Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

„Kościół to nie tylko dom z kamieni i złota, Kościół żywy i prawdziwy to jest serc wspólnota” – śpiewamy w jednej z pieśni. W sposób szczególny tę prawdę pragniemy sobie uświadomić obchodząc uroczystość rocznicy poświęcenia naszego kościoła parafialnego. Choć to data umowna, chcemy przez każdorazowy udział w Eucharystii tworzyć i umacniać wspólnotę Kościoła, wspólnotę braci i sióstr w jednej wierze.

 

Sługa Boży kard. August Hlond powiedział przed laty: „Nie tylko w miesiącu październiku odmawiajmy różaniec, ale ten pobożny zwyczaj przeniesie się na miesiąc następny i wszystkie miesiące roku. Niech ta modlitwa stanie się naszym ulubionym zajęciem, niech rozbrzmiewa w kościołach, kaplicach, i owszem, niech jej szept słyszany będzie w domach rodzinnych i warsztatach pracy”. Niech te słowa staną się zachętą, aby modlitwa różańcowa była stałym punktem naszego dnia.

 

Na te listopadowe dni modlitwy i zadumy przygotujmy groby naszych bliskich, zatroszczmy się o porządek na cmentarzu. Śmieci, różne odpadki, zużyte znicze, stare kwiaty prosimy składać tylko do kontenerów.

 

Aby zyskać odpusty zupełne za dusze zmarłych z okazji Wszystkich Świętych i Tygodnia Modlitw za Zmarłych, trzeba przystąpić do spowiedzi św. Spowiedź w naszym kościele będzie w jutro, 31 X od godz.13.30 do 17.00 z przerwą od godz.15.00 do 16.00 Będą obcy księża. Prosimy wykorzystać tę okazję do spowiedzi św., ponieważ w uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny nie będziemy spowiadać. Będzie to zarazem spowiedź przed I piątkiem miesiąca. Prosimy nie siadać w pobliżu konfesjonałów.

 

Zbliża się wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych i listopad, miesiąc poświęcony ich pamięci. W związku z tym przypominamy, że w najbliższych dniach w zakrystii można składać wypominki listopadowe i roczne z wyraźnie wpisanymi nazwiskami do puszki z napisem „Wypominki”. Na wypominki roczne wpisujemy tylko najbliższych zmarłych (kilka osób). W intencji zmarłych polecanych naszym modlitwom ofiarujemy wspólny wieczorny różaniec w pierwszym tygodniu listopada. Wypominki roczne są czytane w każdą niedzielę przed poranną Mszą św. Nowe wypominki roczne zostaną przez miesiąc listopad wywieszone w gablocie parafialnej.

 

We wtorek 1 listopada, przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Przed południem Msze św. tak, jak w każdą niedzielę. Po południu o godz. 14.00 Nieszpory świąteczne z kazaniem a następnie procesja na cmentarz. Po procesji Msza św. i wypominki za zmarłych. O godz. 20.00 młodzież odmawia różaniec za zmarłych na cmentarzu. W tę uroczystość uwielbiamy Boga wszystkich czasów w Jego świętych – w ludziach, którzy przeszli przez życie wierni Bogu i Jego przykazaniom. Dla nas są oni drogowskazami na drodze do wieczności, na radosne spotkanie z Ojcem w Niebie.

 

We Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny przy bramach cmentarza będą zbierane ofiary do puszek na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Prosimy o ofiarność na ten cel.

 

Od południa Uroczystości Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny wierni, którzy odwiedzą kościół i celem przyjścia z pomocą duszom zmarłych odmówią „Ojcze nasz” i „Wierzę” mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, a mianowicie: spowiedź sakramentalna, Komunia św. i dowolna modlitwa w intencji Ojca św. Do uzyskania odpustu zupełnego wymagane jest nadto wyzbycie się przywiązania nawet do grzechu lekkiego.

 

Wierni, którzy w dniach od 1 do 8 listopada nabożnie odwiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych oraz w intencji wyznaczonej przez Ojca św., mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Odpust zupełny można zyskać dla jednej duszy raz w ciągu dnia. W inne dni roku można zyskać odpust cząstkowy. Codziennie przez oktawę dni modlitw za zmarłych o godz. 17.00 Msza św. a następnie różaniec za zmarłych. Przed Mszą św. będą wypominki. Niech nasza troska o zmarłych nie ogranicza się tylko do popularnych „wypominków”, która zwykle ogranicza się do „opłacenia” pacierzy bez osobistego zaangażowania. Starajmy się być przy nich częściej i nie żałujmy im gorliwej modlitwy różańcowej, która nabiera w tych dniach szczególnej mocy. Oni odwdzięczą się nam swoimi modlitwami i swoim wstawiennictwem przed Bogiem.

