Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Komunikat Biskupa Tarnowskiego

w związku z Dniem Świętości Życia 2017

            Drodzy Diecezjanie!

            Bóg, który jest Miłością, nieustannie obdarza człowieka swoimi darami. Jednym z najcenniejszych jest ludzie życie, jako wartość sama w sobie. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która ukazuje misterium Wcielenia Syna Bożego, jest okazją, aby na nowo przypomnieć godność istnienia ludzkiego w całej jego perspektywie, od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Dzisiaj jeszcze mocniej dociera do nas prawda o jego świętości. Dlatego też Uroczystość Zwiastowania Pańskiego przeżywana jest jako Dzień Świętości Życia.

            Zachęcam, aby w tym dniu podjąć duchową adopcję dziecka poczętego. Polega ona na otoczeniu modlitewną opieką życia ludzkiego, które w łonie matki rozpoczęło swą historię. Niejednokrotnie dalszy jego rozwój jest zagrożony poprzez decyzję innego człowieka. Modlitwa trwająca 9 miesięcy jest prośbą skierowaną do Boga, aby odmienił serca tych, którzy podjęli taki zamiar. Szczegółowe informacje dotyczące duchowej adopcji można uzyskać u duszpasterzy w parafiach.

            Centralne obchody Dnia Świętości Życia, w ramach wspólnoty całego Kościoła tarnowskiego, przeżywać będziemy w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie. Rozpocznie je uroczysta Eucharystia sprawowana o godz. 10.00 pod przewodnictwem biskupa Leszka Leszkiewicza.

            Serdecznie zachęcam do przeżywania Uroczystości Zwiastowania Pańskiego, czy to w swojej parafii, czy też w Sanktuarium w Chorzelowie, jako dnia ożywienia świadomości, że życie ludzkie jest święte mocą świętości samego Boga, Stwórcy wszystkiego, co istnieje.

            Z pasterskim błogosławieństwem

                                                        † Andrzej Jeż

                                                       BISKUP TARNOWSKI

 

Pamiętajmy, że najważniejszym zadaniem w tym świętym czasie jest nasze nawrócenie. Chodzi o nawrócenie we wszystkich wymiarach naszego życia osobistego i społecznego, rodzinnego. Potrzeba wiele pokory i silnej wiary w Boże miłosierdzie. Nawrócenie ma się bowiem dokonać przede wszystkim w naszym sercu. Pomagają nam w tym zewnętrzne praktyki pokutne oraz udział w wielkopostnych nabożeństwach: piątkowej drodze krzyżowej o godz. 17.00 i niedzielnych gorzkich żalach o godz. 15.00 Przypominamy, że za pobożny udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.

 

Wielki Post jest czasem dobrych postanowień, odwrócenia się od zła i czynienia dobra. Warto, żeby te postanowienia miały bardzo konkretny wymiar. Niech to będą konkretne wyrzeczenia, niech to będzie codzienna dodatkowa chwila przeznaczona na lekturę Pisma Świętego, na rozmyślanie męki i śmierci Pana Jezusa, na modlitwę i zastanowienie się nad własnym życiem, postępowaniem. Pamiętajmy o dobrym przeżyciu sakramentu pokuty i pojednania. Przystąpienie do niego w tym czasie jest przecież naszym obowiązkiem.

 

Przez cały Wielki Post trwa wielkopostna akcja trzeźwości. W tym roku trud związany z abstynencją ofiarujemy w intencji dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej oraz ich rodzin, aby Chrystus naprawdę i w pełni zamieszkał w ich sercach i aby ta przyjaźń przetrwała wszelkie życiowe próby. Niech nasze rodziny będą prawdziwymi Kościołami domowymi, które będą promieniowały wśród świata żywą wiarą.

 

W kalendarzu liturgicznym rozpoczynającego się tygodnia przypadną dwie ważne uroczystości. Ponieważ w tym roku 19 marca przypadł w niedzielę, dlatego w poniedziałek, 20 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Papież bł. Pius IX w 1870 roku ogłosił św. Józefa patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. Podczas Mszy Świętych tego dnia przez wstawiennictwo opiekuna Najświętszej Rodziny będziemy modlić się za mężów i ojców z naszej wspólnoty parafialnej i o godne wypełnianie przez nich swojego powołania. Kiedy wokół tyle trudności, codziennych kłopotów, niepewności z powodu braku pracy i środków do godnego życia, warto zwracać się o pomoc do św. Józefa nie tylko w dniu jego święta, ale także w każdy wtorek szczególnie jemu poświęcony. Święty Józef jest też patronem dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Pana Jezusa. Jego wstawiennictwu będziemy zatem polecać wszystkich konających.

