Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

W dni powszednie Adwentu o godz. 17.00 Roraty, czyli Msza Święta wotywna o Matce Bożej. Maryja jest dla nas wzorem przygotowania się na przyjście Pana Jezusa. Dzieci zachęcamy do licznego udziału w Roratach, a rodziców prosimy, by zechcieli towarzyszyć im w drodze do kościoła.

 

Przed Roratami codziennie będziemy śpiewać Godzinki.

 

W sobotę – ostatnie „roraty” rano o godz. 6.30 Nie będzie Mszy Świętej wieczornej.

 

Wszystkich parafian zachęcamy do przedświątecznej spowiedzi świętej, z której będzie można skorzystać w środę 21 grudnia. Porządek będzie następujący: Mszy św. o godz.6.30 nie będzie. Msze św. będą odprawione o godz. 8.15 i 17.00 Spowiedź w kościele parafialnym będzie od godz. 9.00 do 10.00 następnie od 11.00 do 12.00 a po południu od godz. 14.00 do 15.00 i od 16.00 do 17.00 Parafianie, którzy nie pracują w zakładach niech przyjdą przed południem. Wtedy będzie więcej spowiedników.

 

Światło betlejemskie, przyniesione do kościoła przez harcerzy i umieszczone przed ołtarzem głównym, można zabrać do swoich domów już od piątku, zapalając od niego świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

 

Coraz bliżej jest do uroczystości Narodzenia Pańskiego. W sobotę jest Wigilia, a potem kolejne świąteczne dni. Czy do ich przeżywania jesteśmy dobrze, po chrześcijańsku przygotowani? Narodzenie Dzieciątka Jezus powinniśmy świętować radośnie i z czystym sercem; przede wszystkim niech to będzie przeżycie religijne. Pamiętajmy, że Pan Bóg wkracza w naszą historię i przez to nadaje naszemu życiu Boży wymiar. Pamiętajmy, że Słowo, które stało się Ciałem, jest obecne pośród nas, zamieszkało między nami na zawsze.

 

Liturgiczny obchód pamiątki narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej o północy z soboty, 24 grudnia, na niedzielę, 25 grudnia. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś z bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Nie stawiajmy na wigilijnym stole alkoholu i tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, choć post ten nie jest już obowiązkowy.

 

Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ludziach biednych i samotnych. Utrwalone w naszej tradycji dodatkowe miejsce wcale nie musi pozostać puste. Niech czas Bożego narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili.

 

W tym duchu przyjdźmy na Pasterkę do naszej parafialnej świątyni. Tak czynili nasi ojcowie i my chcemy być wierni tej tradycji. Radośnie i we wspólnocie uczcijmy przychodzącego Pana.

 

Składka na tacę podczas pasterki będzie przeznaczona na Fundusz Obrony Życia.

 

Wierni, którzy w czasie pasterki przyjęli Komunię św., mogą w ciągu dnia ponownie przystąpić do Stołu Pańskiego. W uroczystość Narodzenia Pańskiego można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za przyjęcie papieskiego błogosławieństwa „Urbi et orbi”, tj. „Miastu i światu”, nawet za pośrednictwem radia lub telewizji.

 

Natomiast w drugi dzień świąt, czyli w poniedziałek Święto Św. Szczepana. Przed południem Msze św. tak jak w niedzielę, z tym, że wieczornej Mszy św. nie będzie. W tym dniu chrzty o godz. 8.30 Na sumie poświęcenie owsa i rozesłanie kolędników misyjnych. Kolędnicy przychodzą na Mszę św. o godz. 10.30 w strojach. Każda grupa kolędnicza misyjna będzie mieć zaświadczenie z kancelarii parafialnej i przedstawi program misyjny w naszych domach. Prosimy, aby z dziećmi ze Szkoły Podstawowej poszli opiekunowie.

 

Składka z Święta Św. Szczepana przeznaczona jest na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie. Prosimy o ofiarność gdyż te uczelnie katolickie mają wielkie znaczenie dla życia religijnego i kultury katolickiej w naszej ojczyźnie, a utrzymują się w znacznym stopniu dzięki ofiarom katolików polskich.

 

Od Nowego Roku można będzie przed kościołem nabywać kadzidło i kredę. Kadzidło spalamy na gorącym naczyniu, oznacza ono chwałę oddaną Bogu.

