Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Zaproszenie na Drogę Krzyżową w Wielką Środę

Roku Pańskiego 2016

 

                               Drodzy Diecezjanie tarnowskich i podtarnowskich parafii!

                Liturgia Niedzieli Palmowej rozpoczynającej Wielki Tydzień uobecnia początek ostatniej drogi, jaką nasz Zbawiciel odbył w Jerozolimie począwszy od uroczystego wjazdu, a skończywszy na szczycie Golgoty. Zarówno tę ostatnią drogę Pana Jezusa, jak i całe Jego życie, postrzegamy jako prawdziwą drogą miłosierdzia, na której On sam świadczył miłosierdzie i uczył innych, aby byli „miłosierni jak Jego Ojciec”.

                Przeżywając Jubileuszowy Rok Miłosierdzia pragniemy jeszcze bardziej zdecydowanie naśladować Jezusa w pełnieniu uczynków miłosierdzia. Pragniemy też wiernie kroczyć za Jezusem dźwigającym krzyż. Jako wspólnota Jego uczniów uczynimy to podczas przeżywanego od wielu lat w naszym Mieście nabożeństwa Drogi Krzyżowej, celebrowanego na ulicach Tarnowa. Rozpocznie się ono w Wielką Środę o godz. 20.00 na tarnowskim Rynku. W tej tarnowskiej Drodze Miłosierdzia towarzyszyć nam będą Pensjonariusze Domu dla Bezdomnych Mężczyzn, którzy nie tylko poniosą krzyż, ale również włączą się w rozważanie wybranych stacji Drogi Krzyżowej.

                Zapraszam Was wszystkich do włączenia się w to piękne pasyjne nabożeństwo, które na trwale już wpisało się w rytm przeżywania Wielkiego Tygodnia w Tarnowie.

                Życząc wszystkim głębokiego osobistego przeżycia czasu Wielkiego Tygodnia, udzielam z serca pasterskiego błogosławieństwa.

 † Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

 

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna najważniejszy okres naszych przygotowań do świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. Starajmy się przeżyć ten tydzień w skupieniu, uczestniczyć w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia, aby wzmacniać naszą wiarę i coraz pełniej i bardziej świadomie przeżywać największe wydarzenie w historii zbawienia.

 

25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy kalendarza liturgicznego wskazują na znaczenie dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, więc uroczystość tę obchodzić będziemy dopiero w poniedziałek po niedzieli Miłosierdzia Bożego, 4 kwietnia.

 

Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne. Aby rzeczywiście je owocnie i pięknie przeżyć, oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemieniał, czynił lepszymi. Pan Jezus, jak słyszeliśmy o tym w odczytanym opisie Męki Pańskiej, na krzyżu modlił się za swoich oprawców i obiecał raj skruszonemu łotrowi. On także i nas przyjmuje i ogarnia swoim miłosierdziem, zatem otwórzmy się na to uzdrawiające działanie Jego łaski.

 

Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w przeżycia tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego.

 

We wtorek księża udadzą się do obłożnie chorych o godz. 15.00 Prosimy o przysłanie dwóch samochodów.

 

W Wielki Czwartek rano ksiądz biskup odprawi w katedrze Mszę krzyżma o godz. 9.00 Podczas tej Mszy św. kapłani odnowią swoje przyrzeczenia oraz zostaną poświęcone oleje, które następnie są wykorzystywane podczas udzielania sakramentów: chrztu, bierzmowania, sakramentu namaszczenia chorych oraz święceń prezbiteratu i biskupstwa.

 

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. W naszym kościele ta wieczorna Msza Święta będzie o godz. 17.00Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.

 

W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli spożywamy tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; ten post obowiązuje osoby od 18 do 60 roku życia. Ponadto w tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych osoby od 14 roku życia. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych dobrze rozciągnąć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Liturgię wielkopiątkową rozpoczniemy o godz. 17.00 Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Następnie odśpiewamy trzy części Gorzkich Żali. Ofiary złożone z okazji adoracji krzyża są przeznaczone na odnowienie sanktuariów w Ziemi Świętej. Na Wielki Piątek prosimy przystroić krzyże przydrożne. Krzyż misyjny przy kościele przystroi klasa II Gimnazjum.

 

Straż Pożarną zapraszamy do pełnienia warty honorowej przy Grobie Pańskim zgodnie z dawną tradycją.

 

W WIELKĄ SOBOTĘ poświęcenie pokarmów w miejscach ustalonych tradycją. O godz.11.00 prosimy przysłać samochód. W kościele parafialnym poświęcenie pokarmów będzie o godz. 9.00, 10.00, 11.00 i 12.00 Obrzędy Wigilii Paschalnej będą o godz. 19.00 Prosimy o przyniesienie do kościoła paschalików lub świec, które zapalimy po poświęceniu ognia oraz podczas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Wigilia Paschalna należy już do Wielkanocy. Jest najważniejszą celebrą w całym roku. Weźmy w niej udział całymi rodzinami.

 

Procesja rezurekcyjna będzie we Wielkanoc o 6.00 rano a po niej Msza św. Zapraszamy Straż Pożarną na procesję rano w niedzielę. Prosimy o przygotowanie na procesję wszystkich feretronów i chorągwi (przed godz. 6.00 wynosimy je z kościoła).

 

Zachęcamy do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.

