Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Komunikat Biskupa Tarnowskiego

o 1 % jako wielkopostnej jałmużnie

Drodzy Diecezjanie!

Czynne przeżywanie Wielkiego Postu wyraża się m.in. w pełnieniu uczynków pokutnych i miłosierdzia. Jednym z nich jest jałmużna, której wartość nie leży w ilości darowanych dóbr lecz w dyspozycji serca, które nie licząc na uznanie i poklask, wspomaga dyskretnie biednych i potrzebujących. Formą jałmużny wielkopostnej może być również przekazanie 1 % podatku na rzecz dzieł charytatywnych Kościoła. Od wielu już lat dzieła te pełni nasza diecezjalna Caritas, angażując w nie swoich pracowników oraz ponad sześć tysięcy wolontariuszy z Parafialnych Oddziałów Caritas i Szkolnych Kół Caritas.

To dzięki ich posłudze i środkom finansowym pochodzącym z przekazanego 1%, możemy jako diecezjalna rodzina wspierać za sprawą Caritas skomplikowane operacje ratujące życie, organizować co roku wyjazd na wypoczynek wakacyjny blisko trzem tysiącom dzieci z rodzin ubogich, finansować setkom chorych i niepełnosprawnych leki, rehabilitację czy zakup sprzętu medycznego, a także prowadzić siedem specjalistycznych placówek opiekujących się w skali roku tysiącami chorych.

Wato zaznaczyć, że 1% podatku przekazanego na rzecz Caritas dociera do potrzebujących prawie nie uszczuplony o koszty administracyjne. Oznacza to, że Caritas z otrzymanych odpisów podatkowych nie utrzymuje siebie, aparatu administracyjnego i urzędników, a każda złotówka ofiarowana Caritas niemal w całości dociera do potrzebujących. Fakty te są siłą działania i wiarygodności Caritas diecezji tarnowskiej, która cieszy się zaufaniem społecznym, gdyż działa szybko, skutecznie i ofiarnie.

Drodzy Diecezjanie!

Dziękując za waszą wielką ofiarność, gorąco zachęcam do dalszego wspierania dzieł miłosierdzia poprzez przekazanie w tym roku 1% należnego podatku na Caritas.

Bezpłatny program do wypełnienia wszystkich rodzajów zeznań podatkowych możemy znaleźć na stronach internetowych Caritas, diecezji, radia RDN oraz parafii.

Wszystkim, którzy składając wielkopostną jałmużnę włączają się w wielkie dzieło miłości miłosiernej z serca błogosławię.

                                                             † Andrzej Jeż

                                                     BISKUP TARNOWSKI

 

Dziś przy kościele młodzież rozprowadza palmy na Niedzielę Palmową. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na cele charytatywne podejmowane przez nasz parafialny Oddział Caritas. Palmy wykonały panie należące do Klubu Seniora w Lisiej Górze.

 

Od dzisiejszej, piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach drogi krzyżowej i gorzkich żali. Apel ten kieruję zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych pasyjnych nabożeństwach.

 

Dzisiaj, 2 kwietnia, przypada 12. rocznica śmierci papieża Polaka – św. Jana Pawła II. Warto pamiętać, że przez jego wstawiennictwo możemy prosić Pana Boga o potrzebne dla nas łaski.

 

Zachęcam, aby nie odkładać na ostatni moment spowiedzi wielkopostnej. Dopiero serce pojednane z Panem Bogiem i z bliźnimi jest sercem wielkodusznym. Pamiętajmy, że w tych świętych dniach Wielkiego Postu każdy gest solidarnej troski o bliźnich, także tej materialnej, ma szczególne znaczenie. Świat oczekuje dziś od chrześcijan wiarygodnego świadectwa komunii i solidarności.

 

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W pierwszy czwartek, podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, będziemy dziękowali za dar Eucharystii i kapłaństwa. Będziemy też prosili o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. W pierwszy piątek będziemy przepraszać Boże Serce za brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia. Będziemy prosić o łaskę nawrócenia dla siebie i dla tych, którzy Pana Boga przepraszać nie chcą. Specjalnej spowiedzi nie będzie.

