Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Komunikat Biskupa Tarnowskiego

w związku z kanonizacją ojca Stanisława Papczyńskiego

Drodzy Diecezjanie!

W dniu dzisiejszym, o godz. 10.30 podczas Eucharystii sprawowanej na Placu św. Piotra w Rzymie, Ojciec Święty Franciszek ogłosi świętym pochodzącego z Podegrodzia bł. ojca Stanisława Papczyńskiego. Po raz kolejny „ziemia świętych i błogosławionych” – jak nazwał diecezję tarnowską św. Jan Paweł II – otrzymuje wielki dar w postaci kanonizacji swojego Rodaka.

Serdecznie zapraszam wszystkich Diecezjan do duchowej łączności i modlitwy wraz z Ojcem Świętym i pielgrzymami z naszej diecezji uczestniczącymi w Rzymie tym uroczystym wydarzeniu. Pragnę także już teraz zaprosić Was na diecezjalne dziękczynienie za kanonizację ojca Stanisława Papczyńskiego, które będzie miało miejsce w dniu 8 września br. w Podegrodziu.

Niech dar nowego świętego Orędownika przed Bogiem wyjednuje nam Bożą pomoc w przyjmowaniu Chrystusowej Ewangelii i życiu nią na co dzień, tak, byśmy sami mogli wzrastać na drodze osobistego uświęcenia.

Z pasterskim błogosławieństwem

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

 

„Wielki prorok powstał wśród nas i Bóg łaskawie nawiedził lud swój” – tak komentowano fakt wskrzeszenia młodzieńca z Nain czy inne cuda dokonywane przez Pana Jezusa. Dziś również Pan Jezus chce przychodzić do nas ze swoją uzdrawiającą mocą i łaską. Czyni to przede wszystkim przez sakramenty, zwłaszcza w Eucharystii, kiedy staje się dla nas pokarmem na życie wieczne. Pozwólmy Panu Bogu działać w nas i przez nas. Korzystajmy z Jego darów jak najowocniej i jak najczęściej. Dlatego zachęcamy do udziału we Mszach Świętych również w dni powszednie.

 

W związku z kanonizacją ojca Stanisława Papczyńskiego, diecezjalne Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz informuje, iż w najbliższą niedzielę, tj. 5 czerwca o godz.10.30 przeprowadzi bezpośrednią transmisję Mszy świętej z Placu św. Piotra w Rzymie, pod przewodnictwem  Ojca  Świętego Franciszka. W uroczystościach będzie można duchowo uczestniczyć słuchając radia RDN, a także transmisji internetowej poprzez stronę www.rdn.pl

 

Zapis dzieci do chrztu będzie dziś o godz. 15.00 w domu parafialnym. Na to spotkanie przychodzą rodzice i chrzestni. Należy zabrać ze sobą metrykę urodzenia dziecka oraz zaświadczenia dla chrzestnych, jeśli są z innej parafii.

 

Dziś po wieczornej Mszy św. Komisja d/s Cmentarza będzie wydawać zezwolenia na budowę i remonty nagrobków i grobowców tym, którzy zamierzają rozpocząć pracę w najbliższym miesiącu.

 

Rozpoczęliśmy czerwiec poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Każdego wieczoru po Mszy wieczornej o godz. 19.00 wspólnie odmawiamy litanię do Bożego Serca. Zapraszamy do udziału w tych nabożeństwach.

 

W środę po wieczornej Mszy św. będzie spotkanie Akcji Katolickiej na plebanii.

 

Diecezjalne dziękczynienie za sakrament Bierzmowania dla uczniów klas trzecich gimnazjalnych odbędzie się w Starym Sączu przy Ołtarzu Papieskim w najbliższą sobotę 11 czerwca 2016 r. o godz. 9.00 Zapisy na wyjazd u Ks. Grzegorza w tym tygodniu. Rodziców prosimy, aby bierzmowanych zachęcili do wyjazdu i ułatwili im wyjazd.

 

W przyszła niedzielę będzie zbiórka do puszek na Uniwersytet JP II w Krakowie i Tarnowie. Prosimy o przeprowadzenie tej zbiórki Szkolne Koło Caritas.

 

Solenizantom i jubilatom tygodnia przekazujemy wyrazy życzliwości i serdeczności. Zmarłym w ostatnich dniach parafianom chciejmy wypraszać dar życia wiecznego.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 8 VI – św. Jadwiga, królowa, której życie można podsumować słowami zaczerpniętymi z kroniki Jana Długosza: „Ona była tak sławna i ceniona w całym świecie katolickim dla wspaniałej postawy moralnej, że wszyscy czcili ją za życia jako wzór świętości”; 10 VI – bł. Bogumił, biskup; jego imię oznacza „miły Bogu”, a jego życie stanowi potwierdzenie tego – najpierw gorliwy pasterz i misjonarz, a potem pustelnik i człowiek wielkiej modlitwy;
  • 11 VI – św. Barnaba, Apostoł; Dzieje Apostolskie charakteryzują go jako „człowieka dobrego i pełnego Ducha Świętego i wiary”.