 

W tych dniach listopadowych w sposób szczególny pamiętamy też o naszych zmarłych. Niech pamięć ta będzie wyrazem nie tylko naszej kultury, ale i wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności. Z wdzięczności za trud ich codziennego życia i poświęcenie dla nas, za wszelkie dobro kiedyś od nich otrzymane, zanieśmy im dar modlitwy, a zwłaszcza dar Ofiary Mszy Świętej. Dopiero wtedy zaniesione kwiaty i zapalone na grobie znicze staną się wyrazem czegoś, co jest cenne w oczach Boga. W obliczu śmierci i tajemnicy życia wiecznego nie wolno nam posługiwać się pustymi słowami i gestami.

 

W środę po wieczornym nabożeństwie spotkanie Caritasu. Obecność obowiązkowa.

 

W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

 

W czwartek na wieczorne nabożeństwo zapraszamy klasy III Gimnazjum przygotowujące się do Bierzmowania razem z rodzicami.

 

Życzymy wielu Bożych łask wszystkim obchodzącym urodziny i imieniny. Zmarłych pragniemy polecać Bożemu miłosierdziu.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 4 XI – św. Karol Boromeusz, arcybiskup Mediolanu, wprowadzający gorliwie reformy Soboru Trydenckiego.

 

Godzinki poprowadzi w Uroczystość Wszystkich Świętych róża Roberta Małeckiego, a w przyszłą niedzielę róża Antoniny Mikuły. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Heleny Michoń.

 

Różaniec poprowadzi w Uroczystość Wszystkich Świętych róża Antoniny Mikuły, a w przyszłą niedzielę róża Marii Mrowiec. Dziękujemy za udział w różańcu róży Mariana Małeckiego.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

o przygotowaniach do pogrzebu i jego chrześcijańskim charakterze

o ojcu Mateo, który choć umarł 400 lat temu, wciąż uwalnia ludzi od złego ducha

jak pokonać szatana i jak zwycięstwo przyjdzie przez Maryję – w rozmowie z salezjaninem Ks. Dominikiem Chmielewskim

czy prawda o morderstwie Jolanty Brzeskiej wyjdzie na jaw?

o rozpoczynającej się jutro wizycie Franciszka w Szwecji

Natomiast w „Niedzieli”:

o narodowej pielgrzymce Polaków do Rzymu na zakończenie Roku Miłosierdzia

tematem numeru jest życie wieczne

czy uwolnienie Prymasa Stefana Wyszyńskiego w 1956 roku zapobiegło inwazji sowieckiej na Polskę?

W nowym „Małym Gościu Niedzielnym” dla dzieci:

plansza do wypełnienia, na której można pokazać, jak spędzamy niedzielę pierwszy i najważniejszy dzień tygodnia

nurkujemy w najgłębszym miejscu na ziemi

W nowym „Miłujcie się”:

relacja ze Światowych Dni Młodzieży

jak św. Matka Teresa pomaga nam w trudnościach?

jak św. Szarbel wyprasza zdrowie chorym

 

W kiosku parafialnym są przyjmowane zapisy na pielgrzymkę do Łagiewnik 19 listopada w sobotę. Wyjazd o godz. 8.00 Będzie wtedy uroczyste przyjęcie Pana Jezusa za Króla i Pana.

 

Zapisy dzieci do chrztu będą w przyszłą niedzielę o godz. 15.00 w kancelarii parafialnej. Obecni będą rodzice dziecka oraz chrzestni. Będzie wtedy konferencja o obowiązkach rodziców i chrzestnych oraz przygotowanie liturgii chrzcielnej. Rodzice do zapisu przynoszą metrykę urodzenia dziecka i zaświadczenia dla chrzestnych z innych parafii, że mogą być chrzestnymi. Świece i białe szaty do chrztu można nabyć w kiosku Caritasu.

 

Zachęcamy do nabywania zniczy na groby w Caritasie. Miejmy otwarte serce dla potrzebujących. Kto nabywa znicze w kiosku parafialnym pomaga ubogim.