Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Ewangelii według Świętego Mateusza (Mt 4, 12-17)

Gdy Jezus posłyszał, że Jan został uwięziony, usunął się do Galilei. Opuścił jednak Nazaret, przyszedł i osiadł w Kafarnaum nad jeziorem, na pograniczu ziem Zabulona i Neftalego. Tak miało się spełnić słowo proroka Izajasza: «Ziemia Zabulona i ziemia Neftalego, na drodze ku morzu, Zajordanie, Galilea pogan! Lud, który siedział w ciemności, ujrzał światło wielkie, i mieszkańcom cienistej krainy śmierci wzeszło światło».

Odtąd począł Jezus nauczać i mówić: «Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie».

Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, Jezus ujrzał dwóch braci: Szymona, zwanego Piotrem, i brata jego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich: «Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi». Oni natychmiast, zostawiwszy sieci, poszli za Nim.

A idąc stamtąd dalej, ujrzał innych dwóch braci: Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, jak z ojcem swym Zebedeuszem naprawiali w łodzi swe sieci. Ich też powołał. A oni natychmiast zostawili łódź i ojca i poszli za Nim.

I obchodził Jezus całą Galileę, nauczając w tamtejszych synagogach, głosząc Ewangelię o królestwie i lecząc wszelkie choroby i wszelkie słabości wśród ludu.

 

W całym Kościele trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Pan Jezus domaga się wzajemnej miłości: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. Niech ta miłość stanie się naszym znakiem rozpoznawczym w świecie na każdy dzień.

 

Chociaż Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan zakończy się w najbliższą środę, 25 stycznia, w święto Nawrócenia św. Pawła, nie ustawajmy w wysiłkach na rzecz jej całkowitego przywrócenia. Tak bardzo pragnie jej sam Pan Jezus, a często jej brak jest zgorszeniem dla współczesnego świata i wielu źle nastawia do Chrystusowego Kościoła. Dlatego w tej intencji ofiarujmy nasze modlitwy, trudy i cierpienia.

 

W święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła prośmy o łaskę, aby Pan również nas zechciał nawrócić. Tego nawrócenia potrzebujemy na co dzień. Jak św. Paweł, powinniśmy stać się narzędziem Bożym, a wpatrując się w jego wspaniały wzór, kroczyć wiernie po drogach wiary, co więcej – nieść ją innym, świadczyć mężnie o Chrystusie – Zbawicielu świata.

 

Jest jeszcze jedna okazja do spojrzenia poza siebie i własną wspólnotę wiary. W czwartek, 26 stycznia, będziemy obchodzić Dzień Islamu. Dziś słowo „islam” często budzi niepokój, a nawet wywołuje wrogość. Mimo wszystkich trudnych doświadczeń, którymi naznaczona jest nasza współczesność, prośmy tego dnia o światło Ducha Świętego, abyśmy potrafili patrzeć na siebie z miłością i zrozumieniem, przez pamięć o naszym wspólnym ojcu wiary – Abrahamie.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 24 I – św. Franciszek Salezy (1567-1622), biskup i doktor Kościoła, wybitny pisarz, patron dziennikarzy i prasy katolickiej (wspomnienie obowiązkowe);
  • 26 I – św. św. Tymoteusz i Tytus, uczniowie św. Pawła Apostoła; obaj byli biskupami i obaj ponieśli śmierć męczeńską za wiarę (wspomnienie obowiązkowe);
  • 27 I – bł. Jerzy Matulewicz (1871-1927), odnowiciel zakonu marianów i biskup wileński (wspomnienie obowiązkowe);
  • 28 I – św. Tomasz z Akwinu (1225-1274), prezbiter i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych filozofów i teologów w dziejach kultury europejskiej; jego dzieła filozoficzne i teologiczne do dziś stanowią ważną inspirację dla nauczania Kościoła (wspomnienie obowiązkowe).

