Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Dziś o godz. 17.00 Komisja ds. cmentarza parafialnego ostatni raz w tym roku wydaje zezwolenia na budowę i remonty grobowców i nagrobków.

 

Dobiega końca wrzesień. Powróciliśmy już do obowiązków związanych z nowym rokiem szkolnym, do codziennych spraw po czasie wakacji i urlopów. Pragniemy wszystkich zaprosić do aktywnego włączenia się w życie naszej parafialnej wspólnoty. Działa w niej szereg grup modlitewnych i apostolskich. Zaangażujmy się w ich działalność.

 

W najbliższą środę 28 września zostanie przeprowadzona akcja w całym Kościele Powszechnym „Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata”. Jest to międzynarodowa inicjatywa zespołu „Iskra Bożego Miłosierdzia”. Nasza parafia włączyła się w tę inicjatywę. W rocznicę beatyfikacji Ks. Michała Sopoćki, spowiednika i kontynuatora misji św. Faustyny, o godz. 15.00 uczestnicy akcji staną na skrzyżowaniach miast i przy wiejskich drogach i odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia modlą się za siebie, za swoją miejscowość i za cały świat; w tym roku szczególnie za prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie i o pokój na Ukrainie. Na tę modlitwę zgromadzimy się przy markecie Centrum naprzeciw ronda i na pętli autobusowej przy ulicy Długiej o godz. 15.00Zapraszamy do licznego udziału w tej Koronce w łączności z całym Kościołem.

 

W czwartek przypada święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Pamiętamy z lekcji religii, że poza światem widzialnym istnieje świat rzeczy niewidzialnych, świat duchowy. Pan Bóg stworzył Aniołów i powierzył im misję bycia Jego posłańcami i jednocześnie naszymi towarzyszami w ziemskiej pielgrzymce. Aniołów, których będziemy wspominać w liturgii w najbliższy czwartek, nazywamy Archaniołami. Jak naucza w jednej z homilii Święty Grzegorz Wielki, są oni Bożymi zwiastunami w sprawach większej wagi. Zapraszamy zatem do wspólnej modlitwy podczas Mszy Świętych.

 

W środę po Mszach św. nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

W środę po Mszy św. wieczornej spotkanie kręgu biblijnego w domu parafialnym.

 

Spotkanie Akcji Katolickiej w środę po wieczornej Mszy św. na plebanii.

 

W piątek wystawienie Najświętszego Sakramentu o godz. 17.30 o godz. 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia a następnie Msza św. z rozważaniem Dzienniczka św. s. Faustyny.

 

Koronkę do Bożego Miłosierdzia w piątek poprowadzi kółko koronkowe z klasy VA i VB Szkoły Podstawowej.

 

W sobotę rozpoczniemy nabożeństwa różańcowe, które odbywać się będą przez cały miesiąc w dni powszednie o godz. 17.00 Wiernych, którzy nie będą mogli brać w nich udziału, zachęcamy do odmawiania modlitwy różańcowej w swoich domach wraz z Radiem Maryja i Telewizją Trwam lub przy kapliczkach. W październiku Msze św. w dni powszednie będą tylko o godz. 6.30 Przez cały miesiąc wieczorem oprócz sobót będzie tylko różaniec. W soboty wieczorem będzie Msza św. niedzielna a następnie różaniec. Gdy będzie dobra pogoda różaniec będziemy odprawiać w ogrodzie różańcowym.

 

Spowiedź przed odpustem oraz z okazji I piątku miesiąca będzie w sobotę od godz. 16.00 Będą obcy spowiednicy.

 

Do spowiedzi można przystąpić w dni powszednie pół godziny przed Mszą św. oraz przed różańcem.

 

W sobotę o godz. 10.00 będzie Msza św. dla chorych i starszych. Pół godziny wcześniej będzie spowiedź. Prosimy opiekunów chorych, aby ułatwili im przyjazd do kościoła.

 

W sobotę różaniec poprowadzi klasa IA i IB Gimnazjum.

 

W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej, patronki naszej parafii. Sumę odpustową o godz.11.00 odprawi kazania na Mszach św. wygłosi Ks. Janusz Halik z Mielca. Prosimy, aby w procesji po sumie wzięło udział jak najwięcej parafian, a szczególnie:

-róże różańcowe – (zelatorzy zachęcą do udziału i zmian tajemnic przy kościele)

-dzieci sypiące kwiaty (rodzice niech przyprowadzą dzieci).

-strażaków prosimy do baldachimu i ze sztandarem

-DSM, lektorzy i ministranci przychodzą na sumę, tylko wyznaczeni na inne Msze św.

Prosimy również o przygotowanie i zabranie na procesję feretronów i chorągwi. Z chorągwiami wychodzimy w czasie Komunii św. Chorągwie zabiorą Jan Przetak, oraz po jednej osobie z następujących róż: Mariana Małeckiego, Wojciecha Bogacza, Ryszarda Janiszewskiego, Stanisława Świątka, Zygmunta Toporka, Bolesława Płaczka i Jana Kucy. Feretrony niosą czwórki, które niosły w czasie poprzedniego odpustu i w czasie Bożego Ciała oraz uczniowie Gimnazjum. Procesja odbędzie się w ogrodzie różańcowym.

