Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

 

Błogosławieństwa podane przez Jezusa zawierają zasady życia społecznego. To zaś obejmuje również pracę zawodową. Można więc odczytać je w odniesieniu do miejsca pracy.

 

Błogosławieni ubodzy w duchu, czyli nastawieni na szacunek dla godności człowieka, a nie na nieuczciwy zysk.

Błogosławieni, którzy płaczą, a więc są pokrzywdzeni, a nie ci, którzy innych krzywdzą.

Błogosławieni cisi, czyli opanowani, a nie ci, którzy głośno krzyczą, choć często nie mają racji.

Błogosławieni, którzy pragną sprawiedliwości, a nie ci, którzy wyzyskują pracownika.

Błogosławieni miłosierni, czyli otwarci na pomoc potrzebującym.
Błogosławieni czystego serca, a więc ci, którzy w pracy nie zapominają o modlitwie.

Błogosławieni apostołowie pokoju, a nie twórcy napięć i kłótni.
Błogosławieni prześladowani dla sprawiedliwości, a nie ci, którzy prześladują.

Chrystus ma zawsze rację, bo jest to racja Boga. Kto idzie do pracy z Jego kartą zawodu, idzie razem z Nim. Taki człowiek potrzebny jest Jezusowi do wykonania pracy solidnie i do dania świadectwa wierności zasadom Ewangelii.

Święty Paweł przypomina, że każde powołanie zawodowe, o ile tylko wypełnia je człowiek posłuszny Bogu, jest miejscem dawania świadectwa. W każdym można wzrastać w ewangelicznej mądrości. Najprostsze zawodowe posługi, byle tylko nie miały udziału w brudnych pieniądzach, mogą przyczynić się do świętości tego, kto je wykonuje.

 

Dzisiejsza niedziela, ostatnia niedziela stycznia, tradycyjnie obchodzona jest w Kościele jako Światowy Dzień Trędowatych, ustanowiony w 1954 roku. Wiemy, jak straszna w skutkach jest ta choroba. Starajmy się więc pomóc, aby dotknięci nią byli leczeni w poszanowaniu ludzkiej godności. Dziś na świecie trędowatymi opiekują się głównie chrześcijańscy misjonarze. Wspierajmy ich naszymi modlitwami i ofiarami.

 

Triduum dla rodziców i małżonków przed świętem Matki Bożej Gromnicznej, rozpocznie się we wtorek 31 stycznia. Przeprowadzi je Ks. dr Zbigniew Jacuński z Sosnowca. We wtorek i w środę rodzice i małżonkowie będą mieć naukę na Mszy św. o godz. 17.00 a 2 lutego w święto MB Gromnicznej Ks. Zbigniew wygłosi kazania na wszystkich Mszach św. W kiosku Caritasu można nabyć gromnice. Rodzice mogą się spowiadać z okazji triduum we wtorek i środę pół godziny przed Mszą św.

 

W najbliższy czwartek, 2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego, nazywane także świętem Matki Bożej Gromnicznej. Msze Święte w naszym kościele będą: Prymaria o godz. 8.00, suma o godz.10.30 i Msza św. wieczorna o godz.17.00 Tego dnia na wszystkie Msze św. przyniesiemy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Panu Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia. Aby nie pochlapać posadzki prosimy na gromnice założyć kapturki. Składka na tacę będzie przeznaczona na potrzeby klasztorów klauzurowych, których mieszkańcy ustawicznie modlą się w intencjach Kościoła i świata a więc także i za nas. Naszą modlitwą obejmiemy osoby podejmujące służbę Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach. Tego dnia będziemy prosić o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i wspólnocie parafialnej. Obejmijmy naszymi modlitwami Siostry Służebniczki posługujące w naszej parafii.

 

W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek podczas wieczornego nabożeństwa otoczymy modlitwą tych, którzy opuścili wszystko, by pójść za głosem Pana Jezusa, oraz tych, którzy ten głos słyszą, aby nie bali się za nim podążać. W piątek od godz. 16.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi świętej dla dzieci i młodzieży. Na zakończenie adoracji w duchu wynagrodzenia za grzechy całego świata odmówimy litanię ku czci Bożego Serca. W sobotę natomiast uczcimy Niepokalane Serce NMP.

 

W piątek, 3 lutego, z okazji liturgicznego wspomnienia Świętego Błażeja, którego czcimy jako orędownika w chorobach gardła. Na zakończenie Mszy św. pobłogosławimy świece i owoce oraz udzielimy specjalnego błogosławieństwa za jego wstawiennictwem.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 31 I – św. Jan Bosko (1815-1888), założyciel salezjanów i Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych, wielki pedagog i apostoł młodzieży (wspomnienie obowiązkowe);
  • 3 II – św. Błażej, biskup i męczennik z IV wieku, jego pomocy wzywamy w chorobach gardła (wspomnienie dowolne); tego samego dnia św. Oskar (801-865), biskup, benedyktyn, misjonarz Skandynawii, patron Szwecji (wspomnienie dowolne).

 

Godzinki w święto MB Gromnicznej poprowadzi róża Janiny Starzyk a w przyszłą niedzielę róża Małgorzaty Stokłosy. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Stanisława Świątka.

 

Różaniec w święto MB Gromnicznej poprowadzi róża Marii Tokarz a w przyszłą niedzielę róża Stanisława Szatki. Dziękujemy za udział w różańcu róży Janiny Starzyk.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  co robić z rozproszeniami na modlitwie? Walczyć z nimi czy je pokochać?

q  o dzielnej polskiej lekarce mieszkającej w Norwegii. Została zwolniona z pracy, bo powołała się na sprzeciw sumienia. Teraz domaga się sprawiedliwości przed norweskim sądem

q  o wielkiej popularności muzyki disco polo

q  o parafiach naszej diecezji, które pomagają rodzinom syryjskim dotkniętym wojną a wśród nich jest i nasza parafia

Natomiast w „Niedzieli”:

q  testament Ks. Kard. Józefa Glempa w 4-tą rocznicę jego śmierci

q  tematem numeru jest ingres do katedry na Wawelu Ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

q  o trądzie zapomnianej chorobie

 

Od 1 stycznia do 30 kwietnia możemy przekazywać 1% naszego podatku na rzecz Caritas Diecezji Tarnowskiej - zamiast do budżetu państwa. Dobrze znamy naszą Caritas i ufamy jej. Dlatego zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich, którzy składają zeznania podatkowe, aby korzystając z tej możliwości, pomogli za pośrednictwem Caritas ludziom ubogim i potrzebującym. Na stolikach obok ogłoszeń są ulotki wyjaśniające jak przekazać dla Caritas jeden procent podatku.

 

Drużyna Old Boys Lisia Góra serdecznie zaprasza na akcję honorowego krwiodawstwa, które odbędzie się w dniu dzisiejszym w Zespole Szkół w Lisiej Górze od godz. 10.00 do 14.00 Krew przeznaczona jest dla pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Od godz. 14.00 do 19.00 odbędzie się doroczna, bezpłatna zabawa karnawałowa dla dzieci.

 

Dnia 13 lutego w Gminnym Centrum Usług Medycznych odbędą się bezpłatne komputerowe badania wzroku. Szczegóły podane są w gablocie z ogłoszeniami.

 

W lutym do kin wchodzi film „Zerwany Kłos” o bł. Karolinie Kózkównie. Twórcami filmu są studenci i absolwenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Informacje o filmie, jak również o miejscach wyświetlania można znaleźć na stronie: www.zerwanyklos.pl