Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Drodzy Diecezjanie!

W poniedziałek, 27 lutego br., przypada 30. rocznica śmierci Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, kapłana archidiecezji katowickiej. Jego osoba mocno wpisała się w życie naszej diecezji, gdyż w Krościenku nad Dunajcem umiejscowił centrum założonego przez siebie Ruchu Światło-Życie, zwanego też ruchem oazowym. Ks. Blachnicki był wybitnym teologiem posiadającym dalekosiężną wizję duszpasterską, z której zrodziły się liczne dzieła. Był energicznym duszpasterzem Liturgicznej Służby Ołtarza, prekursorem nowych metod ewangelizacji, inicjatorem dzieł trzeźwościowych: Krucjaty Wstrzemięźliwości i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Największym jego dziełem jest eklezjalny Ruch Światło-Życie, realizujący pogłębioną formację dzieci, młodzieży, osób dorosłych, rodzin - w ramach Domowego Kościoła, osób konsekrowanych - poprzez Instytut Niepokalanej Matki Kościoła oraz kapłanów - w ramach Unii Kapłanów Chrystusa Sługi. Dla wszystkich stanów i grup wiekowych katolików Ruch ma właściwą sobie drogę wychowania „nowego człowieka”, realizowaną poprzez wakacyjne rekolekcje oazowe oraz systematyczną formację w ciągu roku i diakonię w parafii.

Radujemy się aktywną obecnością Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji. Gorąco zachęcam duszpasterzy i wiernych świeckich do włączenia się w ten głęboki nurt formacyjny służący stawaniu się ludźmi „wiary konsekwentnej”.

Jutro o godz. 17.00 w Krościenku nad Dunajcem, gdzie spoczywa Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, będzie celebrowana Msza świętą o jego rychłą beatyfikację. Będziemy także modlić się, aby Duch Święty, który ożywiał jego liczne inicjatywy, poprowadził ważne dla nas dzieło V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Zapraszam do wspólnej modlitwy, jeśli to możliwe przez obecność w Krościenku albo przez duchową łączność dzięki transmisji radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. 

Niech Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, „gorliwy apostoł nawrócenia i wewnętrznej odnowy człowieka”, wspiera nas swym wstawiennictwem na drogach codziennej wierności Jezusowi Chrystusowi, naszemu Panu i Zbawicielowi.

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

 

Porządek nabożeństwa 40-godzinnego jutro i pojutrze.

Poniedziałek 27 lutego

==================

godz. 9.00 - 10.00    Róże matek: Józefy Wenc i Ireny Walus

       10.00 - 11.00    Róże matek: Marii Partyki i Zofii Partyki

       11.00 - 12.00    Róże matek: Genowefy Armatys i Michaliny Fornagiel

       12.00 - 13.00    Róże matek: Haliny Łuszcz i Janiny Starzyk

       13.00 - 14.00    Róże matek: Teresy Kaziród i Marii Mrowiec

       14.00 - 15.00    Róże matek: Krystyny Wapiennik i Józefy Rusznicy

       15.00 - 16.00    Róże matek: Marii Duź i Bractwa Drogi Krzyżowej

       16.00 - 17.00    Róże matek: Małgorzaty Stokłosy i Jolanty Kuli

Wtorek 28 lutego

==============

godz. 9.00 - 10 00    Róże matek: Małgorzaty Jakubowskiej i Teresy Pęcak

        10.00 - 11.00   Róże matek: Anny Pyrek i Marii Kucy

        11.00 - 12.00   Róże matek: Jadwigi Bogacz i Straż Honorowa

        12.00 - 13.00   Róża Janiny Radoń

        13.00 - 14.00   Róże matek: Pauliny Taraszki i Antoniny Mikuły

        14.00 - 15.00   Róże matek: Heleny Michoń i Zofii Słowik

        15.00 - 16.00   Róże matek: Marii Tokarz i Marii Wielgus

        16.00 - 17.00   Gimnazjum oraz młodzież pracująca i młodzież szkół średnich

 

W poniedziałek i wtorek Msza św. o godz. 8.00 i 17.00 W poniedziałek i wtorek kwadrans przed każdą pełną godziną będzie rozdzielana Komunia św., a następnie kapłan będzie w konfesjonale. Każda grupa niech prowadzi adorację przez pół godziny a następnie módlmy się w ciszy. Niech wszyscy wezmą udział codziennie w adoracji. Rodzice niech przyprowadzą dzieci.

 

Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 1 marca, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy –  ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Msze św. z kazaniem i posypaniem głów popiołem będą o godz. 8.00 10.30 i 17.00

 

Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki roku.

 

W Środę Popielcową składka będzie przeznaczona na cele charytatywne.

 

Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się, więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek.

 

Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu zaczniemy gromadzić się na nabożeństwach wielkopostnych. W piątki wspólnie będziemy rozważać Drogę Krzyżową o godz. 17.00 a w niedzielę śpiewać Gorzkie Żale o godz. 15.00 Po tych nabożeństwach będzie Msza św. Za odprawienie Drogi Krzyżowej lub Gorzkich Żali zyskujemy odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 

W Środę Popielcową przypada również święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób przywołujemy zasługi wielu oddanych Polaków, skupionych w organizacjach i grupach niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny.

 

Klasa trzecia przygotowująca się do I Komunii św. będzie mieć katechezę z rodzicami w środę w domu parafialnym po wieczornej Mszy św.

 

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Przyjdźmy do świątyni na chwilę adoracji Najświętszego Sakramentu, ofiarując ją w intencji nowych powołań do kapłaństwa i życia zakonnego, także z naszej wspólnoty parafialnej. Pierwszy piątek to dzień Komunii Świętej wynagradzającej za grzechy osobiste i całego świata. Chrystusa Eucharystycznego możemy przyjąć tylko czystym sercem. W pierwszą sobotę prośmy Matkę Najświętszą o opiekę nad naszymi rodzinami.

