Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

EWANGELIA

Mt 5, 13-16

Wy jesteście światłem świata

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi.

Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też lampy i nie umieszcza pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciła wszystkim, którzy są w domu. Tak niech wasze światło jaśnieje przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie».

 

Jezus zadaje jednak pytanie: „Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić?”. Genialne w tym pytaniu jest to, że jego autor używa greckiego czasownika, który dosłownie można przetłumaczyć nie tyle jako „utracić smak”, co „stać się głupcem”, inaczej mówiąc: jeśli sól staje się głupia, to czymże można ją posolić... Sól, która traci swoją „mądrość”, traci swoją jakość. Co więc znaczy, że uczeń traci swój smak? Dzieje się tak, gdy staje się głupi. A kiedy staje się głupi? Gdy – podobnie jak sól – traci jakość. Utracić smak to zrezygnować z tego, co nas odróżnia od tego świata. To zmieszać się z nim, zmieszać się z ziemią, zmieszać się z innymi rzeczami, które mogą sprawić, że sól nie będzie już solą. Jezus wzywa do tego, żebyśmy pozostali solą, skoro jesteśmy solą. Żebyśmy nie tracili smaku, wybornego smaku bycia prawdziwymi uczniami Jezusa.

 

Piąta niedziela w ciągu roku liturgicznego gromadzi nas przy stole Eucharystii. Pamiętajmy, że nikt z nas osobiście ani nasza wspólnota parafialna nie jest w stanie pogłębić swojej więzi z Panem Bogiem bez Eucharystii. Dopiero tutaj, karmiąc się prawdziwą miłością, każdy chrześcijanin uczy się ofiarnego życia. Częściej wczytujmy się w objawienie Boże zawarte w Piśmie Świętym i wsłuchujmy się w to, co mówi Kościół, którego zadaniem jest ciągłe przybliżanie nas do zbawienia. Tylko w ten sposób możemy stać się świadkami Chrystusa w świecie.

 

W sobotę, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej. Tamte wydarzenia upamiętnia znana i chętnie śpiewana pieśń Po górach, dolinach. Podczas osiemnastu spotkań z Bernadetą Maryja wzywała do modlitwy oraz pokuty i prosiła, aby na miejscu objawień został zbudowany kościół. Tak też się stało. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes przybywają chorzy i zdrowi pielgrzymi z całego świata.

 

Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych, osamotnionych, wobec tych, do których mamy bardzo blisko siebie, i wobec tych, których nie znamy. Współczesny świat bardzo potrzebuje wielu dobrych Samarytan. W naszym kościele będziemy modlić się za chorych w sobotę na wieczornym nabożeństwie. Prosimy o ułatwienie chorym przybycie do kościoła.

 

Pielgrzymka do polskiego Lourdes w Porąbce Uszewskiej wyruszy w sobotę o godz. 15.00 z parkingu kościelnego. Zapraszamy na tę pielgrzymkę chorych oraz zdrowych a chętnych do modlitwy o uzdrowienie chorych. Zapisy dziś w kiosku Caritasu. Należy zabrać ze sobą lampiony.

 

W trudnym okresie zimowym ze szczególną uwagą rozejrzyjmy się wokół siebie. Wielu ludzi boryka się z codziennymi problemami. Może blisko nas jest bieda, są jakieś strapienia, panuje głód. Bądźmy wrażliwi i nie szczędźmy zwykłej, samarytańskiej pomocy, zwłaszcza dzieciom, które nie doznały w swym życiu zbyt wiele serca. Dzielmy się z tymi, którzy doświadczają niedostatku, a Pan Bóg z pewnością nam to wynagrodzi.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 6 II – św. Paweł Mika i jego Towarzysze, pierwsi męczennicy Dalekiego Wschodu (wspomnienie obowiązkowe);
  • 10 II – św. Scholastyka (†542), dziewica, siostra św. Benedykta, wielkiego założyciela zakonu benedyktynów i patrona Europy; na wzór brata założyła zakon żeński według reguły benedyktyńskiej i całkowicie poświęciła się Panu Bogu (wspomnienie obowiązkowe).

