Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Dobiegamy połowy Adwentu. Pod koniec rozpoczynającego się tygodnia, a dokładnie od soboty, 17 grudnia, wkroczymy w okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zastanówmy się, jak przeżywamy ten święty czas? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Panem Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia oraz przez piękno i bogactwo adwentowej liturgii. Pamiętajmy, że nasza życiowa droga wiedzie ku ostatecznemu spotkaniu z Panem Bogiem – Sędzią Sprawiedliwym. Wykorzystajmy ten czas na szczególne pogłębienie więzi z domownikami oraz z naszą wspólnotą parafialną, gdzie umacniamy naszą przyjaźń z Panem Bogiem, aby dalej ukazywać ją innym.

 

Trzecią niedzielę Adwentu nazywamy niedzielą Gaudete – „Radujcie się!”, od słów z Listu św. Pawła do Filipian (Flp 4,4-5): „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko”. Dlatego też w dzisiejszej liturgii zamiast fioletowych pojawiły się różowe szaty. Ta zmiana koloru przyjęła się od zwyczaju błogosławienia przez papieży w Rzymie i rozdawania róż właśnie w tę radosną niedzielę.

 

Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, pamiętajmy o chrześcijańskich i narodowych tradycjach. Niech nie zabraknie w naszych domach pobłogosławionego wcześniej w kościele wigilijnego opłatka i płonącej świecy Caritasu. Miejmy wrażliwe i otwarte serca. Wielu chciałoby usunąć z nich Pana Jezusa, a święta ograniczyć do rozrywki i stołu. Nie pozwólmy na to i swoją postawą ukazujmy prawdziwy sens tajemnicy Bożego wcielenia. 

 

Przed świętami Narodzenia Pańskiego zazwyczaj myślimy o świątecznych prezentach, zwłaszcza dla dzieci. Zwyczaj ten ma swoje religijne uzasadnienie. Może wyrażać wszelkie dobro, jakie Jezus Chrystus przyniósł całej ludzkości. Nie zapominajmy przy tej okazji o dzieciach, którym może od lat nikt nie daje świątecznych upominków. Zechciejmy je dostrzec wokół siebie i poszerzyć swoje serca. Pan Jezus zapewnia: „Coście uczynili jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili”. Radość tych dzieci będzie dla nas najlepszą zapłatą.

 

Dzisiaj rozpoczynamy też kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin. Nie lekceważmy współczesnych zagrożeń i zorganizowanych ataków wrogów rodziny. Jest ona przecież pierwszym, podstawowym i naturalnym środowiskiem chrześcijańskiego wychowania i przekazywania wiary. Trosce o trudną codzienność naszych rodzin niech towarzyszy modlitwa, także ta wspólnotowa domowego Kościoła.

 

We wtorek, 13 grudnia, przypada kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (1981 r.). Pamiętajmy o tych, którzy w tym czasie cierpieli, a nawet oddali życie i polecajmy w naszych modlitwach obecnie rządzących, aby dzięki ich mądrości nasza Ojczyzna napełniała się pokojem i dostatkiem.

 

W czwartek odwiedzimy chorych i seniorów od godz. 11.00 Zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii. Prosimy o przysłanie dwóch samochodów. Ponadto prosimy zgłaszać obłożnie chorych nadzwyczajnym szafarzom Komunii św., aby mogli zanosić im Komunię św. w niedziele.

 

Siostry Służebniczki zapraszają Członków Rodziny Bł. Edmunda Bojanowskiego na spotkanie, które odbędzie się w czwartek 15 grudnia po Mszy św. wieczornej w Domu Sióstr Służebniczek.

 

Od piątku, 16 grudnia, zachęcamy do odprawienia specjalnej nowenny do Dzieciątka Jezus, która zakończy się 24 grudnia. W ten sposób wyprośmy sobie czyste serce, głęboką wiarę i radość spotkania z Bogiem wcielonym. On jest już blisko!

 

W dni powszednie Adwentu o godz. 17.00 Roraty, czyli Msza Święta wotywna o Matce Bożej. Maryja jest dla nas wzorem przygotowania się na przyjście Pana Jezusa. Dzieci zachęcamy do licznego udziału w Roratach, a rodziców prosimy, by zechcieli towarzyszyć im w drodze do kościoła.

 

Przed Roratami codziennie będziemy śpiewać Godzinki.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 13 XII – św. Łucja, dziewica i męczennica, która oddała życie w obronie wiary około 304 roku w Syrakuzach na Sycylii, patronka ociemniałych (wspomnienie obowiązkowe);
  • 14 XII – św. Jan od Krzyża, prezbiter, karmelita, żyjący w latach 1542-1591, jeden z największych mistyków i teologów duchowości, doktor Kościoła (wspomnienie obowiązkowe).

 

Wszystkich parafian zachęcamy do przedświątecznej spowiedzi świętej, z której będzie można skorzystać w środę 21 grudnia. Porządek będzie następujący: Mszy św. o godz.6.30 nie będzie. Msze św. będą odprawione o godz. 8.30 i 17.00 Spowiedź w kościele parafialnym będzie od godz. 9.00 do 10.00 następnie od 11.00 do 12.00 a po południu od godz. 14.00 do 15.00 i od 16.00 do 17.00 Parafianie, którzy nie pracują w zakładach niech przyjdą przed południem. Wtedy będzie więcej spowiedników.

