Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

 

Zaproszenie na Drogę Krzyżową w Wielką Środę

Roku Pańskiego 2017

                Drodzy Diecezjanie tarnowskich i podtarnowskich parafii!

                Przez cały okres Wielkiego Postu towarzyszyliśmy Chrystusowi dźwigającemu krzyż podczas parafialnych dróg krzyżowych odprawianych we wszystkich kościołach naszej diecezji. Na zakończenie tej pobożnej praktyki pragniemy wyruszyć w tradycyjnej drodze krzyżowej ulicami Tarnowa w Wielką Środę o godz. 20-tej.

                W kontekście 100. rocznicy objawień fatimskich a także przygotowania do koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie, tym razem zmienimy trasę naszej drogi krzyżowej i z Placu Katedralnego przejdziemy ulicami: Kapitulną, Goldhammera i Ks. Romana Sitki do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Tam, przy ołtarzu polowym, zakończymy nasze nabożeństwo. Rozważania drogi krzyżowej będą nawiązywać do orędzia fatimskiego, którego istotą jest wezwanie do pokuty i nawrócenia.

                Zapraszam Was wszystkich do włączenia się w to wyjątkowe nabożeństwo, które w tym roku będzie wyrazem nie tylko naszej pobożności pasyjnej, ale również będzie miało rys maryjny. Zachęcam również do jak najowocniejszego przeżycia całego Wielkiego Tygodnia, który prowadzi nas ku zwycięstwu Chrystusa nad śmiercią w tajemnicy Jego Zmartwychwstania.

                Życząc wszystkim głębokiego osobistego przeżycia Wielkiego Tygodnia, udzielam z serca pasterskiego błogosławieństwa.

                                               † Andrzej Jeż

                                               BISKUP TARNOWSKI

 

Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak dziś przychodzi do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal za nasze nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.

 

Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Wspominając ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się dziś w Rzymie i w poszczególnych stolicach diecezji, aby zawsze pragnęli być blisko Chrystusa i chętnie odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem.

 

Zapisy dzieci do chrztu będą dziś o godz. 14.00 w domu parafialnym. Obecni będą rodzice dziecka oraz chrzestni. Będzie wtedy konferencja o obowiązkach rodziców i chrzestnych oraz przygotowanie liturgii chrzcielnej. Rodzice do zapisu przynoszą metrykę urodzenia dziecka. Chrzestni z innych parafii przynoszą zaświadczenie ze swojej parafii, że mogą być chrzestnymi. Uczniowie szkół średnich przynoszą zaświadczenie od katechety, że uczęszczają na religię. W kiosku można nabyć świecę i białą szatę do chrztu.

 

Wielki Poniedziałek, 10 kwietnia, kieruje nasze myśli do tragicznego wydarzenia sprzed 7 lat. W tym dniu przypada bowiem 7. rocznica katastrofy polskiego prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wspominając tamte chwile, prośmy Pana Boga o to, abyśmy wreszcie nauczyli się wyciągać właściwe wnioski z każdej dotykającej nas lekcji historii.

 

Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.

 

We wtorek księża udadzą się do obłożnie chorych o godz. 8.00 Prosimy o przysłanie dwóch samochodów.

 

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. W naszym kościele ta wieczorna Msza Święta będzie o godz. 18.00Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.

 

W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli spożywamy tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; ten post obowiązuje osoby od 18 do 60 roku życia. Ponadto w tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych osoby od 14 roku życia. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych dobrze rozciągnąć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Liturgię wielkopiątkową rozpoczniemy o godz. 18.00 Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Następnie odśpiewamy trzy części Gorzkich Żali. Ofiary złożone z okazji adoracji krzyża są przeznaczone na odnowienie sanktuariów w Ziemi Świętej. Po Gorzkich Żalach będzie Droga Krzyżowa wokół kościoła. Strażaków prosimy o niesienie krzyża i zniczy. Na Wielki Piątek prosimy przystroić krzyże przydrożne. Krzyż misyjny przy kościele przystroi klasa II Gimnazjum.

 

Straż Pożarną zapraszamy do pełnienia warty honorowej przy Grobie Pańskim zgodnie z dawną tradycją.

 

W WIELKĄ SOBOTĘ poświęcenie pokarmów w miejscach ustalonych tradycją. O godz.11.00 prosimy przysłać samochód. W kościele parafialnym poświęcenie pokarmów będzie o godz. 9.00, 10.00, 11.00 i 12.00 Obrzędy Wigilii Paschalnej będą o godz. 19.00 Prosimy o przyniesienie do kościoła paschalików lub świec, które zapalimy po poświęceniu ognia oraz podczas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Wigilia Paschalna należy już do Wielkanocy. Jest najważniejszą celebrą w całym roku. Weźmy w niej udział całymi rodzinami.

