Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Zapraszamy do udziału we wspólnej modlitwie za naszych bliskich i drogich nam zmarłych. Dziś o godz. 15.30 różaniec za wypominanych w naszym kościele.

 

Dziś rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Przeżyjemy go pod hasłem: „Idźcie i głoście”. Wieńczy ono program duszpasterski, jaki realizowaliśmy przez ostatnie lata od 2013 roku. W tym czasie pogłębialiśmy naszą wiarę i osobiste relacje z Panem Bogiem, również wzajemne między sobą w rodzinach i we wspólnocie Kościoła. Na nowo odkrywaliśmy wartość naszego chrztu, także jako naród, radując się 1050. rocznicą chrztu Polski, a teraz mamy stawać się autentycznymi świadkami Chrystusa i Jego Ewangelii w świecie. Jak Apostołów, tak każdego z nas Pan Jezus posyła, abyśmy świadczyli, że tylko w Panu Bogu pełnym miłości i miłosierdzia człowiek może osiągnąć prawdziwe szczęście.

 

Jednocześnie dzisiejszą niedzielą wchodzimy w liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do świąt Narodzenia Pańskiego. Ten czas warto dobrze wykorzystać dla odkrycia w sobie apostolskiego powołania. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego niesienia dobrej nowiny o przyjściu Odkupiciela. Wpatrujmy się w Maryję podążającą do swej krewnej Elżbiety i starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie oraz oddanie Panu Bogu i ludziom.

 

Przepisy liturgiczne pozwalają, aby w dni powszednie Adwentu celebrować jedną Mszę wotywną o Najświętszej Maryi Pannie, tak zwaną Mszę roratną. W ten sposób, w blasku światła lampionów roratnych i świec, rozbudźmy w naszych sercach oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Niech nie zabraknie podejmowanych dobrowolnych umartwień, zwłaszcza powstrzymania się od hucznych zabaw. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących: dzieci z ubogich rodzin, osób starszych, samotnych, choćby przez zakup świec Caritasu, które są już do nabycia w kiosku parafialnym.

 

W dni powszednie Adwentu o godz. 17.00 Roraty, czyli Msza Święta wotywna o Matce Bożej. Maryja jest dla nas wzorem przygotowania się na przyjście Pana Jezusa. Zachęcamy do licznego udziału w Roratach, a rodziców prosimy, by pomogli swoim dzieciom wykonać lub nabyć lampiony adwentowe i w miarę swoich możliwości zechcieli towarzyszyć im w drodze do kościoła. Pół godziny przed Roratami zapraszamy na Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, będzie też możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Dzieci za udział w Roratach otrzymają pamiątki.

 

W poniedziałek przypada siódma rocznica konsekracji biskupiej Pasterza naszej diecezji – bpa Andrzeja Jeża. Z tej racji w tym dniu będziemy się modlić za bpa Andrzeja i jego posługę pasterską.

 

We wtorek przypada 44 rocznica śmierci Ks. Dziekana Aleksandra Rusina. Msza św. o jego zbawienie będzie o godz. 17.00

 

W środę rano po Mszy św. nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

Spotkanie Akcji Katolickiej w środę po roratach na plebanii.

 

W czwartek na wieczorne nabożeństwo zapraszamy kandydatów do bierzmowania z klas trzecich oraz rodziców. Będzie wtedy odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Kandydaci przynoszą ze sobą świece od chrztu. Wszyscy kandydaci przystąpią w tym dniu do spowiedzi świętej.

 

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Msze św. wotywne o godz. 6.30 W czwartek wspominamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Chwilę adoracji Najświętszego Sakramentu ofiarujmy w intencji nowych powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. W piątek modlimy się za misje i składamy ofiary na misje. W pierwszą sobotę miesiąca w szczególny sposób zwracamy się ku Niepokalanemu Sercu Maryi. Spowiadać będziemy w następującym porządku od godz. 16.00:

w czwartek Gimnazjum

w piątek Szkołę Podstawową, młodzież szkół średnich i dorosłych.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 30 XI – św. Andrzej Apostoł, brat św. Piotra. Tradycja mówi, że ewangelizował tereny, na których dziś dominuje prawosławie; jest też bardzo uroczyście czczony w Kościołach wschodnich (święto);
  • 2 XII – bł. Rafał Chyliński (1694-1741), prezbiter z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (wspomnienie dowolne);

3 XII – św. Franciszek Ksawery (1506-1552), prezbiter, jezuita, uważany za jednego z największych misjonarzy w dziejach Kościoła (wspomnienie obowiązkowe).

