Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Komunikat Biskupa Tarnowskiego

w związku z ogłoszeniem

Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej – Opiekunki Rodzin i Uzdrowienie Chorych

 

            Drodzy Diecezjanie!

           

W najbliższą sobotę, tj. 27 sierpnia br., odbędzie się uroczyste ogłoszenie Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej – Opiekunki Rodzin i Uzdrowienie Chorych.

Obraz Matki Bożej Tylickiej, mający około pięć wieków, został przywieziony prawdopodobnie przez biskupa Piotra Tylickiego, który ofiarował go do wybudowanego własnym staraniem kościoła w 1612 roku. Od tej pory kult Matki Bożej Tylickiej utrwalał się i rósł przez pokolenia, a wierni pielgrzymujący do tego miejsca otrzymywali wiele Bożych łask wyproszonych przez pośrednictwo Maryi. W ostatnich latach kult Matki Bożej Tylickiej coraz bardziej rozszerza się i zaszczepia w sercach mieszkańców całego regionu krynickiego.

Serdecznie zapraszam Was, drodzy Diecezjanie, do udziału w tej wyjątkowej uroczystości, która tak mocno wpisuje się w krzewioną w naszej diecezji żywą pobożność maryjną. Szczególnie gorąco zapraszam mieszkańców Tylicza oraz okolicznych parafii i dekanatów. Zapraszam rodziny oraz chorych i obarczonych cierpieniem, którym szczególnie patronuje Matka Boża Tylicka Opiekunka Rodzin i Uzdrowienie Chorych. W sobotę 27 sierpnia br., w kościele parafialnym w Tyliczu, zostanie odprawiona o godz. 10.00 uroczysta Msza święta połączona z erygowaniem nowego Sanktuarium.

Niech to kolejne sanktuarium maryjne w naszej diecezji przyczyni się do wzmocnienia i stałego krzewienia głębokiej czci wobec Matki Bożej, której orędownictwu przed Bogiem zawierzamy nasz własny los oraz teraźniejszość i przyszłość całej tarnowskiej diecezji.

 

Z pasterskim błogosławieństwem i darem modlitwy

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

 

Dziś o godz. 14.00 będzie Msza św. dożynkowa a następnie na stadionie sportowym Gminne Dożynki. W związku z tym nie będzie Mszy św. o godz. 16.00

 

Pan Bóg wszystkich nas powołuje do wspólnoty ze sobą, powołuje do zbawienia. Ten dar, który jest ofiarowany każdej i każdemu z nas, staje się jednocześnie zadaniem, misją do wypełnienia. Trzeba nam wciąż „wchodzić przez ciasne drzwi”, nieustannie podejmować trud życia zgodnego z Chrystusową Ewangelią. Wytrwale módlmy się o łaskę wierności i o potrzebne siły.

 

Zachęcamy do udziału we Mszach Świętych w tygodniu. Znajdźmy czas, by przyjść na Eucharystię i karmić się Bożym słowem i Ciałem Pańskim. W tym tygodniu towarzyszy nam szczególne wstawiennictwo Maryi, naszej Matki i Królowej. Jutro, w poniedziałek, 22 sierpnia przypada wspomnienie NMP Królowej, a w piątek, 26 sierpnia uroczystość NMP Częstochowskiej. W piątek, z racji uroczystości, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W środę, 24 sierpnia obchodzimy święto Świętego Bartłomieja, Apostoła.

 

We wtorek, w kolejną rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, obchodzimy ustanowiony przez Parlament Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. To dobra okazja, aby modlić się o pokój na świecie oraz za tych, którzy ucierpieli wskutek nazistowskiej i komunistycznej ideologii oraz by ludzkość została zachowana od podobnych zagrożeń.

 

Pozdrawiamy serdecznie solenizantów i jubilatów tygodnia. Zmarłym w ostatnim czasie parafianom pragniemy wypraszać życie wieczne.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 24 VIII – św. Bartłomiej, Apostoł, Natanael z Kany Galilejskiej, który według tradycji głosił Dobrą Nowinę w Indiach i tam poniósł śmierć męczeńską obdarty ze skóry;
  • 27 VIII – św. Monika, matka św. Augustyna, jej łzy, a nade wszystko gorliwa i wytrwała modlitwa oraz święte życie doprowadziły do nawrócenia męża i syna.

