Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Komunikat Biskupa Tarnowskiego

w związku z obrzędem konsekracji dziewic, wdów i wdowców    Drodzy Diecezjanie!

            W niedzielę 22 stycznia br. w katedrze tarnowskiej odbędzie się obrzęd konsekracji dziewic, wdów oraz jednego wdowca, którzy pragną podjąć indywidualną formę życia konsekrowanego w Kościele. Tradycja podejmowania – za aprobatą Kościoła – życia w dozgonnej czystości dla Królestwa niebieskiego przez dziewice i wdowy sięga początków Kościoła. Jest to jedna z form życia konsekrowanego, którego różnorodność Kościół przyrównuje do drzewa o wielu gałęziach, tkwiącego korzeniami w Ewangelii i przynoszącego owoce. Po Soborze Watykańskim II odrodziła się praktyka konsekracji wdów i wdowców, którzy składając według zatwierdzonego obrzędu liturgicznego wieczysty ślub czystości i pozostając nadal w świecie, konsekrują swój stan życia, aby pełniej poświęcić się modlitwie i służbie Kościołowi. Przez dar konsekracji dziewic, wdów i wdowców jeszcze w pełniejszym świetle ukazuje się światu rzeczywistość Kościoła jako ludu pielgrzymującego ku Chrystusowi chwalebnemu.

            W diecezji tarnowskiej zostanie zainicjowana ta forma życia poświęconego Bogu. Postrzegamy ją jako wciąż aktualną drogę osobistego uświęcenia, której wybór wypływa z wewnętrznej potrzeby wiernych. Widzimy w niej także drogę służby Kościołowi, który na każdym etapie swoich dziejów potrzebuje różnych form urzeczywistniania Królestwa niebieskiego na ziemi. Głęboko ufamy, iż osoby żyjące w świecie tym specyficznym charyzmatem wzmocnią i wzbogacą duchową przestrzeń naszej diecezji, dając wyraziste świadectwo swojej wiary i miłości wobec Chrystusa i Kościoła.

 

            Z pasterskim błogosławieństwem

                                   † Andrzej Jeż

                                   BISKUP TARNOWSKI

 

W dzisiejszą niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Na naszych oczach wiele rodzin przeżywa ból rozłąki z najbliższymi, którzy wyjechali w poszukiwaniu lepszej pracy i zarobków. Na naszych oczach trwa też dramat tysięcy rodzin opuszczających swoje domostwa z powodu wojen, biedy i prześladowań. Otoczmy ich dzisiaj szczególną modlitwą. Przyjmijmy też serdecznie tych, którzy wśród nas szukają lepszego życia dla siebie i najbliższych. Wykorzystajmy ten dzień, aby uczyć się rozumieć innych – oni też są ukochanymi dziećmi Bożymi, naszymi braćmi.

 

Dziś o godz. 17.00 spotkanie opłatkowe dla PRG, PRD, Caritasu, Akcji Katolickiej, Rodziny Bł. Edmunda Bojanowskiego i szafarzy Komunii św. Przynosimy na to spotkanie śpiewniki z kolędami.

 

Jutro przypada w naszej parafii Adoracja Najświętszego Sakramentu. Adoracja taka codziennie odbywa się w kolejnej parafii naszej diecezji. Porządek adoracji będzie następujący:

 

v  godz.   9.00 – 10.00  ul. Długa

v  godz. 10.00 – 11.00  ul. Szkolna i Mielecka

v  godz. 11.00 – 12.00  ul. Jaracza i Południowa

v  godz. 12.00 – 13.00  ul. Zagumnie i Leśna

v  godz. 13.00 – 14.00  ul. Witosa, Warzywna, Tarnowska, 1 Maja i Łukowska

v  godz. 14.00 – 15.00  ul. Rolnicza i Józefa Bema

v  godz. 15.00 – 16.00  ul. Sucharskiego

v  godz. 16.00 – 17.00  ul. Rataja i Kościuszki

Adoracja cały dzień będzie w ciszy. Prosimy usilnie rodziców o zabranie dzieci i młodzieży na adorację do kościoła. Msze św. będą o godz. 8.00 i 17.00 Wierni obecni na Mszy św. o godz. 8.00 będą adorować Najświętszy Sakrament po Mszy św. do godz. 9.00 Mszy św. o godz. 6.30 nie będzie.

 

W najbliższych dniach Kościół wzywa nas, abyśmy spojrzeli jeszcze szerzej, poza siebie, nawet poza własną wspólnotę parafialną. Już we wtorek, 17 stycznia, obchodzimy Dzień Judaizmu. Spróbujmy tego dnia szczególnie pochylić się nad Pismem Świętym, aby tam szukać wspólnych korzeni naszej wiary i uczyć się od Abrahama, jak bez reszty zaufać Panu Bogu.

 

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę po Mszach św.

