Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus opowiedział niektórym, co dufni byli w siebie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść:

«Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie: zdziercy, niesprawiedliwi, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam”.

A celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi, mówiąc: „Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!”

Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony».

 

Idźmy więc dzisiaj śladem Chrystusa i podglądnijmy faryzeusza. Popatrzmy na jego błędy. Czego nie powinno być w naszym życiu w kontekście postawy faryzeusza? Zaczyna się on modlić w następujący sposób: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni”. W tej wręcz „beznadziejnej” modlitwie zawarta jest bardzo ważna prawda: porównywanie się z innymi może być zgubne. Bóg będzie nas przecież sądził nie z cudzych grzechów, nie porównując nas, lecz z naszych osobistych zaniedbań i wykroczeń. Gdy coraz bardziej zagłębiamy się w porównania, stajemy się pyszni albo zazdrośni. Oba uczucia nikogo z nas nie rozwijają. Wolter pisał przed laty w następujący sposób: „W niebie będziemy się dziwić trzem rzeczom: dlaczego niektórych tu nie ma, dlaczego inni tu są oraz w jaki sposób myśmy się tu znaleźli”. Wolter, choć był daleko od Kościoła, to jednak w tak przewrotny sposób wierzył w Boże miłosierdzie. Czyż nie jest to postawa ewangelicznego celnika? Faryzeusz jednak uczy nas ważnej postawy: porównywanie może być zgubne! Nie patrzmy, kto ma droższy samochód, lepsze wykształcenie, tylko patrzmy na siebie, na swoje błędy i potknięcia, abyśmy mogli je zlikwidować.

 

W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus ponownie przypomina o wartościpokornej, ufnej, wytrwałej modlitwy. Gdy stanę w prawdzie przed Bogiem i przed samymi sobą, uznam swoją słabość i grzeszność, wtedy zostanę wysłuchany i Pan udzieli mi swojej łaski. Przykładem takiej modlitwy jest modlitwa różańcowa, której szczególnie poświęcony jest październik. Zapraszamy was, drodzy parafianie, do wspólnego odmawiania różańca codziennie o godz. 17.00 w naszym kościele parafialnym.

 

W tym tygodniu w różaniec poprowadzą:

w poniedziałek – klasy IV Szkoły Podstawowej

we wtorek – klasy III Szkoły Podstawowej

w środę – klasy I i II Szkoły Podstawowej

w czwartek – Klasy III Gimnazjum

w piątek – klasy II i I Gimnazjum

w sobotę – klasy V i VI Szkoły Podstawowej

 

Dziś przeżywamy Światowy Dzień Misyjny, który w naszej Ojczyźnie rozpoczyna Tydzień Misyjny. Podczas różańcowych nabożeństw w tym tygodniu będziemy omadlać dzieło misyjne Kościoła. Ofiary składane dzisiaj na tacę przeznaczymy na materialną pomoc misjom i misjonarzom.

 

W środę po różańcu spotkanie kręgu biblijnego w domu parafialnym.

 

Pozdrawiamy serdecznie solenizantów i jubilatów tygodnia, przekazując im najlepsze życzenia. Zmarłych w ostatnim czasie parafian polecamy dobroci i miłosierdziu Boga.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 28 X – święci Apostołowie Szymon Gorliwy i Juda Tadeusz, wymieniani w „katalogu” Apostołów jako krewni Pana Jezusa; według niektórych pisarzy wczesnochrześcijańskich mieli razem głosić Ewangelię i ponieść śmierć męczeńską.

 

Śmieci z cmentarza prosimy wrzucać tylko do kontenerów. Groby zmarłych postarajmy się uporządkować na początku tego tygodnia, ponieważ firma wywożąca śmieci nie nadąża z ich wywozem tuż przed Wszystkimi Świętymi.

 

Aby zyskać odpusty zupełne za dusze zmarłych z okazji Wszystkich Świętych i Tygodnia Modlitw za Zmarłych, trzeba przystąpić do spowiedzi św. Spowiedź w naszym kościele będzie w poniedziałek 31 X od godz.13.30 do 17.00 z przerwą od godz.15.00 do 15.45 Będą obcy księża. Prosimy wykorzystać tę okazję do spowiedzi św., ponieważ w uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny nie będziemy spowiadać. Będzie to zarazem spowiedź przed I piątkiem miesiąca. Prosimy nie siadać w pobliżu konfesjonałów.