 

Przyszła niedziela, 9 kwietnia, będzie już Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas uroczystej liturgii pobłogosławimy gałązki wierzbowe, które będą przypominały palmy jerozolimskie, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza.

 

W przyszłą niedzielę po sumie odbędzie się konkurs palm. Wykonawcy trzech najpiękniejszych palm otrzymają nagrody pieniężne ufundowane przez GOK. Wykonawcy palm o wysokości przekraczającej dwa metry otrzymają pamiątki.

 

Składka z przyszłej niedzieli zwanej Niedzielą Palmową przeznaczona jest na Seminarium Duchowe. ( Jest to tzw. jałmużna postna ). Prosimy o ofiarność na ten cel.

 

Zapraszamy do udziału w nabożeństwach tego okresu – w gorzkich żalach, które śpiewamy w każdą niedzielę o godz. 15.00 i wsłuchujemy się w rozważania pasyjne oraz w drodze krzyżowej w każdy piątek o godz.18.00

 

Najbliższy uroczysty chrzest dzieci będzie w drugi dzień Wielkanocy. Zapisy dzieci do chrztu będą w przyszłą niedzielę o godz. 14.00 w domu parafialnym. Obecni będą rodzice dziecka oraz chrzestni. Będzie wtedy konferencja o obowiązkach rodziców i chrzestnych oraz przygotowanie liturgii chrzcielnej. Rodzice do zapisu przynoszą metrykę urodzenia dziecka. Chrzestni z innych parafii przynoszą zaświadczenie ze swojej parafii, że mogą być chrzestnymi. Uczniowie szkół średnich przynoszą zaświadczenie od katechety, że uczęszczają na religię. W kiosku można nabyć świecę i białą szatę do chrztu.

 

Pod chórem od dziś jest ustawiony kosz do którego prosimy składać artykuły spożywcze dla potrzebujących. Mogą to być np. cukier, herbata, kawa, margaryna, ryż, masło, konserwy, ser żółty pakowany czyli artykuły które nie psują się zbyt łatwo. Caritas za tydzień rozdzieli te dary wśród potrzebujących.

 

Godzinki w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Genowefy Armatys. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Mariana Wardzały.

 

Różaniec w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Zygmunta Toporka. Dziękujemy za udział w różańcu róży Genowefy Armatys.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  Bóg nie chce cierpienia. Bóg nie jest też powodem cierpienia. Dlaczego więc w Fatimie Maryja prosiła dzieci o przyjęcie cierpienia – kolejny odcinek wielkopostnych rekolekcji

q  jaka jest prawda o grze komputerowej Niebieski Wieloryb, która rzekomo zabija dzieci?

q  na religii w szkole zajmował się głównie drażnieniem księdza, dzisiaj jest doktorem matematyki i liderem szkoły nowej ewangelizacji

q  jakie niebezpieczeństwa grożą nam, gdy korzystamy z Facebooka

q  o szukaniu kompromisowych rozwiązań dotyczących handlu w niedziele

Natomiast w „Niedzieli”:

q  o potrzebie prawdziwie patriotycznego wychowania

q  tematem numeru jest terroryzm w Europie

q   o nawróceniu zabójcy Helenki Kmieć, wolontariuszki w Boliwii

W nowym „MGN”:

q  skarbonka na jałmużnę wielkopostną oraz wszystko o jałmużnie

q  jak dzisiaj żyją dzieci w Aleppo i jak można im pomóc

q  historia jednego z najlepszych napastników drużyny piłkarskiej FC Barcelona

 

Katolicka Szkoła Podstawowa w Tarnowie ogłasza nabór na rok szkolny 2017/2018. Szczegóły podane są na afiszu w gablocie parafialnej.

 

Centrum Zdrowia Tuchów zaprasza na bezpłatną mammografię. Do badania kwalifikują się wszystkie kobiety pomiędzy 50 a 69 rokiem życia, które przez ostatnie dwa lata nie wykonywały badania w ramach NFZ. Szczegóły w parafialnej gablocie ogłoszeń i pod telefonem 604 430 775

 

Sprawy w kancelarii prosimy załatwiać w tym tygodniu. W Wielkim Tygodniu kancelaria nie będzie czynna.

 

W zakrystii prosimy zapisywać obłożnie chorych, do których udamy się w Wielkim Tygodniu.