Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

KOMUNIKAT

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

 w sprawie pełnej ochrony życia człowieka

Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: „Nie zabijaj!”. Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka.  

W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie z 7 stycznia 1993 roku, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję. Stąd w roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych. Prosimy parlamentarzystów i rządzących, aby podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu. Wszystkich Polaków prosimy o modlitwę w intencji pełnej ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci zarówno w naszej Ojczyźnie, jak i poza jej granicami. 

/-/ Abp Stanisław Gądecki

Metropolita Poznański

Przewodniczący KEP

 

Dzisiejsza niedziela w tradycji ma wiele przydomków: przewodnia, biała, Miłosierdzia Bożego. O ten ostatni tytuł prosił sam Pan Jezus za pośrednictwem Świętej Siostry Faustyny. Ustanowił ją w 2000 roku Święty Jan Paweł II. Od kilku lat niedziela ta rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia. Chcemy uwielbiać nieskończone Boże miłosierdzie, a jednocześnie podjąć refleksję, czy sami jesteśmy miłosierni. Warto się nad tym zastanowić zwłaszcza w trwającym jubileuszowym Roku Miłosierdzia. Jednocześnie zapraszamy wszystkich chętnych do zaangażowania się w działalność naszego Parafialnego Zespołu Caritas.

 

Dziś o godz. 15.00 zapraszamy na nabożeństwo, podczas którego wspólnie odmówimy koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz ponowimy akt oddania świata Bożemu miłosierdziu.

 

Z racji przeżywanych w ostatnim czasie dni Wielkiego Tygodnia i Oktawy Wielkanocnej jutro przypada przeniesiona z 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to także Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Podczas wieczornej Eucharystii będzie można podjąć dzieło adopcji, składając zobowiązanie codziennej modlitwy w intencji nienarodzonego dziecka i jego rodziców. Podczas Mszy Świętej można będzie szczegółowo zapoznać się z istotą i celami tego dzieła.

 

W środę na wieczorna Mszę św. zapraszamy klasę II przygotowującą się do I Komunii św. wraz z rodzicami. Po Mszy św. spotkanie Caritasu.

 

W przyszłą niedzielę, która będzie przeżywana jako Niedziela Biblijna, rozpoczniemy w Kościele w Polsce Tydzień Biblijny. Zachęcamy w tym szczególnym tygodniu wszystkich parafian do lektury Pisma Świętego.

 

W dniach 14-16 kwietnia (czwartek – sobota) będziemy przeżywać główne uroczystości związane z jubileuszem 1050-lecia chrztu Polski. Historycy są zgodni, że chrzest Mieszka I odbył się 14 kwietnia, w Wielką Sobotę. Tego dnia uroczystości będą odbywać się w Gnieźnie. Natomiast w piątek i w sobotę w Poznaniu z udziałem biskupów i władz państwowych. Punktem kulminacyjnym będzie sobotnie dziękczynienie i Eucharystia z udziałem Episkopatu Polski na stadionie w Poznaniu.

 

Kończy się oktawa najważniejszych świąt chrześcijańskich – świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wszystkim parafianom, szczególnie tym, którzy w rozpoczynającym się tygodniu obchodzą swoje osobiste uroczystości, pragniemy przekazać nasze serdeczności i życzliwości, aby radość paschalna nieustannie trwała w Was, w Waszych rodzinach i domach.

 

W tym tygodniu patronują nam:

7 IV – św. Jan Chrzciciel de la Salle, gorliwy duszpasterz wśród ubogich, pragnący ich dobrego wychowania i wykształcenia i zakładający dla nich szkoły i internaty; dla swego dzieła znalazł wielu ofiarodawców i pomocników, z których z czasem wyłoniło się Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich.

 

W sobotę 16 kwietnia odbędzie się dekanalna pielgrzymka do Bazyliki Katedralnej w Tarnowie, jako kościoła jubileuszowego. Wyjazd z parkingu kościelnego o godz. 7.45 W Tarnowie zatrzymamy się na placu obok kościoła MB Fatimskiej i przejdziemy przed Katedrę. Dalszy program będzie następujący:

  • 8.45 przywitanie pielgrzymów i przejście przez Bramę Miłosierdzia
  • 9.00 Msza św. z okolicznościowym kazaniem
  • 10.00 krótka informacja o Bazylice Katedralnej i Sanktuarium MN Bolesnej
  • 10.15 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego
  • 11.15 skromna agapa

Zapisy na pielgrzymkę są w zakrystii i w kiosku parafialnym. Zachęcamy do udziału w pielgrzymce , aby zyskać odpusty związane z Rokiem Miłosierdzia.