 

Siostra Scholastyka przeżywa w piątek imieniny. Życzymy jej wielu łask Bożych, opieki swojej Patronki. Otoczmy ją naszymi modlitwami.

 

Godzinki w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Janiny Starzyk. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Małgorzaty Stokłosy.

 

Różaniec w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Marii Tokarz. Dziękujemy za udział w różańcu róży Stanisława Szatki.

 

Tematem wiodącym „GN” i „Niedzieli” jest miłość zamordowana, czyli o 25-letniej wolontariuszce Helenie Kmieć, brutalnie zamordowanej w styczniu w Boliwii. Zdobyła gruntowne wykształcenie na uczelniach polskich i angielskich, była stewardesą, organizowała ŚDM w Krakowie. Helena kochała ludzi, była odważna i święta

Ponadto w „GN” dzisiaj m.in.:

q  o niezwykłym krawcu, który Karola Wojtyłę nauczył modlitwy i pracy nad sobą

q  wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą

q  o objawieniach maryjnych w Gietrzwałdzie na Warmii

q  w jaki sposób towarzyszyć umierającym i czy można ich oddać do hospicjum?

Natomiast w „Niedzieli”:

q  ingres do Królewskiej Katedry na Wawelu Ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

q  brat Albert – artysta, sługa ubogich i święty

 

Od 1 stycznia do 30 kwietnia możemy przekazywać 1% naszego podatku na rzecz Caritas Diecezji Tarnowskiej - zamiast do budżetu państwa. Dobrze znamy naszą Caritas i ufamy jej. Dlatego zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich, którzy składają zeznania podatkowe, aby korzystając z tej możliwości, pomogli za pośrednictwem Caritas ludziom ubogim i potrzebującym. Na stolikach obok ogłoszeń są ulotki wyjaśniające jak przekazać dla Caritas jeden procent podatku.

 

Finanse parafii w Lisiej Górze

Raport za okres   01 stycznia 17 -31 stycznia 17

Wyszczególnienie

Przychody

Wydatki

s. Scholastyka za grudzień

0,00

300,00

ubezpieczenie siostry Scholastyki

0,00

100,00

ofiara na kościół z okazji pogrzebu z Brzozówki

100,00

0,00

ofiara na kościół z okazji pogrzebu z Brzozówki

200,00

0,00

płyn do mycia posadzki w kościele i mopy

0,00

199,81

za prąd w budynku gospodarczym

0,00

61,54

za wodę i ścieki w domu parafialnym

0,00

433,27

wywóz śmieci z cmentarza

0,00

1 306,80

czytanki mszalne styczeń - luty

0,00

200,72

składka niedzielna

1 770,00

0,00

papier do kserokopiarki

0,00

102,00

naprawa kserokopiarki

0,00

40,00

składka niedzielna

1 775,00

0,00

materiał na nowe flagi wokół kościoła

0,00

700,00

materiały duszpasterskie z Kurii

0,00

210,00

komunikanty, hostie, wino mszalne i olej do świec

0,00

507,00

silnik i deflektory do pieca na ekogroszek

0,00

640,00

składka niedzielna

1 674,00

0,00

 

5519,00

4801,14

 

Pracownicy parafialni otrzymali za styczeń 1100 zł., ZUS pracowników 790,72 zł., Urząd Skarbowy 169 zł. zł., kwiaty do kościoła na luty 400 zł. W kasie dla pracowników kościelnych było 4610,26 zł. W kasie dla pracowników kościelnych zostało 2150,54 zł. Składki ze stycznia przekazane do Kurii przeznaczone były: 2 składki na potrzeby diecezji i na misje. Wyniosły 5250 zł. Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone w styczniu. Prosimy radnych z ulic Mieleckiej i Długiej o zebranie w tym tygodniu ofiar na sprzątanie i kwiaty do kościoła.