Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Dziś w każdym kościele katolickim w Polsce wierni podejmują Akt Przyjęcia Pana Jezusa za Króla i Pana. Myśl o potrzebie aktu intronizacyjnego została zapoczątkowana w związku z wszczęciem w archidiecezji krakowskiej w 1996 roku procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Rozalii Celakówny, krakowskiej pielęgniarki i mistyczki, zmarłej w czasie II wojny światowej. Wówczas światło dzienne ujrzały jej zapiski i można było poznać treść udzielonych jej objawień prywatnych, w których Jezus domaga się m.in. aktu intronizacyjnego od narodu polskiego. Świadczy o tym choćby ten zapis: „Jest ratunek dla Polski: jeżeli mnie uzna za swego Króla i Pana w zupełności przez intronizację, nie tylko w poszczególnych częściach kraju, ale w całym państwie z rządem na czele. To uznanie ma być potwierdzone porzuceniem grzechów i całkowitym zwrotem do Boga”.

Wieść o tego typu żądaniach Jezusa w objawieniach danych Celakównie szybko się rozniosła. Pojawiło się wiele inicjatyw oddolnych, których celem było doprowadzenie do aktu intronizacyjnego. Konferencja Episkopatu Polski powołała w 2004 roku Zespół ds. Społecznych Aspektów Intronizacji Chrystusa Króla. Od początku było wielu ludzi dobrej woli, autentycznie zaangażowanych w dzieło intronizacji Jezusa, zawierzających realizację swoich dążeń i oczekiwań Boskiej Opatrzności i wspierających pasterzy Kościoła w Polsce wytrwałą i cierpliwą modlitwą na rzecz należytego rozeznania sprawy. Okazało się również, że analogiczna myśl o konieczności uznania Chrystusa swoim Panem i Zbawicielem stanowi centralny rys duchowości i formacji wielu wspólnot i stowarzyszeń w Polsce, zwłaszcza środowiska oazowego i charyzmatycznego; jest też u podstaw spotkań młodzieży w Lednicy.

Ta niezwykła zbieżność myśli rzeszy wiernych, inspirowana nie tylko prywatnymi objawieniami, ale mająca wyraźne podstawy biblijne i szerokie rozwinięcie w nauczaniu Kościoła, szczególnie w encyklice „Quas Primas” Piusa XI, nie mogła być lekceważona, ani odkładana na bok. Pasterze Kościoła dostrzegli w niej bardzo konkretny oddźwięk zmysłu wiary ludu Bożego. W 2013 roku biskupi powołali do istnienia Zespół ds. Ruchów Intronizacyjnych. Owocem dialogu i współpracy Zespołu z przedstawicielami różnych ruchów intronizacyjnych jest zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

 

Dzisiejsza uroczystość, ustanowiona przed ponad 90 laty encykliką papieża Piusa XI Quas primas, stanowi zwieńczenie roku liturgicznego, podczas którego przeżywamy całe misterium zbawcze. Uwielbiamy Pana Boga i dziękujemy Mu za dzieło stworzenia i odkupienia. Uwielbiamy
i składamy dzięki za Jego wcielenie, śmierć i zmartwychwstanie. Przez chrzest święty uczestniczymy w tym misterium i poddajemy się królewskiej władzy Jezusa Chrystusa, który pragnie nas wszystkich zjednoczyć w swoim królestwie prawdy, pokoju i zbawienia.

 

Dzisiaj kończy się w Kościele jubileuszowy Rok Święty Miłosierdzia. Był to szczególny czas łaski. Ufamy, że wielu z nas w tym roku wróciło w miłosierne ramiona Ojca, odnowiło swoją wiarę, uporządkowało swoje rodzinne, małżeńskie sprawy. Jest za co dziękować. Duchowo łączymy się z Ojcem Świętym oraz osobiście i wspólnotowo dziękujemy za wszelkie łaski, jakich Pan Bóg udzielił Kościołowi i każdemu z nas.

 

W dzisiejszą uroczystość swoje święto obchodzą członkowie Akcji Katolickiej, którzy wartości wypływające z Ewangelii pragną wcielać w życiu społecznym i zawodowym. Przed laty i w naszej parafii został założony oddział tego stowarzyszenia, który spotyka się w ostatnie środy miesiąca. Zachęcamy do zaangażowania się w działalność organizacji, bowiem potrzeba w Kościele wielu wiernych świeckich gotowych promować naukę Chrystusa i świadczyć o Nim.

 

Zapraszamy do udziału we wspólnej modlitwie za naszych bliskich i drogich nam zmarłych. Dziś o godz. 15.30 różaniec za wypominanych w naszym kościele.

 

Jutro przypada wspomnienie Ofiarowania NMP. Choć odwołuje się ono do VI w. i do pamiątki poświęcenia kościoła ku czci Matki Bożej zbudowanego obok świątyni jerozolimskiej, to ma nam ukazywać wielkość i znaczenie życia ofiarowanego całkowicie Bogu. Dlatego w tym dniu modlimy się szczególnie za siostry w zakonach klauzurowych i do tej modlitwy zachęcamy wszystkich parafian.

