Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Komunikat w związku

VIII Ogólnopolskim Tygodniem Biblijnym

 

            Drodzy Diecezjanie!

 

            Dzisiejsza niedziela przeżywana jest w Kościele w Polsce, jako Niedziela Biblijna, która rozpoczyna zarazem VIII Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Jego hasłem są słowa: „Gdy usłyszeli Ewangelię, przyjęli chrzest w imię Pana Jezusa” (por. Dz 19,5). Przeżywany w tym roku jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski prowadzi nas do korzeni naszej wiary, a jednocześnie ma obudzić w nas jeszcze głębsze pragnienie ustawicznego pogłębiania swojej wiary poprzez ożywione życie sakramentalne i karmienie się obfitością Bożego Słowa.

            Gorąco zachęcam Was do częstego sięgania po Pismo Święte i rozmiłowania się w czytaniu Słowa Bożego. Skuteczną pomoc we właściwym rozumieniu tekstów biblijnych niesie m.in. Radiowo-Internetowe Studium Biblijne, którego audycje są emitowane na falach Diecezjalnego Radia RDN Małopolska oraz RDN Nowy Sącz w każdą niedzielę o godz. 14.30 Audycje są powtarzane w poniedziałki po wiadomościach o godz. 20.00 zaś pliki dźwiękowe z wykładami są zamieszczane również na stronie internetowej Tarnowskiego Gościa Niedzielnego.

            Zachęcam także do odwiedzania otwartych w ubiegłym roku Ogrodów Biblijnych w Muszynie, gdzie można w bardzo ciekawy i oddziałujący na wyobraźnię sposób poznawać historię zbawienia. Zapraszam do korzystania z licznych materiałów i opracowań pomagających zgłębiać Słowo Boże zapisane na kartach Biblii.

            Wszystkim Diecezjanom życzę stałego pogłębienia wiedzy biblijnej oraz wzrostu wiary poprzez osobiste spotkania z Bogiem obecnym w swoim Słowie.

            Z pasterskim błogosławieństwem

                                                          † Andrzej Jeż

                                                        BISKUP TARNOWSKI

 

Po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus wielokrotnie ukazywał się swoim uczniom i przyjaciołom, spotykał się z nimi i dawał im dowody, że żyje. Dziś o jednym z takich spotkań opowiada nam Ewangelia. Od 8 lat trzecia niedziela Wielkanocy w naszej Ojczyźnie, dzięki inicjatywie Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, jest Niedzielą Biblijną, inaugurującą w Kościele w Polsce Tydzień Biblijny. Znajdźmy w tym tygodniu czas na spotykanie się z Panem w Jego słowie. Zachęcamy do indywidualnej lektury i medytacji słowa Bożego. Można również zaangażować się w jedną z grup apostolskich działającą przy parafii, w której odbywa się wspólnotowe czytanie i rozważanie Pisma Świętego, szczególnie zapraszamy w środę po wieczornej Mszy św. na Krąg Biblijny do domu parafialnego.

 

„Chodźcie, posilcie się!” – te słowa Pana Jezusa są zaproszeniem dla nas, abyśmy karmili się Jego słowem. Jeszcze raz zachęcamy i zapraszamy, byśmy w Tygodniu Biblijnym znaleźli czas choćby na krótką lekturę Świętych Ksiąg. Pan niech umacnia nas swoim błogosławieństwem na podjęcie tego zobowiązania i na codzienne prace i obowiązki.

 

Dziś w sposób szczególny modlimy się w intencji Ojczyzny o jedność i pojednanie w naszym narodzie oraz w intencji 96 ofiar lotniczej katastrofy pod Smoleńskiem i za pomordowanych z rąk hitlerowskiego i sowieckiego okupanta.

 

W tym tygodniu, w dniach 14-16 kwietnia (czwartek – sobota) będziemy przeżywać główne uroczystości związane z jubileuszem 1050-lecia chrztu Polski. Historycy są zgodni, że chrzest Mieszka I odbył się 14 kwietnia, w Wielką Sobotę. Tego dnia uroczystości będą odbywać się w Gnieźnie. Natomiast w piątek i w sobotę w Poznaniu z udziałem biskupów i władz państwowych. Punktem kulminacyjnym będzie sobotnie dziękczynienie i Eucharystia z udziałem Episkopatu Polski na stadionie w Poznaniu.