 

Przed tygodniem zostało pobłogosławionych 43 nowych lektorów z naszego dekanatu Tarnów Północ. Wśród nich było 3 naszych nowych lektorów. Są to: Szymon Ocłoń, Maciej Michoń i Albert Kuca. Niech dobry Bóg błogosławi im w nowej posłudze.

 

Za tydzień, w drugą niedzielę Adwentu, przypada Dzień Modlitw za Kościół na Wschodzie. Przed kościołem odbędzie się zbiórka do puszek na Fundusz Pomocy temuż Kościołowi. Szkolne Koło Caritas przeprowadzi zbiórkę.

 

Caritas rozprowadza świece na stół wigilijny (małe i duże) wzorem lat ubiegłych. Dochód z tych świec będzie przeznaczony na diecezjalne dzieła charytatywne i na dożywianie dzieci w szkołach. Jednocześnie ze świecami można nabyć kartki świąteczne na Boże Narodzenie. Prosimy, aby świece nabywać już teraz, gdyż przed świętami może ich zabraknąć w centrali w Tarnowie.

 

Godzinki poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Bolesława Płaczka. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Michaliny Fornagiel.

 

Różaniec poprowadzi w przyszłą niedzielę róża Teresy Pęcak. Dziękujemy za udział w różańcu róży Marii Partyki.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  chrześcijańska nadzieja ma niewiele wspólnego z optymizmem. Pierwszy odcinek adwentowych rekolekcji pod tytułem „Szkoła nadziei”

q  św. Karol de Foucauld nawracał muzułmanów nie pytając czy można to czynić

q  umacniający naszą wiarę wywiad z o. Augustynem Pelanowskim. Na przykład – czy Bogu potrzebne są nasze modlitwy aby kogoś uzdrowił lub dlaczego Bóg nie wysłuchuje nas natychmiast?

q  o konieczności zwołania synodu w naszej diecezji w rozmowie z biskupem tarnowskim Andrzejem Jeżem

q  dlaczego Niemcy zmieniają zdanie na temat imigrantów?

Natomiast w „Niedzieli”:

q  wywiad z Dominika Figurską – aktorką, szczęśliwą żoną i mamą pięciorga dzieci

q  temat numeru: to Adwent

q  o wpływie mediów na nasze życie

W nowym „Małym Gościu Niedzielnym”:

q  bezpłatny dodatek – lampion roratni

q  o pięknych sukienkach Matki Bożej Częstochowskiej

q  8-letni Tymoteusz, mały wielki mistrz w skokach narciarskich

W nowym „Miłujcie się”:

q  relacja ze Światowych Dni Młodzieży

q  jak św. Matka Teresa pomaga nam w trudnościach?

q  jak św. Szarbel wyprasza zdrowie chorym

 

Od dziś parafianie mieszkający przy ulicy Długiej, Jaracza, Południowej i Mieleckiej mogą nabywać opłatki u siostry Scholastyki w zakrystii. Ze względu na zdrowie siostra w tym roku nie będzie roznosić opłatków. Natomiast dziś na pozostałych ulicach lektorzy rozniosą opłatki i te ofiary złożą się na całoroczne wynagrodzenie p. organisty Mateusza. Pragniemy przy tej okazji przypomnieć, że na całoroczne wynagrodzenie organisty i siostry składają się ofiary ze ślubów, pogrzebów i z okazji opłatków. Przypominamy, że jest to ofiara nie za opłatki tylko za pracę w kościele. Prosimy o życzliwe potraktowanie tych, którzy służą naszej parafii. Dziękujemy za dotychczasową pracę siostrze Scholastyce i p. Mateuszowi.

 

Jeżeli ktoś zamierza ofiarować choinki do kościoła na Boże Narodzenie to prosimy o tym powiedzieć siostrze Scholastyce w zakrystii w tym tygodniu.

 

Zapis dzieci do chrztu będzie w czwartą niedzielę adwentu o godz. 15.00 a chrzty w drugi dzień świąt o godz. 8.30

 

Firma Oko – Lux z Warszawy zaprasza na badanie wzroku i pomiar ciśnienia śródgałkowego (profilaktyka jaskry i zaćmy). Badanie odbędzie się dnia 13.12.2016 w Gminnym Centrum Usług Medycznych w Lisiej Górze. Zapisy od 14.00 do 16.00 w Ośrodku Zdrowia 14 678-49-99 lub osobiście.

 

Dnia 15.12.2016 (czwartek) od godz. 12.00 w Ośrodku Zdrowia w Lisiej Górze odbędzie się kompleksowe komputerowe badanie wzroku wraz z możliwością zakupu okularów. Szczegółowe informacje na plakatach, ulotkach oraz w Ośrodku Zdrowia. Rejestracja: 14 678-52-77