 

W piątek w Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski zawierzymy nasze rodziny i naszą parafię Matce Bożej. Zapraszamy do licznego uczestnictwa w tym akcie zawierzenia.

 

Spotkanie grupy modlitewnej św. o. Pio w sobotę o godz. 19.00 w kościele. Zaprośmy naszych krewnych z sąsiednich parafii.

 

Godzinki poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Michała Kocoła. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Małgorzaty Jakubowskiej.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Heleny Kubisztal. Dziękujemy za udział w różańcu róży Teresy Kaziród.

 

Do spowiedzi w dni powszednie można przystąpić pół godziny przed Mszą św. a w niedziele w czasie Mszy św.

 

Msze św. w dni powszednie, przez całe wakacje będą w następującym porządku:

w poniedziałki, wtorki i czwartki tylko rano o godz. 6.30

w środy, piątki i soboty tylko wieczorem o godz. 19.00

Kancelaria parafialna przez czas wakacji czynna w dni powszednie w środy i piątki o godz. 18.00 a w pozostałe dni o godz. 8.00

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  czy drukarz musi drukować wszystko, co przyniosą mu klienci, czyli o tym jak skromnym rzemieślnikiem z Łodzi zainteresował się rzecznik praw obywatelskich

q  ponad 6 lat spędziła w więzieniu za walkę o nienarodzone dzieci. Bohaterka pro life, Kanadyjka Mary Wagner, właśnie odwiedziła Tarnów

q  jeszcze o Światowych Dniach Młodziezy – jak podtrzymać zapalony tam ogień i dlaczego stosunkowo mało polskiej młodzieży wzięło w nich udział?

q  miejsca na świecie najbardziej narażone na trzęsienia ziemi i czy w Polsce może się powtórzyć wielkie trzęsienie ziemi z 1443 roku

Natomiast w „Niedzieli”:

q  homilie papieża Franciszka wygłoszone w Polsce

q  tematem numeru jest Jasna Góra

q  o pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę

 

Dziś odpust w Pawęzowie, a w przyszłą niedzielę w Starych Żukowicach. Sumy odpustowe o godz. 11.00

 

Finanse parafii Lisia Góra

Lipiec 2016

Wyszczególnienie

Przychody

Wydatki

siostra za czerwiec

0,00

300,00

ubezpieczenie siostry

0,00

100,00

sprzątanie cmentarza w czerwcu

0,00

400,00

czytanki mszalne na lipiec i sierpień

0,00

200,72

gaz w kościele

0,00

115,12

plakat na parkingu

0,00

40,00

prąd w budynku gospodarczym

0,00

45,64

składka niedzielna

1 766,00

0,00

paliwo i olej do kosiarek

0,00

97,00

ofiara na kościół

200,00

0,00

ofiara na kościół z okazji pogrzebu z Brzozówki

100,00

0,00

ofiara na kościół z okazji pogrzebu z Brzozówki

200,00

0,00

rekolekcje organisty

0,00

200,00

składka niedzielna

1 751,00

0,00

wywóz śmieci

0,00

1 646,70

flagi na ŚDM

0,00

125,00

paliwo do kosiarek

0,00

80,00

klej do afiszy

0,00

35,00

dwie żarówki do reflektorów przy kościele

0,00

175,00

składka niedzielna

1 851,00

0,00

żyłka do kosiarek, łopata i pianki

0,00

80,00

za grobowce

3 280,00

0,00

 

6885

3640,18

Pracownicy parafialni otrzymali za lipiec 2100 zł., ZUS pracowników 734,77 zł., Urząd Skarbowy 146 zł. Kwiaty do kościoła 300 zł. W kasie dla pracowników kościelnych było 5144,88 zł. W kasie dla pracowników kościelnych zostało 1864,11 zł.

Składki z lipca przekazane do Kurii przeznaczone były na: potrzeby diecezji i Seminarium Duchowne. Wyniosły 2920 zł. Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone w lipcu.