 

W środę przed po Mszach św. nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

Klasy II-gie Gimnazjum będą mieć egzamin razem z rodzicami w czwartek: dziewczęta o godz. 17.00 Natomiast chłopcy po Mszy wieczornej.

 

W piątek po wieczornej Mszy św. spotkanie z Jezusem Eucharystycznym w ramach przygotowań duchowych do ŚDM w Krakowie.

 

W sobotę 16 kwietnia odbędzie się dekanalna pielgrzymka do Bazyliki Katedralnej w Tarnowie, jako kościoła jubileuszowego. Wyjazd z parkingu kościelnego o godz. 7.45 W Tarnowie zatrzymamy się na placu obok kościoła MB Fatimskiej i przejdziemy przed Katedrę. Dalszy program będzie następujący:

  • 8.45 przywitanie pielgrzymów i przejście przez Bramę Miłosierdzia
  • 9.00 Msza św. z okolicznościowym kazaniem
  • 10.00 krótka informacja o Bazylice Katedralnej i Sanktuarium MN Bolesnej
  • 10.15 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego
  • 11.15 skromna agapa

Zapisy na pielgrzymkę są w zakrystii i w kiosku parafialnym. Zachęcamy do udziału w pielgrzymce , aby zyskać odpusty związane z Rokiem Miłosierdzia.

 

Solenizantów i jubilatów zapewniamy o życzliwości i modlitwie. Zmarłych parafian polecamy Bożemu miłosierdziu.

 

Trwają zapisy na ŚDM. Można zapisywać się w zakrystii i u Ks. Grzegorza. Wśród danych potrzebny jest pesel. Płatności będą w późniejszym terminie. Mogą zapisywać się również osoby starsze oraz osoby małoletnie, które będą pod opieką osoby pełnoletniej. Do połowy kwietnia musimy skompletować listę uczestników z parafii.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  wszyscy znamy czternaście stacji Drogi Krzyżowej. Jest też Droga Światła, czyli czternaście stacji ze zmartwychwstałym Chrystusem

q  co takiego było w zmarłym ostatnio księdzu Janie Kaczkowskim, że wszyscy po nim płaczą?

q  jak siostra zakonna założyła telewizję o globalnym zasięgu

q  czy Tupolew w Smoleńsku rozpadł się w powietrzu?

q  jak bakterie wpływają na nasze życie i zdrowie?

Natomiast w „Niedzieli”:

q  o nieosądzonym ludobójstwie jakim była zbrodnia katyńska

q  wywiad z szefem Radiowej Jedynki o planach na przyszłość

q  tematem numeru jest 1050. rocznica Chrztu Polski

W „MGN” karta z Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz jak Pan Jezus uczył siostrę Faustynę odmawiać koronkę

 

Godzinki poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Zofii Słowik. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Stanisława Świątka.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Pauliny Taraszki. Dziękujemy za udział w różańcu róży Małgorzaty Stokłosy.

 

Kancelaria parafialna czynna w środy i piątki o godz.17.00 w pozostałe dni powszednie od godz. 8.00 do 8.30

 

W kwietniu ukaże się album zatytułowany „Parafialny Jordan. Chrzcielnice Diecezji Tarnowskiej”. Album będzie przewodnikiem po chrzcielnicach w kościołach parafialnych diecezji tarnowskiej. Na jego zasadniczą część złoży się nadzwyczaj bogata galeria zdjęć ze szczegółowym ich opisem. Oprócz informacji na temat baptysteriów w poszczególnych parafiach znajdą się także nazwiska osób w nich ochrzczonych, które w sposób szczególny zapisały się w dziejach Polski. Część fotograficzna zostanie uzupełniona esejem historyczno-teologicznym na temat sakramentu chrztu, chrzcielnic, ich symboliki, a także szkicem poświęconym okolicznościom chrztu Polski, której 1050. rocznicę obchodzimy w tym roku. Całość będzie inkrustowana cytatami z wypowiedzi Ojca Świętego Jana Pawła II dotyczących chrztu. Przewiduje się, że jeden egzemplarz albumu w formacie A4 o objętości ok. 250 stron będzie kosztował około 30 zł. Zapisy na album w kiosku parafialnym.

 

W przyszła niedzielę odpust w parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Tarnowie a za dwa tygodnie odpust w naszej parafii ku czci św. Wojciecha, biskupa i męczennika.