Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Zaproszenie do udziału w XXXI Światowym Dniu Młodzieży,

Tarnów, Niedziela Palmowa, 20 marca 2016 r.

 

            Drodzy Młodzi Siostry i Bracia!

            Na drodze przygotowań do tegorocznych Światowych Dni Młodzieży przeżywamy spotkania pod nazwą „Synaj”. Podczas ostatniego już – „V Synaju”, który będzie miał miejsce w Tarnowie w Niedzielę Palmową, zatrzymamy się nad wydarzeniem wejścia do Ziemi Obiecanej. Wydarzenie to kończy 40-letnią wędrówkę Narodu Wybranego po pustyni. W podobny sposób wydarzenie Światowych Dni Młodzieży będzie kulminacją naszej drogi duchowych i zewnętrznych przygotowań, które mają nam pomóc owocnie przeżyć spotkanie z Ojcem Świętem Franciszkiem oraz tysiącami młodych chrześcijan z całego świata.       

            Spotkanie młodzieży w ramach „V Synaju” będzie obejmowało dwa dni. Pierwsza jego część odbędzie się w sobotę przed Niedzielą Palmową w jedenastu Okręgach Duszpasterstwa Młodzieży na terenie naszej diecezji. Sobotnie spotkanie rozpocznie się o godz. 14.00. W programie przewidziana jest m.in. konferencja wprowadzająca, Godzina Miłosierdzia, Eucharystia oraz uwielbienie.

            Druga część „V Synaju” będzie miała miejsce w Tarnowie w Niedzielę Palmową. Nasze spotkanie rozpoczniemy o godz. 10.00 na Rynku Tarnowskim, po czym przejdziemy przez Bramę Miłosierdzia w Katedrze. Następnie o godz. 12.15 rozpocznie się Droga Krzyżowa. Podążając ulicami miasta udamy się w kierunku kościoła bł. Karoliny, gdzie sprawowana będzie uroczysta Eucharystia, której początek przewidziany jest na godz. 14.30.

            Drodzy Młodzi! Gorąco zapraszam Was do udziału zarówno w pierwszym dniu „V Synaju” w poszczególnych Okręgach Duszpasterstwa Młodzieży, jak również do ogólnodiecezjalnego spotkania w Tarnowie w Niedzielę Palmową. Niech tak bliska już perspektywa Światowych Dni Młodzieży jeszcze bardziej pobudzi waszą wyobraźnię miłosierdzia oraz aktywność, tak, aby każdy na swój sposób i na miarę własnych możliwości włączył się w przygotowanie duchowe i organizacyjne do tego wielkiego wydarzenia.

            Oczekując na wspólne spotkanie udzielam Wam pasterskiego błogosławieństwa!

                                               † Andrzej Jeż

                                               BISKUP TARNOWSKI

 

W piątą niedzielę czasu paschalnego przygotowania zmienia się charakter tego okresu na bardziej pasyjny. Od jutra podczas liturgii Mszy Świętej będziemy modlić się prefacją o Męce Pańskiej, a ponadto zachowujemy w naszej Ojczyźnie zwyczaj zasłaniania krzyży.

 

Do świąt wielkanocnych pozostały już tylko dwa tygodnie – dobrze i owocnie wykorzystajmy te dni. Przede wszystkim pozwólmy, aby Pan Jezus dokonywał w nas i dla nas wielkich rzeczy.

 

Dziś przypada 3. rocznica wyboru papieża Franciszka. Chyba wszyscy dobrze pamiętamy moment sprzed trzech lat, z wieczoru 13 marca 2013 roku, kiedy nowo wybrany biskup Rzymu, Franciszek, zwrócił się z prośbą o modlitwę w swojej intencji. Kiedy pochylił głowę, na placu Świętego Piotra zapadła cisza, podczas której wszyscy modliliśmy się za papieża. Ojciec Święty nie przestaje prosić o to modlitewne wsparcie. Uczyńmy zatem zadość tej prośbie i powierzajmy opiece Matki Najświętszej posługiwanie Chrystusowego namiestnika: Pod Twoją obronę…, Matko Kościoła, módl się za nami!