 

Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących, zwłaszcza dzieci z biednych rodzin przez zakup świec Caritasu, które są już do nabycia w naszym kiosku parafialnym. Najniższa ofiara wynosi odpowiednio 5 lub 12 zł. Dochód ze świec w całej diecezji przeznaczony jest m.in. na dożywianie dzieci. Informuje też o tym afisz w gablocie. Prosimy, aby nabywanie świec nie odkładać na dni tuż przed świętami, gdyż może ich zabraknąć w biurze Caritasu w Tarnowie. Należy nabywać je dziś i w ciągu najbliższych dni. W kiosku są do nabycia: sianko na stół wigilijny, kartki świąteczne, zestawy kolędowe, kropidła, dzieciątko w żłóbku, szopki bożonarodzeniowe.

 

Przez cały ten tydzień będzie pod chórem wystawiony kosz Caritasu do którego prosimy składać artykuły spożywcze dla potrzebujących w naszej parafii.

 

W święto św. Szczepana będzie uroczysty chrzest dzieci o godz.8.30 Zapisy dzieci do chrztu będą w przyszłą niedzielę o godz. 1500 w domu parafialnym. Obecni będą rodzice dziecka oraz chrzestni. Będzie wtedy konferencja o obowiązkach rodziców i chrzestnych oraz przygotowanie liturgii chrzcielnej. Rodzice do zapisu przynoszą metrykę urodzenia dziecka i zaświadczenia dla chrzestnych z innych parafii, że mogą być chrzestnymi. Świece i białe szaty do chrztu można nabyć w kiosku Caritasu.

 

Przypominamy zelatorom i zelatorkom róż różańcowych, które tradycyjnie wpłacały ofiary na WSD w Tarnowie w ramach Towarzystwa Przyjaciół WSD o zebranie ofiar i dokonanie wpłat w najbliższym czasie u skarbnika Towarzystwa p. Genowefy Armatys z ul. Jaracza. Za ofiarodawców sprawowana jest codziennie Msza św. w Seminarium Duchownym.

 

Kolędnicy misyjni ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum przygotowują się już do kolędowania. Każda grupa kolędnicza ma swojego opiekuna z Akcji Katolickiej lub Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Opiekun przeprowadzi próbę z grupą kolędniczą w tym tygodniu w domu. Grupy kolędnicze ze Szkoły Podstawowej udadzą się na kolędę ze swoim opiekunem. Uczniowie Gimnazjum pójdą sami.

 

Godzinki w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Stefana Stono. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Anny Pyrek.

 

Różaniec w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Janiny Radoń. Dziękujemy za udział w różańcu różom Anny Pyrek i Bolesława Płaczka.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  trwa remont Grobu Pana Jezusa w Jerozolimie. Jeden z archeologów uczestniczących w odsunięciu płyty przykrywającej skałę, na której położone było ciało Jezusa mówi o swoich nadzwyczajnych przeżyciach

q  o roli Radia Maryja w życiu katolików. Radio powstało 25 lat temu 8 grudnia 1991 roku w dniu rozpadu Związku Sowieckiego

q  jakie rodzaje broni produkuje Polska Grupa Zbrojeniowa dla naszej armii ?

q  jak doszło do upadku Związku Sowieckiego?

q  dlaczego Kościół w Irlandii chyli się ku upadkowi?

Natomiast w „Niedzieli”:

q  jak Jan Paweł II odmienił Kubę

q  temat numeru: uwodzicielska moc chrześcijaństwa

q  osiemdziesiąte urodziny papieża Franciszka

 

Zapraszamy do zakrystii po opłatki. Z tej okazji składamy ofiarę na wynagrodzenie dla s. Scholastyki albo p. Mateusza.

 

Finanse Parafii Lisia Góra 2016

listopad

Wyszczególnienie

Przychody

Wydatki

składka świąteczna

2 052,00

0,00

siostra za październik

0,00

300,00

ubezpieczenie siostry

0,00

100,00

sprzątanie cmentarza w październiku

0,00

400,00

plakat na parkingu

0,00

40,00

prąd w budynku gospodarczym

0,00

38,38

za gaz w kościele

0,00

107,12

czytanki mszalne XI i XII

0,00

200,72

za prąd w kościele

0,00

1 353,89

prąd w domu parafialnym

0,00

113,37

papier do kserokopiarki

0,00

60,00

ofiara z e Śmigna

100,00

0,00

paliwo do odśnieżarki

0,00

90,00

nowa gablota na plakaty na parkingu

0,00

2 500,00

składka niedzielna

1 539,00

0,00

za dzierżawę pola

2 000,00

0,00

ofiara z Brnia z okazji pogrzebu

100,00

0,00

ofiara na kościół

100,00

0,00

modlitwa wiernych na 2017 rok

0,00

129,50

klej do plakatów

0,00

50,00

składka niedzielna

1 834,00

0,00

składka niedzielna

1 462,00

0,00

wywóz śmieci z cmentarza

0,00

1 917,00

plakat na parkingu

0,00

40,00

 

6885

7439,98

Pracownicy parafialni otrzymali za październik 1800 zł., ZUS pracowników 734,77 zł., Urząd Skarbowy 146 zł. Kwiaty do kościoła na grudzień 300 zł. Ofiara na sprzątanie 100 zł. W kasie dla pracowników kościelnych było 10571,80 zł. W kasie dla pracowników kościelnych zostało 7691,03 zł. Składki z listopada przekazane do Kurii przeznaczone były: na potrzeby diecezji, ofiary z puszki z cmentarza na WSD i ofiary z puszki na Syrię. Wyniosły 4430 zł. Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone w listopadzie.