Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

EWANGELIA
J 14, 15-16. 23b-26

Duch Święty was wszystkiego nauczy

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Parakleta da wam, aby z wami był na zawsze.

Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego, i mieszkanie u niego uczynimy. Kto nie miłuje Mnie, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca.

To wam powiedziałem, przebywając wśród was. A Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem».

 

Dzisiejsza uroczystość każe się nam pochylić nad tajemnicą Ducha Świętego. W każdą niedzielę wyznajemy w Credo: „Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi”. Jednocześnie uświadamiamy sobie dziś, jak trudno jest mówić o Duchu Świętym. Odwołujemy się do symboli: wichru i ognia, by wyrazić naturę Tego, który jest niewyrażalny – Boga obecnego w nas i w świecie, który oświeca, poucza, inspiruje do działania i dodaje odwagi do dawania świadectwa o Chrystusie.

Działanie Ducha Świętego jest delikatne jak łagodny powiew, który sprawia, że w kwiatach zawiązuje się ziarno. Duch Święty jest jak wiatr, który na morzu porusza okręty. Przez natchnienia popycha nas do dobrego działania.

W czasie zesłania Ducha Świętego języki ognia są znakiem miłości Ducha Świętego, który jest światłem, oczyszcza i przemienia serce człowieka oraz napełnia go Bożą mądrością i mocą.

 

Obchodzimy dziś święty dzień Pięćdziesiątnicy, w którym Duch Święty zstąpił na Apostołów zebranych na wspólnej modlitwie. Wspominamy początek Kościoła i dziękujemy, że Duch Święty towarzyszy wiernym ze swoim światłem i swoją mocą. Wyrażamy również wdzięczność za dar Ducha Świętego otrzymany w sakramentach chrztu i bierzmowania.

 

Dziś zbiórka do puszek na ofiary trzęsienia ziemi w Ekwadorze a składka na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

 

Jutro – w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego – obchodzić będziemy święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, wprowadzone do kalendarza liturgicznego w Polsce w czasie Soboru Watykańskiego II. Msze św. będą o godz. 700 900 i 1900 Po Mszy Świętej wieczornej – nabożeństwo majowe.

 

W środę po Mszy św. porannej nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

Egzamin przed Bierzmowaniem dla klas II Gimnazjum będzie w środę w następującym porządku:

q  o godz. 15.00 Klasa IIA oraz dziewczęta z klasy IIC

q  o godz. 16.00 klasa IIB oraz chłopcy z klasy IIC

Młodzież przychodzi z rodzicami i przynosi indeksy.

 

W najbliższy czwartek natomiast oddamy cześć Jezusowi Chrystusowi, Najwyższemu i Wiecznemu Kapłanowi. To nowe święto, wpisane do kalendarza liturgicznego na polecenie papieża Benedykta XVI, od 2013 roku jest obchodzone w naszej Ojczyźnie. Wszyscy księża z naszej diecezji będą pielgrzymować w tym dniu do Tuchowa.

 

Spotkanie z Jezusem Eucharystycznym będzie w piątek po Mszy św. wieczornej.

 

W tym tygodniu w majówce uczestniczyć będą dzieci ze Szkoły Podstawowej i młodzież z Gimnazjum w następującym porządku:

L.p

Dzień

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

1.

Poniedziałek

klasy I i przedszkolaki

Klasy Ia

2.

Wtorek

klasy II

Klasa Ib i Ic

3.

Środa

klasy III

Klasa IIIa

4.

Czwartek

klasy IV

Klasy II

5.

Piątek

klasy V

Klasy III b

6.

Sobota

klasy VI

Klasy III c

 

Nabożeństwo majowe w dni powszednie po Mszy Świętej wieczornej o godz. 19.00 a dziś i w przyszłą niedzielę o godz. 16.00

 

Za tydzień – uroczystość Najświętszej Trójcy.

