Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

EWANGELIA: Łk 7, 1-10
Uzdrowienie sługi setnika

 

Gdy Jezus dokończył swoich mów do ludu, który się przysłuchiwał, wszedł do Kafarnaum. Sługa pewnego setnika, szczególnie przez niego ceniony, chorował i bliski był śmierci. Skoro setnik posłyszał o Jezusie, wysłał do Niego starszyznę żydowską z prośbą, żeby przyszedł i uzdrowił mu sługę.

Ci zjawili się u Jezusa i prosili Go usilnie: «Godzien jest, żebyś mu to wyświadczył, mówili, kocha bowiem nasz naród i sam zbudował nam synagogę».

Jezus przeto wybrał się z nimi. A gdy był już niedaleko domu, setnik wysłał do Niego przyjaciół z prośbą: «Panie, nie trudź się, bo nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój. I dlatego ja sam nie uważałem się za godnego przyjść do Ciebie. Lecz powiedz słowo, a mój sługa będzie uzdrowiony. Bo i ja, choć podlegam władzy, mam pod sobą żołnierzy. Mówię temu: Idź  a idzie; drugiemu: Chodź  a przychodzi; a mojemu słudze: Zrób to  a robi».

Gdy Jezus to usłyszał, zadziwił się i zwracając się do tłumu, który szedł za Nim, rzekł: «Powiadam wam: Tak wielkiej wiary nie znalazłem nawet w Izraelu». A gdy wysłani wrócili do domu, zastali sługę zdrowego.

 

Pan Jezus zawsze doceniał i chwalił wiarę tych, których spotykał podczas swej publicznej działalności i którym wyświadczał dobro. To zachęta dla nas, abyśmy umacniali naszą wiarę i ufność wobec Pana, wpatrując się choćby w przykład setnika z dzisiejszej Ewangelii.

 

Jeszcze dziś, jutro i pojutrze odprawimy majowe nabożeństwa. Od środy natomiast rozpoczniemy nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa również o godz. 19.00

 

Trwa tak zwana oktawa Bożego Ciała. W czasie oktawy Bożego Ciała rano o godz. 6.30 będzie uroczysta Msza św. bez procesji, natomiast wieczorem o godz. 19.00 Msza św. z procesją eucharystyczną. Prosimy, aby przez całą oktawę przychodziły dzieci do sypania kwiatów oraz dzieci po I Komunii św. oraz dzieci z rocznicy I Komunii św. w strojach liturgicznych.

 

We wtorek, w ostatni dzień maja, będziemy obchodzić święto Nawiedzenia NMP. To nie tylko święto odwiedzin matki Świętego Jana Chrzciciela przez Maryję, lecz również, a może przede wszystkim, spotkanie Mesjasza z prorokiem. Zachęcamy do udziału w ostatnim nabożeństwie majowym oraz w Eucharystii.

 

W środę, 1 czerwca, przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka. Pragniemy w tym dniu otoczyć naszą modlitwą wszystkie dzieci, do czego zachęcamy też wszystkich parafian.

 

W czwartek na zakończenie oktawy Bożego Ciała będzie poświęcenie wianków z ziół i kwiatów oraz błogosławieństwo dzieci. Prosimy rodziców, aby przyprowadzili, przywieźli w wózkach lub przynieśli na rękach swoje dzieci, aby przez posługę kapłanów otrzymały Jezusowe błogosławieństwo. Msza św. będzie godzinę wcześniej, czyli o godz.18.00

 

W nadchodzący piątek przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, jednocześnie obchodzona w Kościele, jako Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Nie zapominajmy, że ci, którzy nam posługują przy ołtarzu i w konfesjonale, zostali z ludu wzięci i do ludu posłani, dlatego też potrzebują naszego duchowego wsparcia i modlitwy. Msze Święte o godzinie 6.30 i 19.00 z ostatnią procesją. Z racji uroczystości w tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od potraw mięsnych. W sobotę, 4 czerwca, w liturgii będziemy czcili Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. Gorąco zachęcamy do licznego udziału w liturgii tych najbliższych uroczystych dni.