 

We wtorek natomiast przypada wspomnienie Świętej Cecylii, patronki muzyki kościelnej

 

W środę po Mszach św. nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

W sobotę o godz. 17.00 wieczór z św. o. Pio. Zaprośmy naszych krewnych z sąsiednich parafii.

 

Kolejny rok liturgiczny dobiega końca. Za tydzień, pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczniemy następny. Hasłem tego roku będą słowa z nakazu misyjnego Chrystusa: „Idźcie i głoście”. Będziemy więc wezwani do świadczenia o Panu Jezusie i przemieniania tego świata na bardziej Boży.

 

Solenizantów i jubilatów tego tygodnia pragniemy zapewnić o naszej życzliwości i modlitwie.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 22 XI – św. Cecylia, dziewica i męczennica, patronka muzyki kościelnej;
  • 24 XI – święci męczennicy wietnamscy: Andrzej Dung-Lac z towarzyszami, którzy za wiarę ponieśli śmierć w XVIII w. i XIX w.

 

Od dzisiejszej niedzieli Caritas rozprowadza świece na stół wigilijny (małe i duże) wzorem lat ubiegłych. Dochód z tych świec będzie przeznaczony na diecezjalne dzieła charytatywne i na dożywianie dzieci w szkołach. Jednocześnie ze świecami można nabyć kartki świąteczne na Boże Narodzenie. Prosimy, aby świece nabywać już teraz, gdyż przed świętami może ich zabraknąć w centrali w Tarnowie.

 

Godzinki poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Michaliny Fornagiel. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Marii Partyki.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Marii Partyki. Dziękujemy za udział w różańcu róży Marii Mrowiec.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  wczoraj w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach na zakończenie obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski biskupi wypowiedzieli Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. W „Gościu” znajdziemy pełny tekst oraz omówienie jego znaczenia

q  wielkiego oszustwa ciąg dalszy, czyli tzw. leczenie homeopatią

q  mija 18 lat od wprowadzenia do szkół lekcji wychowania do życia w rodzinie. Jakie są efekty nauczania tego przedmiotu?

q  czy istnieje jakaś nić łącząca amerykańskie wybory z Aktem Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana?

q  wzruszająca opowieść o okrutnie prześladowanym Ks. Erneście Simoni w czasach komunistycznych w Albanii, którego ostatnio papież Franciszek mianował kardynałem

Natomiast w „Niedzieli”:

q  o strasznym trzęsieniu ziemi we Włoszech

q  temat numeru: czy nadchodzi koniec świata?

q  wywiad z księdzem, który przygotowuje relikwie świętych, m.in. Jana Pawła II

W nowym „Małym Gościu Niedzielnym”:

q  bezpłatny dodatek – lampion roratni

q  o pięknych sukienkach Matki Bożej Częstochowskiej

q  8-letni Tymoteusz, mały wielki mistrz w skokach narciarskich

W nowym „Miłujcie się”:

q  relacja ze Światowych Dni Młodzieży

q  jak św. Matka Teresa pomaga nam w trudnościach?

q  jak św. Szarbel wyprasza zdrowie chorym

 

Zapis dzieci do chrztu będzie w czwartą niedzielę adwentu o godz. 15.00 a chrzty w drugi dzień świąt o godz. 8.30

 

Czas przygotować się do Adwentu – okresu radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Wejdźmy w ten piękny, choć krótki czas wyciszeni i odpowiednio duchowo przygotowani. W Adwencie w dni powszednie Roraty będą o godz.17.00 Zapraszamy już dziś do udziału w Roratach przynamniej po jednej osobie z każdej rodziny. Dzieci będą świecić lampiony roratnie. Na roratach będziemy poznawać historię klasztoru i cudownego obrazu na Jasnej Górze w Częstochowie. Dzieci otrzymają planszę i na nią będą naklejać codziennie odpowiednie obrazki.

 

W najbliższym czasie siostra Scholastyka przyniesie opłatki do naszych domów z ulicy Długiej, Jaracza, Południowej i Mieleckiej. Natomiast na pozostałych ulicach opłatki rozniosą lektorzy w przyszłą niedzielę i te ofiary złożą się na całoroczne wynagrodzenie p. organisty Mateusza. Pragniemy przy tej okazji przypomnieć, że na całoroczne wynagrodzenie organisty i siostry składają się ofiary ze ślubów, pogrzebów i z okazji opłatków. Przypominamy, że jest to ofiara nie za opłatki tylko za pracę w kościele. Prosimy o życzliwe potraktowanie tych, którzy służą naszej parafii. Dziękujemy za dotychczasową pracę siostrze Scholastyce i p. Mateuszowi.