Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Komunikat Biskupa Tarnowskiego

Podziękowanie za przygotowanie i udział w ŚDM

 

            Drodzy Diecezjanie!

            Zakończone niedawno Światowe Dni Młodzieży były niezapomnianym przeżyciem, radosnym świętem wiary i mocnym doświadczeniem wspólnoty jednego Chrystusowego Kościoła, który łączy w sobie ludzi z tak wielu krajów i narodów. Jesteśmy wdzięczni Bogu bogatemu w miłosierdzie za dar tych pięknych, szczęśliwie i owocnie przeżytych dni, zarówno w parafiach naszej diecezji podczas Tygodnia Misyjnego, jak i potem w Krakowie. Wdzięcznością i modlitwą ogarniamy osobę Ojca Świętego Franciszka, który swą obecnością i nauczaniem umacniał nas w wierze, dając także odczuć powiew nowego ducha.

            Pragnę dzisiaj skierować słowa gorącego podziękowania do wszystkich, którzy modlitwą i pracą zaangażowali się w przygotowanie i przebieg Światowych Dni Młodzieży w wymiarze naszej tarnowskiej diecezji. Serdecznie dziękuję młodzieży, która wraz ze swoimi duszpasterzami podjęła drogę duchowego i zewnętrznego przygotowania do ŚDM. Dziękuję Wydziałowi Duszpasterstwa Młodzieży, Diecezjalnemu i Parafialnym Zespołom do spraw Światowych Dni Młodzieży oraz setkom animatorów i wolontariuszy. Ogrom wykonanej przez Was pracy jest budującym świadectwem aktywnego chrześcijaństwa, do którego wzywał w podkrakowskich Brzegach papież Franciszek.

            Serdecznie dziękuję rodzinom, które przyjęły do swych domów pielgrzymów. Młodzież z różnych krajów wyniosła piękne i ważne dla nich doświadczenia właśnie dzięki pobytowi w polskich rodzinach, które mogła z bliska poznać i od których doświadczyła tak wielkiej gościnności.

            Gorąco dziękuję władzom różnego szczebla, które z otwartością i życzliwością, na różny sposób, wspomagały przygotowania i przebieg Światowych Dni Młodzieży. Dziękuję służbom mundurowym – policji, wojsku i straży pożarnej, a także służbom medycznym i porządkowym za zapewnienie bezpieczeństwa, porządku oraz czuwanie nad spokojnym przebiegiem Światowych Dni Młodzieży.

            Dziękuję kapłanom, siostrom zakonnym, katechetom, alumnom seminarium, służbie liturgicznej, nadzwyczajnym szafarzom Komunii św., chórom i zespołom muzycznym.

            Wszystkim Diecezjanom, którzy na różny sposób – duchowo, materialnie, swoją pracą i zaangażowaniem przyczynili się do Światowych Dni Młodzieży, składam serdeczne „Bóg zapłać!”.

            Owocem Światowych Dni Młodzieży jest przesłanie wielkiego zaufania i nadziei na przyszłość. Życzę wszystkim Diecezjanom, aby to wydarzenie rodziło w nas wszystkich coraz to nowe owoce dobra, pokoju, osobistej świętości i aktywnego chrześcijaństwa. Proszę o modlitwę w tej intencji.

            Papież Franciszek mówił podczas Mszy Świętej Posłania, że Światowy Dzień Młodzieży rozpoczyna się dziś i trwać będzie jutro, w naszych domach i wspólnotach. Niech to papieskie życzenie spełnia się codziennie dzięki każdemu i każdej z nas!

            Z pasterskim błogosławieństwem i darem modlitwy

                                   † Andrzej Jeż

                                   BISKUP TARNOWSKI

 

Jesteśmy wzywani do czujności i modlitwy. Pan Jezus nieustannie zapewnia nas o nagrodzie dla tych, którzy są Mu wierni. Prośmy Go, aby umacniał naszą wiarę i zaufanie. W sierpniu możemy ćwiczyć naszą wytrwałość przez ascezę i wstrzemięźliwość od alkoholu. Zachęcamy do podejmowania zobowiązania abstynenckiego. W świątyni wyłożona jest nasza Parafialna Księga Trzeźwości.

 

Zapis dzieci do chrztu będzie dziś o godz. 15.00 w domu parafialnym. Na to spotkanie przychodzą rodzice i chrzestni. Należy zabrać ze sobą metrykę urodzenia dziecka oraz zaświadczenia dla chrzestnych, jeśli są z innej parafii.

 

Dziś po wieczornej Mszy św. o godz. 17.00 Komisja d/s Cmentarza będzie wydawać zezwolenia na budowę i remonty nagrobków i grobowców tym, którzy zamierzają rozpocząć pracę w najbliższym miesiącu.

 

W środę zapraszamy na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

Przeżyliśmy wielkie i piękne dni, poczuliśmy się naprawdę wspólnotą podczas Światowych Dni Młodzieży, podczas papieskiej pielgrzymki do naszej Ojczyzny. Niech one przyniosą w życiu każdej i każdego z nas, w życiu całego narodu obfite i trwałe owoce.

 

We wtorek, 9 sierpnia przypada święto Świętej Teresy Benedykty od Krzyża, patronki Europy, a w środę, 10 sierpnia Świętego Wawrzyńca, diakona i męczennika. Zachęcamy do udziału we Mszach Świętych ku ich czci i wspólnej modlitwy.