 

Dziś przy kościele młodzież rozprowadza palmy na Niedzielę Palmową. Cena od 15 zł. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na pokrycie kosztów wyjazdu na ŚDM do Krakowa.

 

Ruszają zapisy na ŚDM . Można zapisywać się w zakrystii i u Ks. Grzegorza. Wśród danych potrzebny jest pesel. Płatności będą w późniejszym terminie. Mogą zapisywać się również osoby starsze oraz osoby małoletnie, które będą pod opieką osoby pełnoletniej. Do połowy kwietnia musimy skompletować listę uczestników z parafii.

 

W poniedziałek i wtorek na wieczorne Msze św. zapraszamy kandydatów do Bierzmowania z klas trzecich Gimnazjum wraz z rodzicami. Po Mszy św. odbędą się próby liturgiczne przed Bierzmowaniem. Pół godziny przed Mszą w poniedziałek i wtorek spowiedź dla świadków, rodziców i rodzeństwa kandydatów do Bierzmowania.

 

W środę w naszym kościele będzie udzielany Sakrament Bierzmowania młodzieży z naszej parafii, z Łukowej, Starych Żukowic, Zaczarnia, Brnia i Śmigna o godz. 18.00 Gromadzimy się o godz. 17.30 Bierzmowania udzieli Ks. Biskup Wiesław Lechowicz. W czasie Bierzmowania będzie składka przeznaczona na Fundusz stypendialny im. Ks. Abpa Jerzego Ablewicza. Wszystkie Msze św. zamówione na ten dzień będą odprawione rano.

 

W piątek po wieczornej Mszy św. spotkanie z Jezusem Eucharystycznym w ramach przygotowań duchowych do ŚDM w Krakowie.

 

W najbliższą sobotę przypada uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca NMP i patrona Kościoła powszechnego. Na Msze Święte zapraszamy wszystkich mężczyzn, ojców, mężów i synów, a także solenizantki i solenizantów tego dnia, gdyż pragniemy się modlić w ich intencji, by ich patron, Święty Józef, wypraszał im moc Bożego błogosławieństwa.

 

W sobotę odpust w Luszowicach ku czci św. Józefa. Suma odpustowa o godz. 11.00

 

Spowiedź wielkopostna będzie 19 marca w sobotę przed Niedzielą Palmową.

Porządek spowiedzi

19 03

Sobota

8.00

Msza św.

8.30 - 9.30

Spowiedź

9.30 – 10.30

Przerwa w spowiedzi

10.30 – 11.30

Spowiedź – dzieci i gimnazjaliści

11.30 – 15.00

Przerwa w spowiedzi

15.00 – 16.00

Spowiedź

16.00 – 17.00

Przerwa w spowiedzi

17.00 - 18.00

Spowiedź

18.00

Msza św. niedzielna

 

W tym tygodniu patronują nam:

 

  • 17 III – św. Patryk, apostoł i patron Irlandii, choć w naszym kraju jest w randze wspomnienia dodatkowego, przez jego wstawiennictwo będziemy się modlić za naszych Rodaków, którzy opuścili Ojczyznę w poszukiwaniu lepszego życia, a wielu z nich właśnie w Irlandii znalazło nowy dom, aby potrafili zachować wiarę i tradycję ojców i nie upadali na duchu (wszak św. Patryk to również patron upadłych na duchu);
  • 19 III – św. Józef, Oblubieniec NMP i patron Kościoła powszechnego, który był człowiekiem sprawiedliwym, pełnym pokory i odwagi, a także zaufania, ponieważ wiernie wypełnił zleconą mu przez Boga misję opieki i wychowania Syna Bożego.

