Co roku w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu czytamy Ewangelię o kuszeniu Chrystusa na pustyni. Pan Jezus zwyciężył wszystkie szatańskie pokusy i chce nas nauczyć umiejętności ich przezwyciężania. Z Bożą pomocą sami możemy i powinniśmy odrzucać szatańskie podszepty. Niech wielkopostna pielgrzymka wiary umacnia nas w naszych zmaganiach ze złem.

Wzbudźmy w sobie wielkie pragnienie owocnego i dobrego przeżycia tego czasu. Taką okazją są różne umartwienia czy wyrzeczenia bądź też dobre postanowienia. Warto to duchowe ćwiczenie podjąć. W ten sposób można się włączyć w modlitwę Kościoła o ducha pokuty. Choć kwartalne dni modlitw w tej intencji dobiegają dziś końca, to ducha umartwienia, pokuty trzeba nieustannie w sobie rozwijać.

Nabożeństwa pasyjne tego okresu są również pomocą we właściwym jego przeżywaniu. Zapraszamy dziś o godz. 15.00 na pierwsze gorzkie żale z kazaniem pasyjnym. Natomiast w piątki zapraszamy na drogę krzyżową o godz. 17.00

Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, przystąpienie tego dnia do Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechy nawet lekkiego). Możemy go ofiarować za siebie lub za zmarłych. Nie zaniedbujmy korzystania z tego skarbca łaski, by coraz bardziej upodabniać się do naszego miłującego Boga.

Wraz ze Środą Popielcową rozpoczął się także czas tzw. Komunii świętej wielkanocnej, który potrwa aż do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Przypominamy o przykazaniu kościelnym mówiącym o powinności skorzystania raz w roku z sakramentu pojednania i przyjęcia Komunii świętej w okresie wielkanocnym. Codziennie pół godziny przed Mszą Świętą jest możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej. Na te największe chrześcijańskie święta oczyśćmy nasze serca, uczyńmy je gotowymi na przyjęcie zmartwychwstałego Pana.

Dziś przypadają też tzw. walentynki – Dzień Zakochanych. Pomyślmy o dobrym słowie, życzliwym geście wobec naszych bliskich – rodziców, dziadków, dzieci i wnucząt.

Caritas od dzisiejszej niedzieli rozprowadza paschaliki wielkanocne czyli miniatury paschału. Oprócz paschalików są do nabycia baranki wielkanocne. Ponadto gimnazjaliści i dzieci szkolne otrzymały w szkole skarbonki wielkopostne rozprowadzane przez Caritas. Jest to już kilkuletnia tradycja. Dzieci a także rodziny składają jałmużny wielkopostne do tych skarbonek. Jałmużna obok modlitwy i postu jest uczynkiem pokutnym.

W środę po wieczornej Mszy św. spotkanie kręgu biblijnego w domu parafialnym.

W piątek po wieczornej Mszy św. spotkanie z Jezusem Eucharystycznym w ramach przygotowań do ŚDM.

Klasa druga przygotowująca się do I Komunii św. będzie mieć katechezę z rodzicami w sobotę w domu parafialnym o godz. 9.00

Przyszła niedziela, druga wielkopostna, to niedziela Ad gentes – dzień modlitwy w intencji misji i misjonarzy. Po Mszach Świętych będziemy mogli materialnie wesprzeć dzieło misyjne Kościoła – prosimy o przeprowadzenie tej zbiórki Szkolne Koło Caritas.

W przyszła niedzielę składka przeznaczona jest na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie. Prosimy o ofiarność na ten cel.

Pamiętamy w modlitwach o solenizantach i jubilatach oraz o naszych parafianach, którzy w ostatnim czasie odeszli do wieczności.

Godzinki poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Stefana Stono. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Zofii Partyki.

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Janiny Radoń. Dziękujemy za udział w różańcu róży Stefana Stono.

q  o spotkaniu papieża Franciszka z patriarchą Moskwy. Jakie przyniesie owoce?

q  mała książeczka z rachunkiem sumienia przydatnym przy spowiedzi wielkopostnej

q  o słynnym spowiedniku św. Leopoldzie Mandiciu, porównywanym z św. o .Pio. Ciała obu świętych są obecnie w bazylice św. Piotra w Rzymie z okazji Roku Miłosierdzia i ściągają do Rzymu tłumy wiernych

q  o próbie przełamania zapaści demograficznej w Polsce poprzez program 500+

q  o antyrządowych manifestacjach i polskiej oryginalności w rozmowie z rzecznikiem prezydenta RP

q  o krzyżu wawelskim, z którego przemówił Pan Jezus do królowej Jadwigi. Dziś ludzie też przed nim klęczą, chcąc też usłyszeć Jego głos

q  wywiad z Tomaszem Adamkiem, bokserem – jak z katolika zrobić wojownika

q   o rozpoczętej pielgrzymce papieża Franciszka do Meksyku

q  czy Ameryka zniesie nam wizy?

q  tematem numeru jest miłosierdzie w Wielkim Poście

W nowym MGN:

q  książeczka o przygotowaniu do spowiedzi św. dla dzieci

q  rozmowa z Izą Paszkowską, która od 18 lat odpowiada na listy czytelników MGN

Parafialne rekolekcje wielkopostne rozpoczniemy w sobotę przed czwartą niedzielą adwentu.

Program rekolekcji:

Dla kogo

Msza św. z nauką dla wszystkich

Msza św. z nauka dla chorych

Msza św. z nauka dla wszystkich

Po Mszy św. o godz.10.30 kazanie dla młodzieży szkół średnich i starszej

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym i Msza św.

Nauka stanowa dla rodziców i małżonków

Msza św. z kazaniem dla wszystkich

Droga krzyżowa z kazaniem dla Gimnazjum

Droga krzyżowa z kazaniem dla dzieci

Adoracja i kazanie dla Gimnazjum

Adoracja i kazanie dla Szkoły Podstawowej

Msza św. z kazaniem dla wszystkich

Msza św. z kazaniem dla Gimnazjum

Msza św. z kazaniem dla dzieci

Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, opiekujące się dziećmi w ciężkim stanie klinicznym, mogą ubiegać się o roczne stypendium Stowarzyszenia SPES. Nabór wniosków trwa do 20 marca br. Szczegółowe informacje znajdują się w gablocie parafialnej oraz na stronie: www.dla-dzieci.spes.org.pl Wnioski są przyjmowane wyłącznie w postaci elektronicznej, do dostępnej przez stronę www.spes.org.pl/stypendia bazy danych. Bardzo prosimy o pomoc w dotarciu do najbardziej potrzebujących: przekazanie informacji do dalszego rozpowszechniania przez strony internetowe i w innych możliwych formach. Stowarzyszenie SPES jest organizacją katolicką, pomagamy ubogim już od 30 lat.