 

W poniedziałek 13 czerwca o godz. 19.00 będzie Nabożeństwo fatimskie. Zapraszamy na nie wszystkie róże różańcowe i parafian chętnych do modlitwy oraz wszystkie dzieci ze Szkoły Podstawowej i młodzież z Gimnazjum. Figurę Matki Bożej będą niosły róże Józefy Rusznicy, Zofii Słowik i Stefana Stono. Prosimy o kwiaty od tych róż do figury Matki Bożej.

 

W niedzielę – 19 czerwca b.r. będziemy przeżywać Diecezjalne Święto Rodziny. Ks. Biskup Andrzej Jeż zaprasza przedstawicieli rodzin z całej diecezji na starosądeckie Błonia. Centralnym punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 sprawowana przy Ołtarzu Papieskim w intencji rodzin. Po jej zakończeniu odbędzie się festyn dla rodzin. Organizowana jest pielgrzymka autokarową do Starego Sącza z naszego dekanatu Tarnów – Północ. Zachęcamy wiernych do pielgrzymki. Koszt przejazdu autokarem 15 zł. od osoby. Wyjazd autokaru z parkingu kościelnego o godz. 8.15 Zapisy w kiosku parafialnym.

 

Godzinki poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Józefy Wenc. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Mariana Wardzały.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Mariana Wardzały. Dziękujemy za udział w różańcu róży Marii Wielgus.

 

Kancelaria parafialna czynna jest w środy i piątki o godz. 18.00 a w pozostałe dni powszednie od 8.00 do 8.30 W sprawach pilnych np. pogrzeb lub ślub można dzwonić pod numery 14 6784 558 lub 694 451 419

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  o wierze, muzyce i miłosierdziu w rozmowie z Andreą Bocellim, jednym z najbardziej rozpoznawanych śpiewaków i muzyków w historii muzyki

q  wielu na świecie nie potrafi nawet wymówić jego nazwiska, ale modli się za jego wstawiennictwem. Kanonizowany właśnie dziś o. Stanisław Papczyński cieszy się na świecie ogromną popularnością. Matki proszą go o pomoc w trudnej ciąży a żony czekające latami na dar macierzyństwa otrzymują go za jego wstawiennictwem

q  o szansach Polski na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej

q  o obiecujących wynikach nowej metody leczenia śpiączki

q  o szczegółach zamachu w autobusie we Wrocławiu, w którym życie mogło stracić kilkadziesiąt osób

Natomiast w „Niedzieli”:

q  królowa św. Jadwiga a początki obecności Jasnogórskiego wizerunku na polskiej ziemi

q  ostatni artykuł o. Jana Góry dla „Niedzieli”

q  tematem numeru jest kanonizacja o. Stanisława Papczyńskiego

W nowym „MGN”:

q  jak i gdzie robi się witraże?

W „Miłujcie się” dla młodzieży:

q  relacje z obchodów 1050-tej rocznicy chrztu Polski

q  jak nowenna pompejańska ratuje małżeństwa

 

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zaprasza wszystkich mieszkańców na Festiwal Funduszy Europejskich „Małopolska myśli o Tobie” w Tarnowie. 5 czerwca (niedziela) od godziny 14.00 na Rynku w Tarnowie będą prezentować się wystawcy, którzy mają w swoim dorobku realizację atrakcyjnych i nowatorskich projektów dofinansowanych przez Unię Europejską. Gwiazdą Festiwalu Funduszy Europejskich w Tarnowie będzie zespół Hey (początek koncertu o godz. 19.30). Tuż przed głównym koncertem zagrają: Kinga Gurgul, Crushed Sounds Big Band oraz "The best of the best" i muzycy: Sławek Ramian, Magdalena Stalmach, Jarek Tucki, Agata Łabno i Natalia Baj. Wśród wystawców zobaczymy m.in.: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Tarnowie, Zespół Szkół Budowlanych w Tarnowie, HEN-HAFT Pracownia Strojów Ludowych i Stylizowanych Henryka Poniewierska, Gospodarstwo Pasieczne Tomasz Łysoń, Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A., MAKUK, Filia Centrum Podologicznego w Tarnowie, Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała, Edyta Kania EMU, Autorska Pracownia Ceramiki IVON ART CERAMIC, Miasto Tarnów, FPU „PŁOMYK”, Wstążką malowane – Klaudia Nasciszewska, Scandia Cosmetics S.A. - producent kosmetyków naturalnych i wegańskich, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, Centrum Sztuki Mościce, Rynek Pracy, Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich. Na swoich stoiskach wystawcy przygotowali wiele ciekawych prezentacji i aktywności dla odwiedzających, między innymi: interaktywne zabawy, warsztaty, degustacje własnych wyrobów, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Na najmłodszych czekają profesjonalni animatorzy w bezpłatnej strefie zabaw z dmuchańcami i fotobudką. Na stoisku Funduszy Europejskich specjaliści punktów informacyjnych będą prowadzić dla zainteresowanych bezpłatne konsultacje i porady na temat możliwości otrzymania unijnych dotacji. Organizatorem Festiwalu Funduszy Europejskich „Małopolska myśli o Tobie” jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.