Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Dobiega końca piękny festiwal wiary i młodości, jaki przez ostatnie 10 dni przeżywaliśmy w naszej Ojczyźnie podczas XXXI Światowych Dni Młodzieży i wizyty Ojca Świętego. Dziś przypada kulminacyjny moment dni młodzieży – tzw. Msza posłania pod przewodnictwem papieża.

 

Jutro będziemy przeżywać kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Niech wspomnienie tego patriotycznego zrywu przypomina nam nieustannie o potrzebie modlitwy za naszą umiłowaną Ojczyznę, za tych, którzy za jej wolność oddali życie, oraz za tych, którym powierzono odpowiedzialne stanowiska.

 

Również jutro rozpoczyna się sierpień, miesiąc wielu ważnych wydarzeń w historii naszej Ojczyzny, miesiąc pieszych pielgrzymek do tronu Jasnogórskiej Madonny oraz miesiąc wytężonej pracy przy żniwach. Wesprzyjmy modlitwą nasz kraj i podejmujących trudy pielgrzymki bądź pracy na polu. Niech będzie to również dar całkowitej lub czasowej abstynencji od wszelkich używek, zwłaszcza od alkoholu. To dobra okazja, by ćwiczyć wolę i ducha.

 

Święty Franciszek z Asyżu żywił wyjątkową miłość do Maryi. Opieką otoczył kaplicę pw. Matki Bożej Anielskiej, zwanej Porcjunkulą, której rocznica poświęcenia przypada 2 sierpnia. W tej kaplicy Święty Franciszek otrzymał słynny odpust, który papieże zatwierdzili i którym objęli cały Kościół właśnie na dzień rocznicy jej poświęcenia.

Warunkiem jego uzyskania jest nawiedzenie kościoła parafialnego i odmówienie w nim Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Wierzę w Boga oraz wypełnienie zwykłych warunków odpustu, czyli stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Odpust można zyskać od południa dnia 1 sierpnia do północy 2 sierpnia i ofiarować za siebie lub za kogoś ze zmarłych. Korzystajmy z tej łaski darowania kar doczesnych za grzechy już odpuszczone nam w sakramencie pojednania.

 

Pragniemy z każdą różą różańcową spotkać się jeden raz na modlitwie w ogrodzie różańcowym. Zapraszamy w tym tygodniu róże na wieczorną Mszę św. a po niej do ogrodu różańcowego na wspólny różaniec w następującym porządku:

L.p

Dzień

Róże

1

środa

Heleny Kubisztal, Marii Kucy, Jolanty Kuli, Haliny Łuszcz, Michała Kocoła i Jana Kucy

Po Mszy św. i różańcu spotkanie Caritasu na plebanii.

 

W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek w liturgii Kościoła będziemy wspominać Świętego proboszcza z Ars. Naszą modlitwę ofiarujemy za powołanych do służby Bożej oraz o nowe i święte powołania.

 

W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź św. w I piątek od godz. 18.00 oraz wystawienie Najświętszego Sakramentu. Msza św. o Najświętszym Sercu Pana Jezusa o godz. 19.00

 

W pierwszą sobotę miesiąca będziemy obchodzić święto Przemienienia Pańskiego. Warto uświadomić sobie, że każda Eucharystia jest naszym wejściem na górę Przemienienia i kontemplacją Chrystusowego oblicza.

 

W sobotę po wieczornej Mszy św. o godz. 1900 będzie procesja na cmentarz. W związku z tym prosimy w tym tygodniu uporządkować groby swoich zmarłych. Zachęcamy do sadzenia kwiatów na mogiłach ziemnych.

 

Obchodzącym w tym tygodniu swoje osobiste uroczystości, zwłaszcza urodziny i imieniny, przekazujemy zapewnienie o naszej życzliwości. Swoje pozdrowienia kierujemy do korzystających z wakacyjnego odpoczynku. Pomódlmy się także o życie wieczne dla ostatnio zmarłych parafian.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 1 sierpnia – św. Alfons Maria Liguori, biskup i doktor Kościoła, założyciel zgromadzenia redemptorystów;
  • 4 sierpnia – św., Jan Maria Vianney, patron proboszczów, który przez swoją ascezę i gorliwą działalność duszpasterską odrodził duchowo i moralnie parafię w Ars, do której został posłany.