 

W przyszłą niedzielę po sumie odbędzie się konkurs palm. Wykonawcy trzech najpiękniejszych palm otrzymają nagrody pieniężne. Pierwsza i trzecia nagroda ufundowane przez GOK wynoszą 150 zł i 100 zł. Nagroda druga wyniesie 120 zł. Wykonawcy palm o wysokości przekraczającej dwa metry otrzymają pamiątki.

 

Wszystkim jubilatom i solenizantom, szczególnie dzisiejszym – Krystynom i Bożenom, składamy najserdeczniejsze życzenia i zapewniamy o modlitewnej pamięci.

 

Zapraszamy do udziału w nabożeństwach tego okresu – w gorzkich żalach, które śpiewamy w każdą niedzielę o godz. 15.00 i wsłuchujemy się w rozważania pasyjne oraz w drodze krzyżowej w każdy piątek o godz.17.00

 

Godzinki poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Janiny Radoń. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Stanisława Szatko.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Janiny Starzyk. Dziękujemy za udział w różańcu róży Zofii Słowik.

 

Caritas rozprowadza paschaliki wielkanocne czyli miniatury paschału. Oprócz paschalików są do nabycia baranki wielkanocne. Ponadto gimnazjaliści i dzieci szkolne otrzymały w szkole skarbonki wielkopostne rozprowadzane przez Caritas. Jest to już kilkuletnia tradycja. Dzieci a także rodziny składają jałmużny wielkopostne do tych skarbonek. Jałmużna obok modlitwy i postu jest uczynkiem pokutnym.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  świadectwo lekarza nawróconego z in vitro

q  czym się różni pokuta i zadośćuczynienie po spowiedzi

q  o telewizji narodowej i obiektywizmie w rozmowie z Jackiem Kurskim, prezesem telewizji

q  jak w ciągu wieków zmieniała się forma sakramentu pokuty

Natomiast w „Niedzieli”:

q  kobieta i małżeństwo w islamie

q  dlaczego św. Józef jest wzorem ojca

q  tematem numeru jest Zjazd Gnieźnieński

 

Pod chórem od dziś jest ustawiony kosz do którego prosimy składać artykuły spożywcze dla potrzebujących. Mogą to być np. cukier, herbata, kawa, margaryna, ryż, masło, konserwy, ser żółty pakowany czyli artykuły które nie psują się zbyt łatwo. Caritas za tydzień rozdzieli te dary wśród potrzebujących.

 

Najbliższy uroczysty chrzest dzieci będzie w drugi dzień Wielkanocy. Zapisy dzieci do chrztu będą w przyszłą niedzielę o godz. 14.00 w domu parafialnym. Obecni będą rodzice dziecka oraz chrzestni. Będzie wtedy konferencja o obowiązkach rodziców i chrzestnych oraz przygotowanie liturgii chrzcielnej. Rodzice do zapisu przynoszą metrykę urodzenia dziecka. Chrzestni z innych parafii przynoszą zaświadczenie ze swojej parafii, że mogą być chrzestnymi. Uczniowie szkół średnich przynoszą zaświadczenie od katechety, że uczęszczają na religię. W kiosku można nabyć świecę i białą szatę do chrztu.

 

W dniu 18 marca odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 20.00 w parafii św. Rodziny w Tarnowie. Zapisy na stronie www.edk.org.pl Koszt uczestnictwa 10 zł. Szczegóły są też na afiszu w gablocie parafialnej.

 

Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin informuje, iż w sobotę 19 marca 2016 roku w Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnym Diecezji Tarnowskiej „ARKA” w Gródku nad Dunajcem organizowany jest dzień skupienia dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Będzie go prowadził ks. dr Rafał Wierzchanowski, sędzia z Sądu Diecezjalnego.

Zgłoszenia można dokonać telefonicznie lub mailem w „ARCE”:

(18) 440 13 00, info@cfr-arka.pl