Z okazji I Piątku spowiadać będziemy w następującym porządku od godz. 16.00:

w czwartek Gimnazjum

w piątek Szkołę Podstawową, młodzież szkół średnich i dorosłych.

 

W czwartek na wieczorne nabożeństwo zapraszamy kandydatów do bierzmowania z klas trzecich oraz rodziców. Wszyscy kandydaci przystąpią w tym dniu do spowiedzi świętej.

 

W sobotę, 4 marca, w liturgii czcimy św. Kazimierza (1458-1484), polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji ani rywalizacją w gromadzeniu doczesnego bogactwa. Władza i polityka jest dziełem Pana Boga, a odczytana jako powołanie może stać się też drogą do świętości. Ponieważ św. Kazimierz jest patronem naszych braci Litwinów, przez jego wstawiennictwo polecajmy Bożej Opatrzności Kościół i cały naród litewski.

 

W sobotę 4 marca będzie pielgrzymka Grup Modlitewnych Św. Ojca Pio do Nowego Sącza na Wielkopostny Dzień Skupienia. Prosimy zapisywać się dziś w kiosku parafialnym i w środę popielcową w zakrystii. Wyjazd z parkingu kościelnego o godz. 7.30 Planowane zakończenie na godz. 16.00

 

Godzinki w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Marii Tokarz. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Małgorzaty Stokłosy.

 

Różaniec w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Krystyny Wapiennik. Dziękujemy za udział w różańcu róży Stanisława Świątka.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  przed nami Wielki Post, czyli czas duchowej walki. Na czym ta walka polega? I czy w ogóle jest ona potrzebna?

q  kolejny przedwielkopostny temat: która pokusa z punktu widzenia diabła jest najważniejsza?

q  30 lat temu zmarł ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Ruchu Światło-Życie. Historie dorosłych osób, których obecność w oazie miała wpływ na całe ich życie

q  o metodach walki ze zniesławianiem Polski i powodach formułowania oszczerstw wobec naszego kraju mówi prezes Reduty Dobrego Imienia

Natomiast w „Niedzieli”:

q  relacja z pogrzebu 25-letniej Heleny Kmieć, męczennicy w Boliwii, o której wiele osób mówi, że stała się ich powierniczką u Boga

q  tematem numeru jest stulecie objawień MB w Fatimie

q  o ks. Franciszku Blachnickim, twórcy oaz młodzieżowych w 30-tą rocznicę jego śmierci

W nowym „MGN”:

q  Karta Ratownika z miejscem na wpisanie umartwienia, którym chcesz ratować świat przed śmiercią wieczną

q  zaproszenie na targi, gdzie w jednym miejscu znalazło się 70 tysięcy zabawek

Dla młodzieży jest nowy numer „Miłujcie się”

 

W Parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Tarnowie jest organizowany Kurs Przedmałżeński. Rozpocznie się on dziś 26 lutego o godz. 19.15 Katechezy będą głoszone w środy o godz. 19.00 i w niedziele o godz. 19.15 Wszystkich chętnych - od 17 lat, którzy już poważnie myślą o życiu zapraszamy na I spotkanie. Przypominamy, że świadectwo ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej jest niezbędne i koniecznie wymagane przed zawarciem Sakramentu Małżeństwa.

 

Bierzmowanie w naszym kościele będzie w czwartek 11 maja o godz. 18.00 Kandydaci przygotują się do Bierzmowania przez udział w rekolekcjach w Gródku n/ Dunajcem w dniach 15 III -17.III 2017 r. Koszt rekolekcji z dojazdem wynosi 170 zł. Pieniądze należy składać do skarbników klasowych do 6 marca.

 

W Bazylice Katedralnej w Tarnowie można uczestniczyć w katechezach neokatechumenalnych dla młodzieży i dorosłych, które są głoszone w niedziele o godz. 16.00 i w środy o godz. 18.45 po wieczornej Mszy św. Szczegóły w gablocie.

 

Policja zachęca nas do zgłaszania zagrożeń których jesteśmy świadkami. Szczegóły na stronie www.policja.pl. oraz na plakacie w gablocie parafialnej.

 

Prosimy radnego z ulicy Szkolnej o zebranie ofiar na sprzątanie i kwiaty do kościoła w tym tygodniu.

 

Na radio Maryja i telewizję Trwam wpłaciliśmy 470 zł., które złożono do puszki pod chórem. Bóg zapłać za złożone ofiary. Zachęcamy do dalszej troski o te katolickie i polskie media.

 

Dyrekcja Zespołu Szkół w Lisiej Górze - Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej Polski informuje, że od 1 marca 2017r do dnia 31 marca 2017r przyjmowane będą zapisy dzieci do klasy pierwszej oraz do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2016/2017. Zapisy odbywają się na podstawie dowodu osobistego rodzica i karty zgłoszenia. Karty zgłoszenia dziecka można pobrać w sekretariacie szkoły lub ze strony internetowej szkoły adres http://splisiagora.szkolnastrona.pl w zakładce Rekrutacja Dokonanie zgłoszeń w w/w  terminach umożliwi nam zaplanowanie liczby oddziałów i pracy szkoły w roku szkolnym 2017/2018. Jeżeli Państwa dziecko będzie uczęszczało do innej Szkoły  prosimy o przekazanie informacji pod numer Tel.(14) 6784 781 lub przesłać drogą elektroniczną na adres mail: splisiagora@onet.eu Sekretariat Szkoły jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 730 do 1530