 

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca – dzień w którym modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne, pierwszy piątek – dzień poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i pierwsza sobota miesiąca – dzień poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi. Spowiedź będzie w piątek od godz. 18.00 dla Gimnazjum, Szkoły Podstawowej, młodzieży szkół średnich i dorosłych.

 

W piątek spotkanie z Jezusem Eucharystycznym po Mszy św. wieczornej w ramach przygotowań do ŚDM w Krakowie.

 

W sobotę po wieczornej Mszy św. o godz. 1900 będzie procesja na cmentarz. W związku z tym prosimy w tym tygodniu uporządkować groby swoich zmarłych. Zachęcamy do sadzenia kwiatów na mogiłach ziemnych.

 

W przyszłą niedzielę odpust ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowej Jastrząbce. Uroczysta suma o godz. 11.00

 

Zapis dzieci do chrztu będzie w przyszłą niedzielę o godz. 15.00 w domu parafialnym. Na to spotkanie przychodzą rodzice i chrzestni. Należy zabrać ze sobą metrykę urodzenia dziecka oraz zaświadczenia dla chrzestnych, jeśli są z innej parafii.

 

W przyszłą niedzielę po wieczornej Mszy św. Komisja d/s Cmentarza będzie wydawać zezwolenia na budowę i remonty nagrobków i grobowców tym, którzy zamierzają rozpocząć pracę w najbliższym miesiącu.

 

Obchodzącym imieniny, rocznicę urodzin czy ślubu składamy najserdeczniejsze życzenia. Zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 1 VI – św. Justyn, filozof i męczennik z II wieku, który po przyjęciu wiary chrześcijańskiej stał się gorliwym jej obrońcą i dzięki któremu mamy pierwsze opisy Eucharystii;
  • 3 VI – święci Karol Lwanga i jego towarzysze, męczennicy z Ugandy, którzy dołączają, jak powiedział w dniu beatyfikacji bł. papież Paweł VI, do grona sławnych męczenników
    z terenów północnej Afryki z początków chrześcijaństwa.

 

Godzinki poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Mariana Wardzały. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Ireny Walus.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Marii Wielgus. Dziękujemy za udział w różańcu róży Józefy Wenc.

 

Kancelaria parafialna czynna jest w środy i piątki o godz. 18.00 a w pozostałe dni powszednie od 8.00 do 8.30 W sprawach pilnych np. pogrzeb lub ślub można dzwonić pod numery 14 6784 558 lub 694 451 419

 

Diecezjalne dziękczynienie za sakrament Bierzmowania dla uczniów klas trzecich gimnazjalnych odbędzie się w Starym Sączu przy Ołtarzu Papieskim dnia 11 czerwca 2016 r. o godz. 9.00 Zapisy na wyjazd u Ks. Grzegorza w tym tygodniu. Rodziców prosimy, aby bierzmowanych zachęcili do wyjazdu i ułatwili im wyjazd.

 

Naszej parafii przydzielono z okazji ŚDM młodzież ze Słowacji. Będziemy gościć 12 osób. Naszych gości umieścimy w sześciu rodzinach, które poinformujemy o tym w tym tygodniu.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  o ratowaniu życia nienarodzonego dziecka dzięki badaniom prenatalnym oraz o problemach etycznych związanych z tymi badaniami

q  dlaczego kardynał Stefan Wyszyński powinien być beatyfikowany?

q  jak zmienić Trybunał Konstytucyjny, aby faktycznie bronił praw i wolności?

q  o prowokacjach towarzyszących modlitwom przy krzyżu na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie

q  jak odkryć genealogię własnej rodziny z internetu?

Natomiast w „Niedzieli”:

q  o konsekracji toruńskiej świątyni

q  o odpuście fatimskim w Tarnowie

q  tematem numeru jest spotkanie młodych na Lednicy

W nowym „MGN”:

q  jak i gdzie robi się witraże?

W „Miłujcie się” dla młodzieży:

q  relacje z obchodów 1050-tej rocznicy chrztu Polski

q  jak nowenna pompejańska ratuje małżeństwa