 

W sobotę 13 sierpnia o godz. 19.00 będzie Nabożeństwo fatimskie.Zapraszamy na nie wszystkie róże różańcowe i parafian chętnych do modlitwy oraz wszystkie dzieci ze Szkoły Podstawowej i młodzież z Gimnazjum. Figurę Matki Bożej będą niosły róże Pauliny Taraszki, Marii Tokarz i Stanisława Świątka. Prosimy o kwiaty od tych róż do figury Matki Bożej.

 

Natomiast w przyszły poniedziałek, 15 sierpnia będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia NMP. Przypominamy, że jest to święto nakazane, w które jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii. Msze Święte w tym dniu tak jak w każdą niedzielę. Na zakończenie Mszy Świętych pobłogosławimy przyniesione zioła, owoce, warzywa i kwiaty.

 

„Od Pana Boga nie ma wakacji” – niech ta maksyma towarzyszy wyruszającym na zasłużony wakacyjny wypoczynek i z niego korzystającym, których serdecznie pozdrawiamy. Solenizantom i jubilatom składamy najlepsze życzenia. Zmarłych polecajmy Bożemu miłosierdziu.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 8 VIII – św. Dominik, wybitny kaznodzieja, który owocnie zwalczał szerzące się w ówczesnej Europie herezje; założył Zakon Kaznodziejski;
  • 9 VIII – św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), patronka Europy; dzięki filozoficznym poszukiwaniom odnalazła wiarę w Boga, a jej poszukiwania zaowocowały także przepięknym traktatem teologicznym pt. Wiedza krzyża;
  • 10 VIII – św. Wawrzyniec, diakon i męczennik, którego życie, świętość i męczeństwo były opiewane przez wielu Ojców Kościoła;
  • 11 VIII – św. Klara, która zachęcona przykładem św. Franciszka z Asyżu poświęciła się całkowicie na służbę Bożą;  habit zakonny otrzymała z rąk Biedaczyny z Asyżu.

 

Pragniemy z każdą różą różańcową spotkać się jeden raz na modlitwie w ogrodzie różańcowym. Zapraszamy w tym tygodniu róże na wieczorną Mszę św. a po niej do ogrodu różańcowego na wspólny różaniec w następującym porządku:

L.p

Dzień

Róże

1

środa

Heleny Michoń, Antoniny Mikuły, Marii Mrowiec, Marii Partyki, Mariana Małeckiego i Roberta Małeckiego

2

piątek

Teresy Pęcak, Anny Pyrek, Janiny Radoń, Józefy Rusznicy, Bolesława Płaczka i Stefana Stono

 

Godzinki poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Michaliny Fornagiel. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Ryszarda Janiszewskiego.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Ryszarda Janiszewskiego. Dziękujemy za udział w różańcu róży Małgorzaty Jakubowskiej.

 

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej zaprasza na spotkanie z Panią Mary Wagner do Kościoła Bł. Karoliny w Tarnowie, które odbędzie się w poniedziałek 8 sierpnia o godzinie 1800. Program spotkania to Msza Św. i świadectwo Mary Wagner.

 

Do spowiedzi w dni powszednie można przystąpić pół godziny przed Mszą św. a w niedziele w czasie Mszy św.

 

Msze św. w dni powszednie, przez całe wakacje będą w następującym porządku:

w poniedziałki, wtorki i czwartki tylko rano o godz. 6.30

w środy, piątki i soboty tylko wieczorem o godz. 19.00

Kancelaria parafialna przez czas wakacji czynna w dni powszednie w środy i piątki o godz. 18.00 a w pozostałe dni o godz. 8.00

 

Dnia 25 sierpnia tj. w dniu wejścia PPT na Jasną Górę, organizowana jest pielgrzymka autokarowa do Częstochowy. Wyjazd o godz. 6.30 z parkingu kościelnego. Koszt pielgrzymki 35 zł. Zapisy u Małgorzaty Jakubowskiej, ul. Długa 75b, tel. 14 6785162. Można zapisywać pieszych pielgrzymów na powrót.

 

Dnia 11 sierpnia (czwartek) od godz. 12.00 w GCUM w Lisiej Górze odbędzie się kompleksowe komputerowe badanie wzroku wraz z możliwością zakupu okularów. Informacje na plakatach, ulotkach oraz w Ośrodku Zdrowia.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  zakończone już Światowe Dni Młodzieży 2016 pokazały Kościół pełen radości i życia. Specjalne wydanie „GN” zawiera relacje z tego niezwykłego wydarzenia, wrażenia uczestników oraz komentarze i podsumowania tych pięknych dni. Warto zachować ten numer „GN”

q  ponadto w „GN” – jakie owoce dla Kościoła we Francji może przynieść męczeńska śmierć francuskiego księdza zamordowanego niedawno przez dżihadystów?

q  oraz o czarnych chmurach nad Brukselą

Natomiast w „Niedzieli”:

q  podobnie jak „GN” większość numeru poświęcona jest ŚDM

q  o kongresie młodzieży polonijnej w Warszawie

q  o narodowym dziękczynieniu z papieżem za 1050 lat chrztu Polski

 

Gmina Tarnów zaprasza na Dożynki, które odbędą się w niedzielę 14 sierpnia w Zbylitowskiej Górze pod patronatem Ks. Bpa Andrzeja Jeża. Szczegóły na internetowej stronie Gminy Tarnów.