Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

EWANGELIA: Łk 14, 25-33

Wielkie tłumy szły z Jezusem. On odwrócił się i rzekł do nich: «Jeśli ktoś przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem. Kto nie dźwiga swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem.

Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw, i nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie? Inaczej, gdyby położył fundament, a nie zdołałby wykończyć, wszyscy, patrząc na to, zaczęliby drwić z niego: Ten człowiek zaczął budować, a nie zdołał wykończyć.

Albo jaki król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestu tysiącami nadciąga przeciw niemu? Jeśli nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju.

Tak więc nikt z was, jeśli nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem».

 

Pan Jezus stawia nam – swoim uczniom − wysokie wymagania. Ma być w naszym życiu na pierwszym miejscu. Od Niego winno brać początek każde działanie i w Nim znajdować swoje dopełnienie. Jako komentarz do słów dzisiejszej Ewangelii niech posłużą słowa Świętego Augustyna: „Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu w twoim życiu, to wszystko jest na właściwym miejscu, ale jeśli Bóg nie jest na pierwszym miejscu w twoim systemie wartości, to w twoim życiu jest bałagan”.

 

Niech zaskakujące słowa Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii pomogą nam już na początku kolejnego roku pracy i nauki poukładać właściwie wszystkie sprawy.

 

Zapis dzieci do chrztu będzie dziś o godz. 15.00 w domu parafialnym. Na to spotkanie przychodzą rodzice i chrzestni. Należy zabrać ze sobą metrykę urodzenia dziecka oraz zaświadczenia dla chrzestnych jeśli są z innej parafii.

Dziś po wieczornej Mszy św. o godz. 17.00 Komisja d/s Cmentarza będzie wydawać zezwolenia na budowę i remonty nagrobków i grobowców tym, którzy zamierzają rozpocząć pracę w najbliższym miesiącu.

 

Siostry Służebniczki zapraszają Członków Rodziny bł. Edmunda Bojanowskiego na spotkanie, które odbędzie się w poniedziałek 5 września po Mszy św. wieczornej w Domu Sióstr Służebniczek.

 

W środę na wieczorną Mszę św. zapraszamy klasę trzecią a Szkoły Podstawowej z rodzicami. Rozpoczniemy przygotowanie do I Komunii św.

 

W czwartek na wieczorne nabożeństwo zapraszamy kandydatów do Bierzmowania z klas trzecich wraz z rodzicami.

 

W środę po Mszach Świętych zapraszamy na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Natomiast w czwartek, 8 września przypada święto Narodzenia NMP, w polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Siewnej. Zapraszamy na Msze Święte, na zakończenie których pobłogosławimy ziarno do jesiennych zasiewów.

 

W piątek wystawienie Najświętszego Sakramentu o godz. 17.30 o godz. 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia a następnie Msza św. z rozważaniem Dzienniczka św. s. Faustyny.

 

Zatroszczmy się o dobre wychowanie młodego pokolenia. Postarajmy się znaleźć czas dla naszych dzieci – żywo interesujmy się ich postępami w szkole, zadbajmy o ich udział w lekcjach religii. Przypominamy ponadto, że przygotowanie do sakramentów świętych – do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej oraz do bierzmowania odbywa się przy parafii. Nasza wspólnota parafialna dla dzieci i młodzieży ma wiele propozycji: liturgiczna służba ołtarza (ministranci i lektorzy) DSM czy schola młodzieżowa, które po wakacyjnej przerwie wznowi swoją działalność. Zachęcamy do wstąpienia w szeregi tych grup.

 

Solenizantów i jubilatów zapewniamy o naszej życzliwości i modlitwie. W szczególny sposób pragniemy ogarnąć modlitwą ostatnio zmarłych parafian i ich bliskich.

