Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Komunikat Biskupa Tarnowskiego

w związku z dziękczynieniem za beatyfikację o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego oraz Światowym Dniem Życia Konsekrowanego

 

            Drodzy Diecezjanie!

 

            Zakończony niedawno okres Narodzenia Pańskiego był dla nas wszystkich dogodną okazją do umocnienia naszych relacji i więzi rodzinnych oraz parafialnych. Wspólne świętowanie jest ważne nie tylko w wymiarze małych wspólnot, takich jak rodzina czy parafia, ale także w wymiarze ogólnodiecezjalnym i ogólnokościelnym. W tym kontekście, pragnę Was zaprosić i zachęcić do wspólnego dziękczynienia za przeżytą pod koniec ubiegłego roku beatyfikację dwóch polskich męczenników: bł. ojca Michała Tomaszka oraz pochodzącego z naszej diecezji bł. ojca Zbigniewa Strzałkowskiego. Diecezjalne dziękczynienie będzie miało miejsce w dniu 1 lutego br., o godz. 17.30, w katedrze tarnowskiej. Zapraszam do udziału w tej uroczystości tarnowskich Diecezjan, a szczególnie wszystkich zaangażowanych w szeroko rozumiane dzieło misyjne. Uroczystość dziękczynienia za dar beatyfikacji nowych błogosławionych będzie transmitowana przez nasze diecezjalne Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

            Drugim ważnym ogólnokościelnym wydarzeniem będzie obchodzony co roku 2 lutego – czyli w święto Ofiarowania Pańskiego – Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W tym roku zbiegnie się on z uroczystym zakończeniem Roku Życia Konsekrowanego oraz z Jubileuszem Miłosierdzia Osób Konsekrowanych. W związku z tym zapraszam wszystkie wspólnoty zakonne z terenu całej diecezji tarnowskiej do włączenia się w to ważne wydarzenie. Jego centralnym punktem będzie przejście przez Bramę Miłosierdzia oraz Msza święta sprawowana w katedrze tarnowskiej o godz.12.00. W tym dniu zachęcam wszystkich diecezjan do modlitwy w intencji osób konsekrowanych, a także do materialnego wsparcia zakonów klauzurowych znajdujących się na terenie naszej diecezji. Za dar modlitwy oraz wszelkie dowody solidarności tarnowskich Diecezjan z zakonami klauzurowymi pragnę już dziś złożyć serdeczne podziękowania.

            Z pasterskim błogosławieństwem

                                                                  † Andrzej Jeż

                                                                 BISKUP TARNOWSKI

 

Niedzielna liturgia Słowa przypomina, że każdy chrześcijanin jest powołany do współpracy z Duchem Świętym w głoszeniu Dobrej Nowiny, przede wszystkim świadectwem naszego życia. Czas ferii zimowych, który rozpoczęliśmy jest wspaniałą okazją, aby w miejscach, gdzie będziemy wypoczywać, dać wyraz naszej chrześcijańskiej wiary.

 

Dobiega końca Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Jutrzejsze święto Nawrócenia Świętego Pawła, Apostoła Narodów, stanowi jego zwieńczenie. Zapraszamy w tym dniu na Msze Święte do naszego parafialnego kościoła. Przede wszystkim pamiętajmy o modlitwie w intencji pełnego zjednoczenia chrześcijan i starajmy się budować jedność w naszych rodzinach i domach, wspólnotach, zakładach pracy, w naszym narodzie.

 

We wtorek, w liturgiczne wspomnienie Świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa, przeżywać będziemy Dzień Islamu. Módlmy się w intencji wyznawców tej religii, z którymi łączy nas postać ojca wiary – Abrahama. Prośmy szczególnie, aby religii nie wykorzystywano instrumentalnie i z jej powodu nie dochodziło do prześladowań, gwałtów i przemocy.

 

W środę po Mszach św. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

W piątek wystawienie Najświętszego Sakramentu o godz. 16.30 o godz. 17.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia a następnie Msza św. z rozważaniem Dzienniczka św. s. Faustyny.

 

Koronkę w piątek poprowadzą dwa kółka koronkowe z Gimnazjum: Adriana Dochnala z IIIA i Magdaleny Kuty z III B

 

W sobotę o godz. 17.00 wieczór z św. o. Pio. Przyjdźmy licznie i zaprośmy naszych krewnych z sąsiednich parafii.

 

Triduum dla rodziców i małżonków przed świętem Matki Bożej Gromnicznej, rozpocznie się w niedzielę 31 stycznia na wszystkich Mszach św. Przeprowadzi je Ks. Piotr Pasek, wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. W poniedziałek rodzice i małżonkowie będą mieć naukę na Mszy św. o godz. 17.00 a 2 lutego w święto MB Gromnicznej Ks. Piotr wygłosi kazania na wszystkich Mszach św. Rodzice mogą się spowiadać z okazji triduum w poniedziałek pół godziny przed Mszą św. W kiosku Caritasu można nabyć gromnice.