 

Zapis dzieci do chrztu będzie w przyszłą niedzielę o godz. 15.00 w domu parafialnym. Na to spotkanie przychodzą rodzice i chrzestni. Należy zabrać ze sobą metrykę urodzenia dziecka oraz zaświadczenia dla chrzestnych, jeśli są z innej parafii.

 

W przyszłą niedzielę po wieczornej Mszy św. o godz. 17.00 Komisja d/s Cmentarza będzie wydawać zezwolenia na budowę i remonty nagrobków i grobowców tym, którzy zamierzają rozpocząć pracę w najbliższym miesiącu.

 

Godzinki poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Ryszarda Janiszewskiego. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Marii Duź.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Małgorzaty Jakubowskiej. Dziękujemy za udział w różańcu róży Michaliny Fornagiel.

 

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej zaprasza na spotkanie z Panią Mary Wagner do Kościoła Bł. Karoliny w Tarnowie, które odbędzie się w poniedziałek 8 sierpnia o godzinie 1800. Program spotkania to Msza Św. i świadectwo Mary Wagner.

 

Do spowiedzi w dni powszednie można przystąpić pół godziny przed Mszą św. a w niedziele w czasie Mszy św.

 

Msze św. w dni powszednie, przez całe wakacje będą w następującym porządku:

w poniedziałki, wtorki i czwartki tylko rano o godz. 6.30

w środy, piątki i soboty tylko wieczorem o godz. 19.00

Kancelaria parafialna przez czas wakacji czynna w dni powszednie w środy i piątki o godz. 18.00 a w pozostałe dni o godz. 8.00

 

Zapisy na Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską są w kiosku parafialnym. Koszt uczestnictwa w PPT nie zmienia się i wynosi 90,00 zł od osoby. Jeśli z domu idzie więcej osób, każda następna płaci 60,00 zł. a każde następne dziecko (drugie dziecko z rodziny) do kl. VI włącznie tylko 20 zł resztę tj. 40 zł dopłaca Caritas. (Gdy idzie jedno dziecko z rodziny płaci 60 zł). Więcej informacji o pielgrzymce można uzyskać na stronach internetowych adres PPT: www.pielgrzymka.diecezja.tarnow.pl

 

Dnia 25 sierpnia tj. w dniu wejścia PPT na Jasną Górę, organizowana jest pielgrzymka autokarowa do Częstochowy. Wyjazd o godz. 6.30 z parkingu kościelnego. Koszt pielgrzymki 35 zł. Zapisy u Małgorzaty Jakubowskiej, ul. Długa 75b, tel. 14 6785162. Można zapisywać pieszych pielgrzymów na powrót.

 

Dnia 11 sierpnia (czwartek) od godz. 12.00 w GCUM w Lisiej Górze odbędzie się kompleksowe komputerowe badanie wzroku wraz z możliwością zakupu okularów. Informacje na plakatach, ulotkach oraz w Ośrodku Zdrowia.

 

„GN” dzisiaj prawie w całości poświęcony jest ŚDM:

na polskich ulicach w ostatnich dniach widzieliśmy barwną i rozśpiewana młodzież, która przyjechała do nas z całego świata na ŚDM. „GN” pokazuje niektórych uczestników tego niezapomnianego wydarzenia. O swojej radości z wiary, ale i o trudnościach, których doświadczają, opowiadają m.in.:

q  oazowicze z Chin

q  prześladowani za wiarę hindusi

q  młodzi z Brunei

q  nowożeńcy z Libanu

ponadto w „GN” jakim młodzieńcem był papież Franciszek

Pan Jezus nakazał miłować nieprzyjaciół. Jak kochać terrorystów, którzy chcą nas zabić?

Natomiast w „Niedzieli”:

q  niektórzy polscy święci w ciągu 1050. lat naszej historii

q  o Bożej Opatrzności podczas obrony Jasnej Góry i wiktorii wiedeńskiej

q  jak papieża Pawła VI do Polski nie wpuszczono