 

Pielgrzymka autokarowa do Odporyszowa dla osób starszych i chorych będzie 13 września (wtorek). Wyjazd z parkingu kościelnego o godz. 15.00

 

Pielgrzymka autokarowa do Limanowej na uroczystości diecezjalne 1050-lecia chrztu Polski i 50. Rocznicy koronacji Piety Limanowskiej odbędzie się 18 września w niedzielę pod przewodnictwem Ks. Kard. Stanisława Dziwisza. Wyjazd o godz. 8.15 z parkingu kościelnego. Koszt pielgrzymki 20 zł.

 

Akcja Katolicka z naszej parafii organizuje pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic w dniu 8 października w sobotę. W Kalwarii udamy się na dróżki Matki Bożej a w Wadowicach zwiedzimy multimedialne muzeum – dom rodzinny JP II. Zapisy dziś w kiosku parafialnym. Cena autokaru 30 zł. plus 18 zł zł. normalny bilet wstępu do muzeum a zniżkowy dla dzieci, młodzieży, studentów, rencistów i emerytów 10 zł.

 

Należący do róż różańcowych, którzy tradycyjnie w każdym roku wspierali WSD w Tarnowie proszeni są o zebranie ofiar na ten cel na najbliższym spotkaniu. Rektorat WSD zwraca się z taką prośbą w związku ze zbliżającym się początkiem roku akademickiego. Do Seminarium zgłosiło się czterdziestu kandydatów. Zebrane ofiary należy przekazać p. Genowefie Armatys, która wpłaci je do Seminarium.

 

Godzinki poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Heleny Kubisztal. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Teresy Kaziród.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Marii Kucy. Dziękujemy za udział w różańcu róży Michała Kocoła.

 

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  o kanonizowanej właśnie dzisiaj Matce Teresie z Kalkuty, która mówiła, że świętość to nie luksus, tylko podstawowe zadanie każdego z nas

q  o trzęsieniu ziemi we Włoszech – reportaż o jednym ze zrujnowanych miasteczek

q  poznajmy siłę chrześcijańskiej medytacji. Modlitwa Jezusowa, która kruszy skamieniałe serca

q  relacje z pieszej pielgrzymki tarnowskiej

Natomiast w „Niedzieli”:

q  o filmie „Smoleńsk”, który 9 września wchodzi do kin

q  tematem numeru jest św. Matka Teresa z Kalkuty

q  proces beatyfikacyjny brata św. Joanny Beretty Molla

W najnowszym „Małym Gościu” dla dzieci:

q  wciągająca gra planszowa dla całej rodziny „Początek.pl”

q  wybór zdań, które papież Franciszek powiedział do nas podczas Światowych Dni Młodzieży

 

We wtorek 13 września o godz. 18.00 będzie Nabożeństwo fatimskie. Zapraszamy na nie wszystkie róże różańcowe i parafian chętnych do modlitwy oraz wszystkie dzieci ze Szkoły Podstawowej i młodzież z Gimnazjum. Figurę Matki Bożej będą niosły róże Ireny Walus, Józefy Wenc i Stanisława Tokarza. Prosimy o kwiaty od tych róż do figury Matki Bożej.

 

Gminne Centrum Usług Medycznych w Lisiej Górze jako realizator programu zdrowotnego „Program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce” informuje, że w okresie od 5 września do 2 grudnia 2016 roku wykonuje nieodpłatnie szczepienia dzieci przeciwkopneumokokom szczepionką PREVENAR, poprzedzone każdorazowo badaniem lekarskim kwalifikującym dziecko do szczepienia.

Programem objęte są dzieci, które do dnia wykonania szczepienia nie ukończyły 3 roku życia i nie były dotąd szczepione przeciwko pneumokokom lub nie otrzymały jeszcze wszystkich dawek szczepienia podstawowego. Programem objęte są wszystkie dzieci spełniające powyższe wymagania, zameldowane na terenie Gminy Lisia Góra. Rodzice dzieci nie zadeklarowanych do GCUM w Lisiej Górze zgłaszają się do szczepienia z książeczką zdrowia dziecka.