Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Komunikat Biskupa Tarnowskiego

w związku z diecezjalnym dziękczynieniem

za kanonizację ojca Stanisława Papczyńskiego

 

           

Drodzy Diecezjanie!

           

W dniu 5 czerwca br. Ojciec Święty Franciszek zaliczył w poczet świętych pochodzącego z Podegrodzia ojca Stanisława Papczyńskiego. Ten żyjący w XVII wieku święty, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, był wielkim czcicielem Najświętszej Maryi Panny, gorącym patriotą, mądrym kierownikiem duchowym, kaznodzieją, pedagogiem i szczególnym orędownikiem dusz w czyśćcu cierpiących. Jego kanonizacja w Roku Miłosierdzia przypomina o obowiązku czynienia miłosierdzia względem żywych i modlitwy za zmarłych. Św. Stanisław Papczyński w sposób szczególny patronuje małżeństwom pragnącym potomstwa a także dzieciom nienarodzonym.

Serdecznie zapraszam Was, Siostry i Bracia, do udziału w diecezjalnym dziękczynieniu za dar kanonizacji naszego Rodaka, które będzie miało miejsce w dniu 8 września br. w Podegrodziu. Nabożeństwo dziękczynne rozpocznie się o godz. 17.00, a następnie o godz. 18.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza święta dziękczynna.

W osobie nowego Świętego wywodzącego się z diecezji tarnowskiej otrzymaliśmy kolejnego orędownika przed Bogiem. Niech poznawanie jego życia i modlitwa przez jego wstawiennictwo umacnia nas na drodze osobistego uświęcenia, a także niech przyczynia się do szerzenia kultu św. Stanisława Papczyńskiego.

 

Z pasterskim błogosławieństwem

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

 

To już ostatnia wakacyjna niedziela. Cieszmy się z ostatnich wolnych dni, ze sprzyjającej pogody. Wykorzystajmy je, aby nabrać sił do codziennych obowiązków w nowym roku szkolnym i katechetycznym.

 

Jutro przypada wspomnienie męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela. To, poza Maryją, jedyny Święty, którego w liturgii Kościoła czcimy zarówno w dzień ziemskich, jak i niebiańskich narodzin.

 

Spotkanie dziewcząt należących do DSM odbędzie się we wtorek 30 sierpnia o godz. 16.00

 

W środę zebranie Akcji Katolickiej po wieczornej Mszy św.

 

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego i katechetycznego zachęcamy też do przystąpienia do sakramentu pokuty. Okazja do spowiedzi dla dzieci i młodzieży szkolnej będzie w środę od godz. 18.00 do 19.00

 

W czwartek, 1 września, dzieci i młodzież rozpoczynają nowy rok szkolny. Zatroszczmy się, by rozpoczęły go w imię Boże. Zapraszamy najmłodszych parafian, ich rodziców, nauczycieli i katechetów na Eucharystię o godz. 9.00 podczas której będziemy modlić się o światło i dary Ducha Świętego w nowym roku szkolnym.

 

To także pierwszy czwartek miesiąca. Zapraszamy wieczorem na nabożeństwo eucharystyczne. Poza modlitwą o nowe i święte powołania będziemy prosić za wszystkich, którzy rozpoczęli rok pracy i formacji oraz w intencji pokoju na świecie i tych, którzy oddali życie za Ojczyznę z racji przypadającej 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 

Przekazujemy wszystkim obchodzącym imieniny i urodziny najserdeczniejsze życzenia. Zmarłych pragniemy polecać Bożemu miłosierdziu.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 28 VIII – św. Augustyn, Doktor i Ojciec Kościoła, początkowo prowadził rozpustne życie, ale nawrócił się pod wpływem wytrwałej modlitwy swej matki, św. Moniki;
  • 29 VIII – św. Jan Chrzciciel; ten, który wskazał Mesjasza, Baranka Bożego i który poprzedził Go również w męczeństwie;
  • 1 IX – bł. Bronisława, gorliwa norbertanka spokrewniona ze św. Jackiem i bł. Czesławem;
  • 3 IX – św. Grzegorz Wielki, papież i Doktor Kościoła, o którym św. Izydor napisał: „Biskup rzymskiej stolicy, pełen bojaźni Bożej i najwyższej pokory, jaśniejący wielkim światłem Ducha Świętego”.