 

Natomiast w sobotę, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Uroczystość tę obchodzimy w Kościele jako Dzień Świętości Życia oraz Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Życie – wielki dar Stwórcy – jest święte od poczęcia w łonie matki aż do śmierci, domaga się poszanowania i obrony. Pamiętajmy, że nikt oprócz Pana Boga nie ma nad nim władzy. W tym dniu można będzie przystąpić do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Ten kto przystąpi do Duchowej Adopcji powinien odmawiać dziesiątek różańca przez 9 miesięcy za dziecko zagrożone w łonie matki o którym tylko Bóg wie.

 

Klasa trzecia przygotowująca się do I Komunii św. będzie mieć katechezę z rodzicami w środę w kościele po wieczornej Mszy św.

 

W przyszłą niedzielę na Gorzkich Żalach będzie składka na kwiaty do Grobu Pańskiego i na jego urządzenie.

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lisiej Górze informuje, że dnia 29.03.2017 r. w Remizie Strażackiej w Lisiej Górze od godz. 11:00-13:00 będzie wydawana kolejna tura produktów żywnościowych dla osób i rodzin z terenu sołectwa Lisia Góra. Pomoc żywnościową otrzymają osoby i rodziny, które zostały zakwalifikowane do programu „ Pomoc Żywnościowa 2014-2020.

 

Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, opiekujące się dziećmi w ciężkim stanie klinicznym, mogą ubiegać się o roczne stypendium Stowarzyszenia SPES. Nabór wniosków trwa do 9 kwietnia br. Wszelkie informacje dostępne są na stronie: www.dla-dzieci.spes.org.pl
Dodatkowo w załączeniu przesyłamy szczegółowe informacje oraz grafikę do wykorzystania na stronach internetowych. Wnioski przyjmujemy wyłącznie w postaci elektronicznej, do dostępnej przez stronę https://www.spes.org.pl/stypendium-wniosek bazy danych. Bardzo prosimy o pomoc w dotarciu do najbardziej potrzebujących: przekazanie informacji do dalszego rozpowszechniania przez strony internetowe i w innych możliwych formach. Stowarzyszenie SPES jest organizacją katolicką, pomagamy ubogim już od 30 lat.

 

„Zapraszamy osoby żyjące w związkach niesakramentalnych na dni skupienia, które odbędą się w: Tarnowie (Katedra) 25.03.2017, Gródku nad Dunajcem (Ośrodek Rekolekcyjny Arka) 8.04.2017, Mielcu (parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy) 1.04.2017. W Gródku oraz w Mielcu będzie można skorzystać z pomocy prawnej, dotyczącej złożenia wniosku o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Będą jej udzielać pracownicy Sądu Biskupiego w Tarnowie. Szczegółowe informacje można uzyskać w kancelarii parafialnej oraz na stronie internetowej i Facebooku Wydziału Małżeństw i Rodzin Diecezji Tarnowskiej”. Szczegóły spotkania w Katedrze na plakacie w gablocie parafialnej.

 

Caritas rozprowadza paschaliki wielkanocne czyli miniatury paschału. Oprócz paschalików są do nabycia baranki wielkanocne. Ponadto gimnazjaliści i dzieci szkolne otrzymały w szkole skarbonki wielkopostne rozprowadzane przez Caritas. Jest to już kilkuletnia tradycja. Dzieci a także rodziny składają jałmużny wielkopostne do tych skarbonek. Jałmużna obok modlitwy i postu jest uczynkiem pokutnym.

 

Godzinki w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Krystyny Wapiennik. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Ireny Walus.

 

Różaniec w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Marii Wielgus. Dziękujemy za udział w różańcu róży Stanisława Tokarza.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  o doświadczeniach ludzi, którzy przeżyli śmierć kliniczną i wrócili do życia

q  dlaczego jezuici przeżyli wybuch bomby atomowej w Hiroszimie w Japonii, mimo, że znajdowali się blisko centrum wybuchu

q  jak odczytywać objawienia fatimskie dla naszych czasów?

q  tylko Kościół jest dziś w stanie zorganizować realną i skuteczną pomoc dla ofiar wojny w Syrii

q  do „GN” dołączono formularz, na którym możemy złożyć podpis i włączyć się w obronę rodziny złożonej z taty, mamy i dzieci. To kolejna akcja w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej

Natomiast w „Niedzieli”:

q  o reporterskim tropieniu duchowego zła z Witoldem Gadowskim

q  tematem numeru jest: Dzień Świętości Życia i Duchowa Adopcja

q   o krwawych łzach spływających z figurki Matki Bożej przywiezionej z Medjugorie we włoskiej miejscowości Civitavecchia

W nowym „MGN”:

q  skarbonka na jałmużnę wielkopostną oraz wszystko o jałmużnie

q  jak dzisiaj żyją dzieci w Aleppo i jak można im pomóc

q  historia jednego z najlepszych napastników drużyny piłkarskiej FC Barcelona