 

W drugie Święto Wielkanocy w czasie sumy będzie uroczysty chrzest dzieci. Natomiast Mszy św. wieczornej już nie będzie.

 

Prosimy zapoznać się z planem adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy i Grobie. Zachęcamy wszystkich do udziału w adoracji. Młodzież z Lisiej Góry zapraszamy na adorację w Wielki Czwartek o godz. 20.00 i w Wielki Piątek o godz.21.00 , Akcję Katolicką w Wielką Sobotę o godz. 18.00

 

                                   Plan adoracji w czasie Triduum Paschalnego

                                   ==================================

                                                           2016 r.

Wielki Czwartek

18.00 – 19.00     Róże ojców: Stanisława Szatki, Stanisława Świątka

19.00 -- 20.00    Róże kobiet: Józefy Wenc, Janiny Wielgus

20.00 -- 21.00    młodzież męska i żeńska z Lisiej Góry

Wielki Piątek

6.00 -- 7.00

Róże kobiet: Marii Partyki i Zofii Partyki, Pauliny Taraszki, Straż Honorowa

7.00 -- 8.00

Róże kobiet: Genowefy Armatys, Michaliny Fornagiel

Janiny Radoń, Antoniny Mikuły

8.00 -- 9.00

Róże kobiet: Haliny Łuszcz, Janiny Starzyk

Marii Wielgus, Marii Tokarz

9.00 -- 10.00

Róże kobiet: Teresy Kaziród, Marii Mrowiec

Jadwigi Bogacz

10.00 -- 11.00

Róże kobiet: Heleny Kubisztal, Józefy Rusznicy, Heleny Michoń, Zofii Słowik

11.00 – 11.30

Klasy I – VI

11.30 – 12.00

Klasy I, II i III Gimnazjum

12.00 -- 13.00

Róże kobiet: Marii Duź, Ireny Błyskal, Bractwa Drogi Krzyżowej

13.00 --14.00

Róże kobiet: Małgorzaty Jakubowskiej, Józefy Pęcak

14.00 -- 15.00

Róże kobiet: Małgorzaty Stokłosy, Elżbiety Taraszki, Jolanty Kuli

15.00 -- 16.00

Róże kobiet: Anny Pyrek, Marii Kucy

16.00 -- 17.00

Róże ojców: Wojciecha Bogacza, Stanisława Tokarza

Romana Duzia

17.00

Ceremonie Męki Pańskiej

19.00 – 20.00

Droga Krzyżowa wokół kościoła

20.00 – 21.00

Róże mężczyzn: Bolesława Płaczka, Zygmunta Toporka

21.00 -- 22.00

młodzież męska i żeńska

z Lisiej Góry

Wielka Sobota

6.00 -- 7.00

Róże mężczyzn: Stefana Stono, Roberta Małeckiego,

7.00 -- 8.00

Róże mężczyzn: Michała Kocoła, Jana Kucy

8.00 -- 9.00

Klasy III Gimnazjum

9.00 -- 10.00

Klasy II Gimnazjum

10.00 –11.00

Klasy I Gimnazjum

11.00 -- 12.00

Klasy VI

12.00 -- 13.00

Klasy V

13.00 -- 14.00

Klasy IV

14.00 – 15.00

Klasy III

15.00 -- 16.00

Klasy II i I

16.00 – 17.00

Róże mężczyzn: Mariana Wardzały, Kazimierza Gieronia,

17.00 – 18.00

Róże mężczyzn: Ryszarda Janiszewskiego, Mariana Małeckiego

18.00 – 19.00

Akcja Katolicka

19.00

Liturgia Wigilii Paschalnej

 

Trwają zapisy na ŚDM. Można zapisywać się w zakrystii i u Ks. Grzegorza. Wśród danych potrzebny jest pesel. Płatności będą w późniejszym terminie. Mogą zapisywać się również osoby starsze oraz osoby małoletnie, które będą pod opieką osoby pełnoletniej. Do połowy kwietnia musimy skompletować listę uczestników z parafii.

 

Caritas rozprowadza paschaliki wielkanocne czyli miniatury paschału. Oprócz paschalików są do nabycia baranki wielkanocne. Ponadto gimnazjaliści i dzieci szkolne otrzymały w szkole skarbonki wielkopostne rozprowadzane przez Caritas. Jest to już kilkuletnia tradycja. Dzieci a także rodziny składają jałmużny wielkopostne do tych skarbonek. Jałmużna obok modlitwy i postu jest uczynkiem pokutnym.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  o tym, jak relikwie św. Wojciecha podczas II wojny światowej uratował niemiecki żołnierz

q  litania do Najświętszego Oblicza Jezusa – co daje jej odmawianie

q  skąd się wywodzi obrzęd umywania nóg w Wielki Czwartek i co symbolizuje?

q  Andrzej J. pyta Jezusa – dlaczego uratowałeś mnie złodzieja, narkomana, czciciela szatana?

Natomiast w „Niedzieli”:

q  o początkach państwa polskiego u źródeł chrzcielnych i obronie korzeni chrześcijańskich w dzisiejszej Europie

q   o rodzinie Ulmów rozstrzelanej przez Niemców za pomoc udzieloną Żydom

q  temat numeru: w drodze do ŚDM 2016

W „MGN” karta z Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz jak Pan Jezus uczył siostrę Faustynę odmawiać koronkę