 

W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W pierwszy czwartek – Msza Święta a następnie – godzina święta o godz. 18.00

W pierwszy piątek Msze Święte wotywne o Najświętszym Sercu Pana Jezusa o godz. 6.30 i 18.00 Składka na tacę na potrzeby misyjne.

W pierwszą sobotę Msza Święta wotywna o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny o godz. 6.30

 

A przypadający w tym tygodniu pierwszy piątek miesiąca jest dobrą okazją, by z nową gorliwością rozpocząć praktykę obchodzenia dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, aby uprosić dar miłosierdzia Bożego dla siebie czy dla innych. Na wszystkich dorosłych pragnących skorzystać z sakramentu pojednania (spowiedzi) księża będą oczekiwać w konfesjonałach od godz. 17.00 Od tej godziny będzie też wystawienie Najświętszego Sakramentu.

 

Od czwartku 1 września będą codziennie Msze św. rano o godz. 6.30 i wieczorem o godz. 18.00

 

Zbiórka ministrantów i lektorów w sobotę o godz. 9.00

 

W sobotę Ks. Grzegorz będzie przeżywał imieniny. Już dziś życzymy mu wielu łask Bożych i opieki wielkiego patrona.

 

W sobotę po wieczornej Mszy św. o godz. 1800 będzie procesja na cmentarz. W związku z tym prosimy w tym tygodniu uporządkować groby swoich zmarłych. Zachęcamy do sadzenia kwiatów na mogiłach ziemnych.

 

Zapis dzieci do chrztu będzie w przyszłą niedzielę o godz. 15.00 w domu parafialnym. Na to spotkanie przychodzą rodzice i chrzestni. Należy zabrać ze sobą metrykę urodzenia dziecka oraz zaświadczenia dla chrzestnych jeśli są z innej parafii.

 

W przyszłą niedzielę po wieczornej Mszy św. o godz. 17.00 Komisja d/s Cmentarza będzie wydawać zezwolenia na budowę i remonty nagrobków i grobowców tym, którzy zamierzają rozpocząć pracę w najbliższym miesiącu.

 

W kiosku parafialnym można zapisać się na pielgrzymkę autokarową do Odporyszowa.

 

Godzinki poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Teresy Kaziród. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Michała Kocoła.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Michała Kocoła. Dziękujemy za udział w różańcu róży Heleny Kubisztal.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  w kościele rzadko możemy usłyszeć o piekle, a przecież nie przestało ono istnieć. Czy wiara w piekło jest warunkiem miłości do Boga?

q  „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba” – napisała z więzienia „Inka”. Czym jeszcze fascynuje Danuta Siedzikówna, która dopiero siedemdziesiąt lat po śmierci zostanie godnie pogrzebana.

q  czy marihuana, o której ostatnio tak głośno, może być skutecznym lekarstwem?

q  papież Benedykt XVI przerywa milczenie – 8 września ukaże się książka, wywiad rzeka „Ostatnie rozmowy”. Książka ukaże się w wielu krajach jednocześnie.

q  wywiad z o. Johnem Bashoborą, który na stadionach głosi, uzdrawia i wyrzuca złe duchy.

Natomiast w „Niedzieli”:

q  zapowiedź kanonizacji Matki Teresy z Kalkuty

q  tematem numeru jest polityka historyczna

q  jaki będzie najbliższy rok szkolny po zmianach wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

Prosimy radnych z ulic Warzywnej, Tarnowskiej, Witosa, Łukowskiej, Bema i Rolniczej o zebranie ofiar w najbliższym czasie na sprzątanie i kwiaty do kościoła. W miejsce radnego Roberta Płaczka ofiary będzie zbierał Wojciech Gąsienica.

 

Polski Związek Niewidomych Okręg Małopolski zwraca się o pomoc finansową do ludzi dobrej woli, aby mógł dalej pomagać niepełnosprawnym. Szczegóły w gablocie parafialnej.