 

W dniach od 18 do 25 stycznia w całym Kościele będzie trwał Tydzień Powszechnej Modlitw o Jedność Chrześcijan. Powszechnej, gdyż w tym samym czasie podejmują ją wszystkie Kościoły chrześcijańskie. Uczyńmy wszystko, co w naszej mocy, aby każdego dnia wypełniać polecenie Pana Jezusa: abyśmy byli jedno! Nasza osobista więź z Panem Bogiem musi przekładać się na nasze relacje z bliźnimi, zwłaszcza z braćmi w tej samej wierze. W to wielkie nawoływanie Kościoła do jedności włączmy także nasze osobiste modlitwy. Niech będą one skromnym wkładem w dzieło ekumenizmu. 

 

W czwartek przypada 6 rocznica śmierci Ks. Prałata Franciszka Ozorki. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 17.00

 

W czwartek na wieczorne nabożeństwo zapraszamy klasy I i II Gimnazjum z rodzicami na spotkanie w ramach przygotowania do Bierzmowania. Godzinę wcześniej o godz. 16.00 gimnazjaliści mają katechezę w domu parafialnym bez rodziców.

 

W piątek wystawienie Najświętszego Sakramentu o godz. 16.30 o godz. 17.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia a następnie Msza św. z rozważaniem Dzienniczka św. s. Faustyny.

 

Koronkę w piątek poprowadzą dwa kółka koronkowe ze Szkoły Podstawowej: Gabrieli Gniewek z VIB i Martyny Chaburskiej z VIB

 

W sobotę, 21 stycznia, przypada Dzień Babci, a w niedzielę, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Pamiętajmy o nich i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych dziadków, tych żyjących i tych, którzy odeszli już do Pana. Tak wiele im zawdzięczamy. Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia św. i serdeczna pamięć.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 17 I – św. Antoni, opat, żyjący na przełomie III i IV wieku, słynny pustelnik, który do dziś znajduje wielu naśladowców w praktykowaniu takiej właśnie drogi doskonałości chrześcijańskiej (wspomnienie obowiązkowe);
  • 19 I – św. Józef Sebastian Pelczar (1842-1924), biskup przemyski, założyciel Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, tak zwanych sercanek (wspomnienie obowiązkowe);
  • 21 I – św. Agnieszka, dziewica i męczennica, która jako 12-letnia dziewczynka poniosła śmierć na stadionie Domicjana około 305 roku (wspomnienie obowiązkowe).

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  czy Boga należy się bać? Jeżeli nie, to co znaczą słowa, że bojaźń Boża jest początkiem mądrości?

q  jaką moc ma błogosławieństwo ojca?

q  o tym, że Polacy spobożnieli. W 2015 roku na niedzielne Msze św. przychodziło więcej osób niż w roku poprzednim

q  o Stanisławie Leszczyńskiej, która odebrała trzy tysiące porodów w obozie w Auschwitz

q  jak palić w piecu węglowym, żeby smog był mniejszy?

q  jak wygląda życie w Donbasie, który separatyści przy pomocy Rosji oderwali od Ukrainy?

q  afera z wyrzuceniem rosyjskich dyplomatów ze Stanów Zjednoczonych przypomniała, jak mocno działalność wirtualnych włamywaczy przekłada się na realny świat

Natomiast w „Niedzieli”:

q  jak papież Pius XII prowadził tajną wojnę z Hitlerem

q  tematem numeru jest: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan – czy możliwe jest zbliżenie Kościoła katolickiego z prawosławiem moskiewskim

q  o dzisiejszym Dniu Migranta i Uchodźcy

W nowym „Miłujcie się” dla młodzieży:

q  o największych zagrożeniach dla Kościoła, czyli demoralizacji, ateizmie i islamie. Objawiła je Maryja w 1947 roku w Tre Fontane

q  o cudzie w Oziornoje w Kazachstanie jaki doznali Polacy tam zesłani

q  co ma w sobie Koronka, że zna ją i odmawia tylu ludzi na całym świecie?

 

Godzinki w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Zofii Słowik. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Stanisława Szatki.

 

Różaniec w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Janiny Starzyk. Dziękujemy za udział w różańcu róży Zofii Słowik.

 

Triduum dla rodziców i małżonków przed świętem Matki Bożej Gromnicznej, rozpocznie się we wtorek 31 stycznia na wszystkich Mszach św. Przeprowadzi je Ks. dr Zbigniew Jacuński z Sosnowca. We wtorek i w środę rodzice i małżonkowie będą mieć naukę na Mszy św. o godz. 17.00 a 2 lutego w święto MB Gromnicznej Ks. Zbigniew wygłosi kazania na wszystkich Mszach św. W kiosku Caritasu można nabyć gromnice.

 

Od 1 stycznia do 30 kwietnia możemy przekazywać 1% naszego podatku na rzecz Caritas Diecezji Tarnowskiej - zamiast do budżetu państwa. Dobrze znamy naszą Caritas i ufamy jej. Dlatego zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich, którzy składają zeznania podatkowe, aby korzystając z tej możliwości, pomogli za pośrednictwem Caritas ludziom ubogim i potrzebującym.