 

Maryja biegła z pośpiechem, by nieść pomoc swojej krewnej Elżbiecie. Niech ten przykład obudzi w nas solidarność z potrzebującymi. Caritas rozprowadza świeczki na Wigilię. Ofiara za jedną świeczkę wynosi, co najmniej 5 zł.

 

Prosimy rodziny, które nie złożyły ofiar na ogrzewanie kościoła i domu parafialnego w ubiegłą niedzielę, aby to uczyniły w najbliższym czasie.

 

Zapraszamy do zakrystii po opłatki. Z tej okazji składamy ofiarę na wynagrodzenie dla s. Scholastyki albo p. Mateusza.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  obrazek z obrzędem wigilijnym

q  według szacunków liczba dzieci w Polsce powołanych do życia metodą in vitro i zamrożonych w stanie embrionalnym przekroczyła już 100 tysięcy. Co robić z „nadliczbowymi” zamrożonymi embrionami?

q  historia młodego męża, który najpierw pytał, za jakie grzechy coś takiego przytrafiło się jego rodzinie, a teraz zapisał się do Żywego Różańca i zachęca do tego inne młode małżeństwa

q  o nominacjach oficerskich księży, którzy jako klerycy bezprawnie byli wcielani do wojska

q  o dramatycznej sytuacji chrześcijan mieszkających w bombardowanym Aleppo opowiada ich proboszcz

q  czy możliwe są wakacje na księżycu za kilkanaście lat?

Natomiast w „Niedzieli”:

q  obrzęd wieczerzy wigilijnej

q  tematem numeru jest raport na temat biedy

q  o nowych ruchach religijnych i sektach

W nowym „Miłujcie się” dla młodzieży:

q  o największych zagrożeniach dla Kościoła, czyli demoralizacji, ateizmie i islamie. Objawiła je Maryja w 1947 roku w Tre Fontane

q  o cudzie w Oziornoje w Kazachstanie jaki doznali Polacy tam zesłani

q  co ma w sobie Koronka, że zna ją i odmawia tylu ludzi na całym świecie?

W nowym „MGN”:

q  jak dziś wygląda Betlejem, w którym urodził się Pan Jezus

q  obrazek z wizerunkiem MB Częstochowskiej

q  historia młodego chłopca, który być może zostanie patronem internetu

 

W naszej Parafii rozpoczną się odwiedziny duszpasterskie – kolęda. Pamiętajmy, że chrześcijanin przyjmujący kolędującego kapłana daje niejako świadectwo swojej przynależności do Kościoła. Przeżywajmy te odwiedziny kolędowe w duchu bożonarodzeniowej radości, w duchu modlitwy i serdecznej rozmowy z duszpasterzem. A pozostawione kolędowe błogosławieństwo niech chroni nasze domy, rodziny i umacnia nas na drodze chrześcijańskiego życia. Prosimy o pojazdy na kolędę.

 

Porządek wizyty kolędowej

Data

Ksiądz Władysław

Ksiądz Grzegorz

Od

domy

Od

domy

Wtorek

27 grudnia

8.30

Ul. Długa, numery parzyste od Jerzego Madeja nr 204 do Mieczysława Łakomy nr 70a

8.30

Ul. Długa, numery nieparzyste od Mieczysława Kozioła nr 189 do Stanisława Kobyleckiego nr 95a

Środa

28 grudnia

8.30

Ul. Długa, numery parzyste od Rozalii Chrobak nr 66a do Stanisławy Taraszki nr 4

8.30

Ul. Długa, numery nieparzyste, od Tadeusza Smutka nr 93a do Edwarda Czosnyki nr 43a

Czwartek

29 grudnia

8.30

Ul. Jaracza, numery nieparzyste od Wiesława Saka nr 95 do Michała Muchy nr 23

8.30

Ul. Długa, numery nieparzyste, od Janiny Świątek nr 41b do Antoniego Schaba nr 7 i ul. Mielecka, numery nieparzyste od Antoniego Chrobaka nr 1a

Piątek

30 grudnia

8.30

Ul. Rolnicza od Urszuli Bodzioch nr 81a do Tomasza Lechowicza nr 4b

8.30

Ul. Jaracza numery parzyste od Bogdana Wanata nr 2 do Bogdana Witka nr 58c

Sobota

31 grudnia

10.30

Dokończenie ul. Jaracza, numery nieparzyste od Grzegorza Ostręgi nr 17c do Piotra Zaszczudłowicza.