 

W czasie Triduum przed kościołem będą rozprowadzane kropielniczki na wodę święconą, które umieścimy przy drzwiach naszych domów. Jest to specjalna akcja prowadzona w naszej Ojczyźnie z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Dochód ze sprzedaży kropielniczek przeznaczony będzie na dożywianie dzieci w naszej szkole.

 

Z inicjatywy Błogosławionego Jana Pawła II święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej – 2 lutego) jest także Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmiemy osoby podejmujące służbę Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach. Tego dnia będziemy prosić o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i wspólnocie parafialnej. Obejmijmy naszymi modlitwami Siostry Służebniczki posługujące w naszej parafii.

 

Składka ze święta Matki Bożej Gromnicznej 2 lutego we wtorek na zakończenie triduum będzie przeznaczona na potrzeby klasztorów klauzurowych w naszej diecezji. Prosimy o hojne ofiary na ten cel.

 

Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy zdrowia i wielu łask Bożych.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 26 I – święci Tymoteusz i Tytus, uczniowie św. Pawła Apostoła, do których skierował on tzw. Listy pasterskie z trafnymi napomnieniami dla pasterzy i wiernych;
  • 27 I – bł. Jerzy Matulewicz, biskup wileński i odnowiciel Zakonu Marianów, którego życiowym mottem były słowa: „We wszystkim szukać Boga, wszystko czynić na większą chwałę Bożą, we wszystko wnosić ducha Bożego, wszystko przepajać duchem Bożym”;
  • 28 I – św. Tomasz z Akwinu, kapłan, zakonnik, Doktor Kościoła, kaznodzieja, poeta, wielki myśliciel, o którym powiedziano, że „między uczonymi był największym świętym, a między świętymi największym uczonym”.

 

Godzinki poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Marii Mrowiec. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Roberta Małeckiego.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Bolesława Płaczka. Dziękujemy za udział w różańcu róży Zofii Partyki.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  o zaletach stałego konfesjonału, gdzie można spokojnie, bez pospiechu, porozmawiać i szczerze wyznać grzechy

q  o nowej książce włoskiego dziennikarza Torniellego, która jest zapisem rozmowy z papieżem Franciszkiem o Miłosierdziu Bożym

q  czy można nauczyć się czerpać z serwisów społecznościowych (np. Facebook, Twitter i in.) to, co dla nas korzystne?

q  o polskim księdzu, który założył największy dziś szpital okulistyczny w Chinach

Natomiast w „Niedzieli”:

q  tematem numeru jest: Dzień Patrona Dziennikarzy i zadania mediów w ewangelizacji

q  o kolędnikach misyjnych naszej diecezji

q  rozmowa z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem

q  o przygotowaniach do ŚDM

W nowym „MGN” wyjątkowa ramka na obrazek lub zdjęcie, którą własnoręcznie można ozdobić i plakat z Messim, zwycięzcą plebiscytu Złota piłka 2016

 

W zakrystii trwają zapisy chętnych, pragnących przyjąć dwie osoby do swojego domu na czas Światowych Dni Młodzieży w lipcu. Młodzież, która do nas przyjedzie wcześniej rejestruje się w swojej parafii w danym kraju i przyjedzie ze swoim duszpasterzem. Nie ma, więc możliwości, że ktoś przyjedzie w złych zamiarach. Przybędą sami katolicy. Prosimy, aby jeszcze 3 rodziny przyjęło pielgrzymów.

 

Od 1 stycznia do 30 kwietnia możemy przekazywać 1% naszego podatku na rzecz Caritas Diecezji Tarnowskiej - zamiast do budżetu państwa. Dobrze znamy naszą Caritas i ufamy jej. Dlatego zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich, którzy składają zeznania podatkowe, aby korzystając z tej możliwości, pomogli za pośrednictwem Caritas ludziom ubogim i potrzebującym. Na stolikach obok ogłoszeń są ulotki wyjaśniające jak przekazać dla Caritas jeden procent podatku.

 

Od 25 stycznia do 10 marca 2016 r. w Bazylice Katedralnej w Tarnowie – w poniedziałki i czwartki – będą głoszone katechezy neokatechumenalne, skierowane do młodzieży i dorosłych. Każda z katechez rozpoczynać się będzie o godz. 18.40 po Mszy św. wieczornej.

 

Wójt Gminy Lisia Góra informuje, iż w dniach 28-29 stycznia w godzinach: czwartek od 1200- 1600 w piątek od 800- 1600 w OSP Lisia Góra będą rozdawane ZA DARMO jabłka dla wszystkich mieszkańców. Bardzo prosimy o zabieranie jabłek sąsiadom bądź osobom starszym i samotnym, którzy nie mogą osobiście ich odebrać.