 

Trwają zapisy na ŚDM. Można zapisywać się w zakrystii i u Ks. Grzegorza. Wśród danych potrzebny jest pesel. Płatności będą w późniejszym terminie. Mogą zapisywać się również osoby starsze oraz osoby małoletnie, które będą pod opieką osoby pełnoletniej. Do połowy kwietnia musimy skompletować listę uczestników z parafii.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  płyta CD z Koronką do Miłosierdzia Bożego. Wybitni wokaliści, z pomocą Ducha św., specjalnie dla czytelników „GN” nagrali Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Do słuchania i odmawiania w domu i samochodzie. Koronka jest w wersji muzycznej i recytowanej.

q  Jezus powiedział siostrze Faustynie, że Koronka do Bożego Miłosierdzia ma być odmawiana „na uśmierzenie gniewu Bożego”. Co znaczą te słowa? Czy Bóg może się gniewać?

q  ważne dla maturzystów – kiedy będą mogli się odwoływać od ustalonego przez komisję wyniku testu?

q  czy należy wprowadzić ochronę życia poczętego bez żadnych wyjątków?

q  wyjaśnienie znaczenie modlitw z Koronki do Miłosierdzia Bożego

Natomiast w „Niedzieli”:

q  debata o zagrożeniu terrorystycznym

q  o 90. urodzinach „Niedzieli”

q  tematem numeru jest Boże Miłosierdzie

W „MGN” karta z Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz jak Pan Jezus uczył siostrę Faustynę odmawiać koronkę

 

Godzinki poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Stanisława Świątka. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Józefy Rusznicy.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Małgorzaty Stokłosy. Dziękujemy za udział w różańcu róży Stanisława Świątka.

 

Kancelaria parafialna czynna w środy i piątki o godz.17.00 w pozostałe dni powszednie od godz. 8.00 do 8.30

 

W kwietniu ukaże się album zatytułowany „Parafialny Jordan. Chrzcielnice Diecezji Tarnowskiej”. Album będzie przewodnikiem po chrzcielnicach w kościołach parafialnych diecezji tarnowskiej. Na jego zasadniczą część złoży się nadzwyczaj bogata galeria zdjęć ze szczegółowym ich opisem. Oprócz informacji na temat baptysteriów w poszczególnych parafiach znajdą się także nazwiska osób w nich ochrzczonych, które w sposób szczególny zapisały się w dziejach Polski. Część fotograficzna zostanie uzupełniona esejem historyczno-teologicznym na temat sakramentu chrztu, chrzcielnic, ich symboliki, a także szkicem poświęconym okolicznościom chrztu Polski, której 1050. rocznicę obchodzimy w tym roku. Całość będzie inkrustowana cytatami z wypowiedzi Ojca Świętego Jana Pawła II dotyczących chrztu. Przewiduje się, że jeden egzemplarz albumu w formacie A4 o objętości ok. 250 stron będzie kosztował około 30 zł. Zapisy na album w kiosku parafialnym.

 

Finanse w parafii Lisia Góra

Marzec 2016

Wyszczególnienie

Przychody

Wydatki

plakat na parkingu

0,00

40,00

czytanki mszalne na dni powszednie III i IV

0,00

200,72

siostra za luty

0,00

300,00

ubezpieczenie siostry

0,00

100,00

składka na Gorzkich Żalach

2 120,00

0,00

ofiary z 23 kopert

820,00

0,00

woda i ścieki w domu parafialnym

0,00

346,34

składka niedzielna

1 576,00

0,00

ofiary z 11 kopert

410,00

0,00

ofiara z okazji pogrzebu ze Śmigna

150,00

0,00

prąd budynek gospodarczy

0,00

29,73

wymiana oleju do kosiarek

0,00

108,00

składka wielkanocna

2 849,00

0,00

piecyk łazienkowy u sióstr

0,00

790,00

wydatki na grób Pański

0,00

1 200,00

 

7925,00

3114,79

Pracownicy parafialni otrzymali za marzec 2100 zł., ZUS pracowników 734,77 zł., Urząd Skarbowy 146 zł i kwiaty do kościoła na kwiecień 400 zł. W kasie dla pracowników kościelnych było 10917,96 zł. W kasie dla pracowników kościelnych zostało 7537,19 zł.

Składki z marca przekazane do Kurii przeznaczone były na: potrzeby diecezji, Seminarium Duchowne, Fundację abp Ablewicza, kościoły Ziemi Świętej oraz na KUL i Uniwersytet JP II. Wyniosły 7020 zł. Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone w marcu.

 

Wójt Gminy Lisia Góra informuje, iż od 1 kwietnia 2016 r. można składać wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego. Wnioski należy składać w budynku Urzędu Gminy Lisia Góra w godzinach pracy Urzędu tj. poniedziałek od 8.00 do 17.00 od wtorku do czwartku od 7.30 do 15.30 piątek od 7.30 do 14.30 oraz 9 kwietnia 2016 r. (tj. sobota) od godz. 7.30 do 14.30 Druki wniosków są do pobrania w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, pokój nr 12, oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy Lisia Góra. Jeżeli wniosek zostanie złożony do 1 lipca 2016 r. włącznie, świadczenie zostanie wyrównane od 1 kwietnia 2016 r.