 

W niedzielę 29 maja na Mszy św. o godz. 10.30 Ks. Ryszard Taraszka, nasz rodak będzie przeżywał srebrny jubileusz kapłaństwa. Już dziś zapraszamy na te uroczystości.

 

Już dzisiaj prosimy o przygotowanie ołtarzy na procesję Bożego Ciała. Ołtarze przygotują rodzice klas trzecich, które w Boże Ciało przeżywać będą rocznicę I Komunii św. Feretrony i chorągwie niosą te osoby co niosły na Wielkanoc i w czasie odpustu. Przypominamy, że chorągwie niosą następujące róże: Mariana Małeckiego, Wojciecha Bogacza, Romana Duzia, Jana Kucy, Stanisława Świątka, Bolesława Płaczka, Mariana Wardzały, Zygmunta Toporka. Zelatorzy tych róż wyznaczą po jednej osobie do chorągwi na Boże Ciało i codziennie przez całą oktawę. Trasę na Boże Ciało przystroi Akcja Katolicka, Parafialna Rada Duszpasterska, Parafialna Rada Gospodarcza i osoby poproszone przez radnych. Każda róża matek niech zrobi cztery wianki na środę przed Bożym Ciałem podobnie jak w ubiegłym roku. Wiankami tymi będziemy dekorować trasę procesji. Wianki składamy na podwórku plebańskim. Do niesienia baldachimu w czasie oktawy Bożego Ciała zapraszamy następujące róże ojców

L.p

Data

Róża

1

27 maja piątek

Ryszarda Janiszewskiego

2

28 maja sobota

Michała Kocoła

3

29 maja niedziela

Jana Kucy

4

30 maja poniedziałek

Mariana Małeckiego

5

31maja wtorek

Roberta Małeckiego

6

1 czerwca środa

Bolesława Płaczka

7

2 czerwca czwartek

Stefana Stono

8

3 czerwca piątek

Stanisława Tokarza

 

Życzenia zdrowia i obfitości Bożych darów i łask przekazujemy solenizantom i jubilatom tygodnia. Zmarłych polecamy dobroci i miłosierdziu Boga samego.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 16 V – św. Andrzej Bobola, jezuicki kapłan, wspaniały duszpasterz, gorliwy kaznodzieja
    i spowiednik, którego życie jaśniało blaskiem prawdziwej wiary, dla której złożył swoje życie w ofierze; patron naszej Ojczyzny.

 

Prosimy o ofiary w kopertach na wynagrodzenie organisty te rodziny, które ich nie złożyły dziś.

 

Organizowany jest wyjazd na koncert „Jednego serca jednego ducha”, który odbędzie się w Rzeszowie 26 maja (Boże Ciało). Wyjazd z parkingu przy kościele o godz. 16.45 powrót ok. 1.00 w nocy. Zapisy w zakrystii. Koszt 20 zł.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  dlaczego warto wysłać swoje dziecko na spotkanie młodych na Lednicy

q  rozmowa z siostrą zakonną, która założyła dwa hospicja – w Polsce i na Litwie

q  o pracy w ośrodku dla osób dotkniętych trądem opowiada dr Helena Pyz

q  do „GN” dołączono specjalny dodatek o zamachu na JP II. Trzydzieści pięć lat po wydarzeniu, które mogło zmienić losy świata, ciągle pojawiają się nowe informacje

Natomiast w „Niedzieli”:

q  wywiad z dyrektorem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

q  o stuleciu objawień fatimskich

q  tematem numeru jest Zesłanie Ducha Świętego

W nowym „MGN”:

q  „Okno na Boga”, praktyczny dodatek – dekoracja okna na Boże Ciało

q  jak i gdzie robi się witraże?

W nowym „Miłujcie się” dla młodzieży:

q  relacje z obchodów 1050-tej rocznicy chrztu Polski

q  jak nowenna pompejańska ratuje małżeństwa

 

Godzinki poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Marii Tokarz. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Zygmunta Toporka.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Józefy Wenc. Dziękujemy za udział w różańcu róży Ireny Walus.