłosierdziu Boga

q  dlaczego Żydzi ciągle płaczą pod ścianą nieistniejącej od prawie dwóch tysięcy lat świątyni jerozolimskiej?

q  o obrzydliwym artykule, który ukazał się w paryskim tygodniku „Charlie Hebdo”, rok po zamachu terrorystycznym na redakcję tego tygodnika. Obecnie redaktorzy na okładce umieścili naszego Boga z kałasznikowem, rękami we krwi z podpisem – morderca wciąż na wolności. Jest to bluźnierstwo wobec Boga i znieważanie chrześcijan

Natomiast w „Niedzieli”:

q  tematem numeru jest Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

q  o spotkaniach o. Jana Góry z papieżem Janem Pawłem II

q  wspomnienia o Ks. Janie Twardowskim w 10-tą rocznicę śmierci

q  o nowym biskupie naszej diecezji Ks. Leszku Leszkiewiczu, który przyjmie święcenia biskupie 6 lutego

 

W zakrystii trwają zapisy chętnych, pragnących przyjąć dwie osoby do swojego domu na czas Światowych Dni Młodzieży w lipcu. Młodzież, która do nas przyjedzie wcześniej rejestruje się w swojej parafii w danym kraju i przyjedzie ze swoim duszpasterzem. Nie ma, więc możliwości, że ktoś przyjedzie w złych zamiarach. Przybędą sami katolicy. Prosimy, aby jeszcze 10 rodzin przyjęło pielgrzymów.

 

Triduum dla rodziców i małżonków przed świętem Matki Bożej Gromnicznej, rozpocznie się w niedzielę 31 stycznia na wszystkich Mszach św. Przeprowadzi je Ks. Piotr Pasek, wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. W poniedziałek rodzice i małżonkowie będą mieć naukę na Mszy św. o godz. 17.00 a 2 lutego w święto MB Gromnicznej Ks. Piotr wygłosi kazania na wszystkich Mszach św. Rodzice mogą się spowiadać z okazji triduum w poniedziałek pół godziny przed Mszą św. W kiosku Caritasu można nabyć gromnice.

 

Od 1 stycznia do 30 kwietnia możemy przekazywać 1% naszego podatku na rzecz Caritas Diecezji Tarnowskiej - zamiast do budżetu państwa. Dobrze znamy naszą Caritas i ufamy jej. Dlatego zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich, którzy składają zeznania podatkowe, aby korzystając z tej możliwości, pomogli za pośrednictwem Caritas ludziom ubogim i potrzebującym. Na stolikach obok ogłoszeń są ulotki wyjaśniające jak przekazać dla Caritas jeden procent podatku.

 

Drużyna Old Boys Lisia Góra serdecznie zaprasza na akcję honorowego krwiodawstwa, które odbędzie się 17 stycznia w Zespole Szkół w Lisiej Górze. Rejestracja dawców od godz. 10.00 do 14.00 Krew dedykujemy pacjentom Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. O godz. 14.00 rozpocznie się zabawa karnawałowa dla dzieci. Wstęp wolny.