 

Zbliża się wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych i listopad, miesiąc poświęcony ich pamięci. W związku z tym przypominamy, że w najbliższych dniach w zakrystii można składać wypominki listopadowe i roczne z wyraźnie wpisanymi nazwiskami tylko do puszki z napisem „Wypominki”. Na wypominki roczne wpisujemy tylko najbliższych zmarłych (kilka osób). W intencji zmarłych polecanych naszym modlitwom ofiarujemy wspólny wieczorny różaniec w pierwszym tygodniu listopada. Wypominki roczne są czytane w każdą niedzielę przed poranną Mszą św. Nowe wypominki roczne zostaną przez miesiąc listopad wywieszone w gablocie parafialnej.

 

Godzinki poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Heleny Michoń. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Haliny Łuszcz.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Mariana Małeckiego. Dziękujemy za udział w różańcu róży Heleny Michoń.

 

Dziękujemy za dary w naturze złożone na Seminarium Duchowne w Tarnowie a radnym za dostarczenie ich na parking kościelny. Bóg zapłać.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

w ciągu ostatnich czterech lat Caritas Polska przeznaczyła na pomoc ofiarom wojny w Syrii prawie 7 milionów złotych. Teraz każdy z nas może pomóc konkretnej rodzinie znanej z imienia i nazwiska, która jest ofiarą wojny na Bliskim Wschodzie

o tym, że właścicielem moich ciężko zapracowanych pieniędzy jest Pan Bóg

jesteśmy po Wielkiej Pokucie, która odbyła się w minioną sobotę na Jasnej Górze. Każdy powinien wiedzieć co tam się wydarzyło

róże różańcowe to oddziały specjalne, które utrzymują ten świat w istnieniu

relacja z montażu słowno – muzycznego o św. Janie Pawle II, który odbył się w naszym kościele

Natomiast w „Niedzieli”:

o Wielkiej Pokucie Polaków na Jasnej Górze

tematem numeru są pierwsze soboty miesiąca

o św. Janie Pawle II z okazji liturgicznego wspomnienia

W nowym „Małym Gościu Niedzielnym” dla dzieci:

plansza do wypełnienia, na której można pokazać, jak spędzamy niedzielę pierwszy i najważniejszy dzień tygodnia

nurkujemy w najgłębszym miejscu na ziemi

W nowym „Miłujcie się”:

relacja ze Światowych Dni Młodzieży

jak św. Matka Teresa pomaga nam w trudnościach?

jak św. Szarbel wyprasza zdrowie chorym

 

Spotkanie Akcji Katolickiej w środę po różańcu na plebanii.

 

W sobotę o godz. 17.00 wieczór z św. o. Pio. Zaprośmy naszych krewnych z sąsiednich parafii.

 

W kiosku parafialnym są przyjmowane zapisy na pielgrzymkę do Łagiewnik 19 listopada w sobotę. Wyjazd o godz. 8.00 Będzie wtedy uroczyste przyjęcie Pana Jezusa za Króla i Pana.

 

29 października 2016 roku będzie miała miejsce Pielgrzymka kobiet po leczeniu raka piersi (Amazonki) do bazyliki katedralnej w Tarnowie.

Program pielgrzymki:

Godz. 11.00 – Powitanie przez Ks. Proboszcza

                        Krótka historia bazyliki katedralnej

                        Przejście przez Bramę Miłosierdzia

Godz. 11.30 – Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego

Godz. 12.00 - Msza święta

                     - Różaniec

                     - Agapa w auli Jana Pawła II

 

Serdecznie zapraszamy wszystkie członkinie i członków róż żywego różańca na ich XVI Diecezjalne Spotkanie Misyjne, które będzie miało miejsce w Tarnowie w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w dniu 29 października, na zakończenie Tygodnia Misyjnego (najbliższa sobota).

Rozpoczynamy Eucharystią o godz. 1000 pod przewodnictwem ks. bpa Leszka Leszkiewicza. Na koniec spotkania, jak zawsze, modlitwa różańcowa za misje i misjonarzy, której zakończenie przewidywane jest na godz. 1400.

         Bardzo prosimy, aby uczestników spotkania (zarówno indywidualnych, jak i grupy) zgłaszać w Wydziale Misyjnym Kurii (tel. 14/6317370; lub e-mail: misje@diecezja.tarnow.pl) do 24 października. W trakcie spotkania przewidziana jest tradycyjna drożdżówka z herbatą.