 

W przyszłą niedzielę Caritas będzie rozprowadzał w kiosku parafialnym tzw. „Chlebki Miłosierdzia”. Akcja ta będzie prowadzona w całej diecezji. Za „Chlebek Miłosierdzia” składamy ofiarę przynamniej 5 zł. Ofiary w całej diecezji przeznaczone są na dożywianie dzieci w szkołach.

 

Zapisy dzieci do chrztu będą w przyszłą niedzielę o godz. 15.00 w domu parafialnym. Obecni będą rodzice dziecka oraz chrzestni. Będzie wtedy konferencja o obowiązkach rodziców i chrzestnych oraz przygotowanie liturgii chrzcielnej. Rodzice do zapisu przynoszą metrykę urodzenia dziecka i zaświadczenia dla chrzestnych z innych parafii, że mogą być chrzestnymi. Świece i białe szaty do chrztu można nabyć w kiosku Caritasu.

 

Od przyszłej niedzieli rozpocznie się tygodniowy odpust ku czci MB Różańcowej w Bochni. Szczegóły podane są na afiszu w gablocie.

 

Serdecznie pozdrawiamy solenizantów i jubilatów tygodnia, przekazując słowa najlepszych życzeń. Dla ostatnio zmarłych parafian pragniemy prosić o szczęście wieczne.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 27 IX – św. Wincenty à Paulo, prezbiter, który założył zgromadzenia księży misjonarzy i sióstr miłosierdzia, przyczyniając się tym samym do lepszej formacji duchowieństwa i opieki nad ubogimi;
  • 28 IX – św. Wacław, męczennik i główny patron Czech, jako czeski król przykładem własnego życia utwierdzał wiarę chrześcijańską w swoim kraju; został zamordowany na polecenie swojego młodszego brata Bolesława;
  • 29 IX – święci Archaniołowie: Michał, Gabriel i Rafał; ich imiona oznaczają odpowiednio: Michał − „któż jak Bóg”, Gabriel − „moc Boża”, Rafał − „Bóg uzdrawia”;
  • 30 IX – św. Hieronim, prezbiter i Doktor Kościoła, któremu zawdzięczamy rozpropagowanie znajomości Pisma Świętego w Kościele przez jego łacińskie tłumaczenie zwane Wulgatą;
  • 1 X − św. Teresa od Dzieciątka Jezus, francuska karmelitanka odznaczająca się pokorą, prostotą ewangeliczną i wielką ufnością Bogu, patronka misji.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  DVD z najgłośniejszym filmem religijnym ostatnich lat, wyświetlanym w kinach: „Bóg nie umarł”. Opowieść, która podpowiada nam chrześcijanom, jak powinniśmy bronić wiary, a jednocześnie pokazuje, że Bóg jest z nami. Cena „Gościa” z filmem pozostaje bez zmiany i wynosi 5 zł.

q  o tym, że Panu Bogu bardzo podoba się pokuta

q  o walce, jaką toczył bł. Ks. Michał Sopoćko, spowiednik siostry Faustyny szerząc Miłosierdzie Boże i o jego umieraniu

q  o dramatycznych wydarzeniach w kopalni w Świętochłowicach ponad sto lat temu i o cudownym uratowaniu górników

q  o tym jak chrześcijanie z okolic Mosulu w Iraku porzucili wszystko, co mają, ale zachowali Jezusa, teraz czekają na ofensywę, która wyzwoli ich od zbrodniarzy z ISIS

Natomiast w „Niedzieli”:

q  o radosnym papieżu Janie Pawle I

q  tematem numeru jest papież Franciszek na peryferiach

q  o akcji „Kromka Chleba”, która będzie w całej Polsce w przyszłą niedzielę. Kolejny już raz będziemy nabywać chlebki miłosierdzia.

W nowym „Małym Gościu Niedzielnym” dla dzieci:

q  obrazek MB Częstochowskiej do pokolorowania

q  zachęta do świętowania trzechsetnej rocznicy koronacji obrazu Jasnogórskiego

 

Na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic są jeszcze dwa miejsca. Wyjazd w sobotę 8 października o piątej rano z parkingu kościelnego.

 

Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Tarnowie zaprasza młodzież do skorzystania z bezpłatnej oferty szkoleniowej w klasie II i III Gimnazjum z jednoczesnym przysposobieniem do pracy oraz  na poziomie Zasadniczej Szkoły Zawodowej w różnych specjalnościach. CKiW zapewnia bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie w internacie, przywileje pracownika młodocianego oraz miejsca nauki w szkole i miejsca zajęć praktycznych. Szczegóły oferty na tablicy ogłoszeń.