 

Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół w Lisiej Górze bardzo serdecznie zapraszają wszystkich rodziców oraz mieszkańców na III KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK ORAZ JASEŁKA w wykonaniu uczniów i nauczycieli naszego Zespołu Szkół dziś o godzinie 17.30 w hali sportowej.

 

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę po Mszach św.

 

W środę po wieczornej Mszy św. spotkanie Akcji Katolickiej.

 

W piątek wystawienie Najświętszego Sakramentu o godz. 16.30 o godz. 17.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia a następnie Msza św. z rozważaniem Dzienniczka św. s. Faustyny.

 

Koronkę w piątek poprowadzą cztery kółka koronkowe ze Szkoły Podstawowej: Gabrieli Gniewek z VIB i Martyny Chaburskiej z VIB oraz Jakuba Olszówki z VIB i Joanny Jaworskiej z VIA

 

W sobotę zbiórka lektorów i ministrantów o godz. 9.00 Obecność obowiązkowa.

 

W sobotę o godz. 17.00 wieczór z św. o. Pio. Przyjdźmy licznie i zaprośmy naszych krewnych z sąsiednich parafii.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  bezpłatna płyta a arcydziełami muzyki w wykonaniu jednego z największych śpiewaków naszych czasów Andreą Bocelli. Andrea Bocelli jest niewidomy a lekarze doradzali matce przerwanie ciąży

q  o nowo wybudowanych kościołach w Polsce, które zostrały uznane za najbardziej oryginalne dziedzictwo polskiej architektury XX wieku

q  o roli Kościoła w Polsce w jednoczeniu naszego społeczeństwa mówi kard. Stanisław Dziwisz

q  o sporach wokół papieskiego nauczania o rodzinie w rozmowie z Ks. Przemysławem Drągiem, dyrektorem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin

q  o zbliżającej się koronacji figury MB Fatimskiej w Tarnowie

Natomiast w „Niedzieli”:

q  wywiady z kard. Stanisławem Dziwiszem i jego następcą w metropolii krakowskiej Ks. Arcybiskupem Markiem Jędraszewskim

q  tematem numeru jest: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

q  o księżach Niedzielaku i Suchowolcu zamordowanych przez bezpiekę w czasach obrad okrągłego stołu

q  o wyjątkowym sklepie w Tarnowie w którym kupują ubodzy za bony , które im ktoś podarował

W jubileuszowym, nowym „MGN” dla dzieci:

q  balon na którym można zapisać hasło reklamowe

q  plakat z Kamilem Stochem

q  jak przygotować sprzęt przed wyjściem na stok

 

Godzinki w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Stanisława Świątka. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Zofii Słowik.

 

Różaniec w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Janiny Starzyk. Dziękujemy za udział w różańcu róży Zofii Słowik.

 

W Tarnowie w hali sportowej Jaskółka w dniach 11 i 12 lutego organizowane jest Forum Formacyjne „Moc uzdrowienia.” Zapisy do końca stycznia przez internet lub telefon: 509 024 425 lub 507 402 823 Ilość miejsc ograniczona. Szczegóły w gablocie parafialnej.

 

Triduum dla rodziców i małżonków przed świętem Matki Bożej Gromnicznej, rozpocznie się we wtorek 31 stycznia. Przeprowadzi je Ks. dr Zbigniew Jacuński z Sosnowca. We wtorek i w środę rodzice i małżonkowie będą mieć naukę na Mszy św. o godz. 17.00 a 2 lutego w święto MB Gromnicznej Ks. Zbigniew wygłosi kazania na wszystkich Mszach św. W kiosku Caritasu można nabyć gromnice.

 

Od 1 stycznia do 30 kwietnia możemy przekazywać 1% naszego podatku na rzecz Caritas Diecezji Tarnowskiej - zamiast do budżetu państwa. Dobrze znamy naszą Caritas i ufamy jej. Dlatego zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich, którzy składają zeznania podatkowe, aby korzystając z tej możliwości, pomogli za pośrednictwem Caritas ludziom ubogim i potrzebującym.