Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Siostra Barbara przeżywa dziś imieniny. Życzymy jej wielu łask Bożych i opieki patronki św. Barbary. Dziękujemy za prace na rzecz parafii. Polecajmy ją Panu Bogu w naszych modlitwach.

 

Dziś przeżywamy drugą niedzielę Adwentu. Niech ten święty czas mobilizuje każdego do duchowej odnowy, zacieśniania więzi z Panem Bogiem i braćmi. Przygotowujemy się bowiem na spotkanie z Panem, który z miłości do nas przyjmuje na siebie nasze człowieczeństwo, aby je przemienić, uświęcić. Nie pozwólmy, aby religijny charakter Adwentu zagłuszyły nachalne, głośne reklamy i przedświąteczna gorączka panująca w marketach.

 

Wśród adwentowych umartwień i wyrzeczeń niech znajdzie się także miejsce na walkę z nałogami i słabościami, zwłaszcza z alkoholizmem. Może warto właśnie w tym czasie włączyć się w wielką krucjatę walki o trzeźwość naszego narodu. Ten adwentowy wysiłek pięknie wpisuje się w zadania, jakie stawia przed nami tegoroczny program duszpasterski. Tylko w pełni trzeźwym umysłem jesteśmy zdolni świadomie głosić innym zbawienie i wołać: Przyjdź, Panie Jezu!

 

Dzisiejsza niedziela przykrywa liturgiczne wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy z przełomy III i IV wieku, która jest szczególną patronką górników i hutników, choć nie tylko. Wzywana jest też jako wspomożycielka. Ponieważ z inicjatywy Episkopatu Polski dzień 4 grudnia jest Dniem Modlitw w Intencji Bezrobotnych, przez jej wstawiennictwo polecajmy Bożej Opatrzności wszystkich borykających się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniej pracy, polecajmy cierpiące z tego powodu rodziny, zwłaszcza z naszej wspólnoty parafialnej.

 

W dzisiejszą niedzielę przypada też XVII Dzień modlitw i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Z polecenia władzy duchownej specjalną zbiórką do puszek przed kościołem wspieramy Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

 

W najbliższy wtorek, 6 grudnia, o wstawiennictwo prosimy św. Mikołaja, biskupa Miry Licyjskiej, który żył na przełomie III i IV wieku. Sławę i cześć w Kościele zyskał sobie dzięki wyjątkowej dobroci i mądrości. Tego dnia tradycyjnie obdarujemy prezentami nasze dzieci i bliskich. Niech to liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja usposobi nas także do szerokiego otwarcia oczu i serc na dzieci, o których bliscy zapomnieli albo się ich wyparli. Oprócz wielu podarunków niech nie zabraknie także daru naszej modlitwy w ich intencji przez wstawiennictwo tego wspaniałego Świętego Biskupa.

 

W środę po Mszy św. o godz. 6.30 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

W środę na wieczorną Mszę św. zapraszamy klasę III przygotowującą się do I Komunii św. wraz z rodzicami. Rodzice przyniosą medaliki do poświęcenia.

 

W środę po wieczornej Mszy św. spotkanie Caritas.

 

W czwartek, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pochylamy się nad tajemnicą wiary, która mówi, że Pan Bóg, wybierając Maryję na Matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego. Kościół uczy także, że Matka Boża nie popełniła żadnego grzechu uczynkowego. Prawda ta sięga źródeł chrześcijaństwa, pochodzi z czasów apostolskich. Właściwą rangę uroczystość ta otrzymała wówczas, gdy dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi ogłosił papież Pius IX w 1854 roku. Prośmy naszą Najlepszą Matkę o wstawiennictwo u Jej Syna we wszelkich potrzebach, zwłaszcza o wytrwałość w walce z grzechami. W tym dniu w naszym kościele Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP o godz. 7.40 oraz świąteczne Msze Święte o godz. 8.00, 1030 a wieczorna o godz. 17.00 W tym dniu Siostry Służebniczki odnawiają swoje śluby zakonne. Módlmy się w ich intencji. W tym dniu jest odpust w Brzozówce. Uroczysta suma odpustowa o godz. 18.00 Suma odpustowa w Nowej Jastrząbce – Wesołej (nowy kościół) ku czci MB z Guadalupy w przyszłą niedzielę o godz. 11.00

 

W piątek na wieczorne nabożeństwo zapraszamy klasy I i II Gimnazjum z rodzicami na spotkanie w ramach przygotowania do Bierzmowania. Godzinę wcześniej o godz. 16.00 gimnazjaliści mają katechezę w domu parafialnym bez rodziców.

 

W sobotę o godz. 10.00 będzie Msza św. dla chorych i starszych. Pół godziny wcześniej będzie spowiedź. Obłożnie chorych, którzy nie mogą przyjechać do kościoła prosimy zgłaszać w zakrystii. Odwiedzimy ich po następnej niedzieli.

 

W przyszłą niedzielę będzie składka w kopertach na ogrzewanie kościoła i domu parafialnego. Prosimy o ofiary wszystkie rodziny i młodzież pracującą. Koszt ogrzewania w czasie ubiegłej zimy wyniósł 16900 zł. Ostatnia zima była bez mrozów.

 

W tym tygodniu patronują nam (oprócz św. Barbary i św. Mikołaja):

  • 4 XII – św. Jan Damasceński (ok. 650-750), prezbiter i doktor Kościoła, autor kanonów Kościoła Wschodniego (wspomnienie dowolne);
  • 7 XII – św. Ambroży, biskup Mediolanu, żyjący w IV wieku, gorliwy duszpasterz i uczony teolog, wielki doktor Kościoła (wspomnienie obowiązkowe);
  • 9 XII – św. Jan Diego (1474-1548), Indianin z plemienia Azteków, który przyjął chrzest; jakby w nagrodę za jego chrześcijańską gorliwość 9 grudnia 1531 roku na wzgórzu Tepeyac (dzisiaj w granicach miasta Meksyk) objawiła mu się Maryja w znanym i czczonym do dziś wizerunku Matki Bożej z Guadalupe (wspomnienie dowolne).

 

W dni powszednie Adwentu o godz. 17.00 Roraty, czyli Msza Święta wotywna o Matce Bożej. Maryja jest dla nas wzorem przygotowania się na przyjście Pana Jezusa. Dzieci zachęcamy do licznego udziału w Roratach, a rodziców prosimy, by zechcieli towarzyszyć im w drodze do kościoła.

 

Przed roratami codziennie będziemy śpiewać Godzinki.

 

Kolędnicy misyjni ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum przygotowują się już do kolędowania. Każda grupa kolędnicza ma swojego opiekuna z Akcji Katolickiej lub Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Opiekun przeprowadzi próbę z grupą kolędniczą w domu. Grupy kolędnicze ze Szkoły Podstawowej udadzą się na kolędę ze swoim opiekunem. Uczniowie Gimnazjum pójdą sami.

 

Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących, zwłaszcza dzieci z biednych rodzin przez zakup świec Caritasu, które są już do nabycia w naszym kiosku parafialnym. Najniższa ofiara wynosi odpowiednio 5 lub 12 zł.

 

Godzinki o NMP Niepokalanie Poczętej poprowadzi w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP róża Teresy Pęcak a w przyszłą niedzielę róża Anny Pyrek. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Bolesława Płaczka.

 

Różaniec poprowadzi w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP róża Anny Pyrek a w przyszłą niedzielę róża Bolesława Płaczka. Dziękujemy za udział w różańcu róży Teresy Pęcak.