 

Procesja rezurekcyjna będzie we Wielkanoc o 6.00 rano a po niej Msza św. Zapraszamy Straż Pożarną na procesję rano w niedzielę. Prosimy o przygotowanie na procesję wszystkich feretronów i chorągwi (przed godz. 6.00 wynosimy je z kościoła).

 

Zachęcamy do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.

 

W drugie Święto Wielkanocy w czasie sumy będzie uroczysty chrzest dzieci. Natomiast Mszy św. wieczornej już nie będzie.

 

Prosimy zapoznać się z planem adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy i Grobie. Zachęcamy wszystkich do udziału w adoracji. Młodzież z Lisiej Góry zapraszamy na adorację w Wielki Czwartek o godz. 21.00 i w Wielki Piątek o godz.21.00 Akcję Katolicką w Wielką Sobotę o godz. 18.00

 

                                   Plan adoracji w czasie Triduum Paschalnego

                                   ==================================

                                                           2016 r.

Wielki Czwartek

19.00 – 20.00          Róże ojców: Stanisława Szatki, Stanisława Świątka

20.00 -- 21.00          Róże kobiet: Józefy Wenc, Janiny Wielgus

21.00 -- 22.00          młodzież męska i żeńska z Lisiej Góry

Wielki Piątek

 

6.00 -- 7.00               Róże kobiet: Genowefy Armatys, Michaliny Fornagiel

                               Janiny Radoń, Antoniny Mikuły

7.00 -- 8.00               Róże kobiet: Marii Partyki, Pauliny Taraszki, Zofii Słowik Straż Honorowa

8.00 -- 9.00               Róże kobiet: Haliny Łuszcz, Janiny Starzyk

                               Marii Wielgus, Marii Tokarz

9.00 -- 10.00            Róże kobiet: Teresy Kaziród, Marii Mrowiec

                               Jadwigi Bogacz

10.00 -- 11.00          Róże kobiet: Krystyny Wapiennik, Józefy Rusznicy, Heleny Michoń

11.00 – 11.30          Klasy I – VI

11.30 – 12.00          Klasy I, II i III Gimnazjum

12.00 -- 13.00          Róże kobiet: Marii Duź, Jolanty Kuli, Bractwa Drogi Krzyżowej

13.00 --14.00           Róże kobiet: Małgorzaty Jakubowskiej, Józefy Pęcak

14.00 -- 15.00          Róże kobiet: Małgorzaty Stokłosy, Elżbiety Taraszki

15.00 -- 16.00          Róże kobiet: Anny Pyrek, Marii Kucy

16.00 -- 17.00          Róże ojców: Wojciecha Bogacza, Stanisława Tokarza

                               Romana Duzia

17.00 – 18.00          Róże mężczyzn: Bolesława Płaczka, Zygmunta Toporka

18.00                       Ceremonie Męki Pańskiej

20.00 – 21.00          Droga Krzyżowa wokół kościoła

21.00 -- 22.00          młodzież męska i żeńska

                               z Lisiej Góry

Wielka Sobota

6.00 -- 7.00               Róże mężczyzn: Stefana Stono, Roberta Małeckiego,

7.00 -- 8.00               Róże mężczyzn: Michała Kocoła, Jana Kucy

8.00 -- 9.00               Klasy III Gimnazjum

9.00 -- 10.00            Klasy II Gimnazjum

10.00 –11.00           Klasy I Gimnazjum

11.00 -- 12.00          Klasy VI

12.00 -- 13.00          Klasy V

13.00 -- 14.00          Klasy IV

14.00 – 15.00          Klasy III

15.00 -- 16.00          Klasy II i I

16.00 – 17.00          Róże mężczyzn: Mariana Wardzały, Kazimierza Gieronia,

17.00 – 18.00          Róże mężczyzn: Ryszarda Janiszewskiego, Mariana Małeckiego

18.00 – 19.00          Akcja Katolicka

19.00                     Liturgia Wigilii Paschalnej

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  kiedy została odprawiona pierwsza Msza św.?

q  o sześcioosobowej rodzinie, która codziennie chodzi na Mszę św.

q  o możliwości napisania życzeń do Mary Wagner, Kanadyjki, która kolejny raz siedzi w więzieniu za obronę dzieci nienarodzonych

q  jak rozumieć prośbę Matki Bożej w Fatimie o 5 pierwszych sobót miesiąca

q  o prawnym zakazie aborcji i powstrzymaniu rewolucji obyczajowej w rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim

Natomiast w „Niedzieli”:

q  Wielki Tydzień z Ks. Kard. Wyszyńskim

q  tematem numeru jest rocznica katastrofy smoleńskiej

q  Kościół wobec objawień i orędzi maryjnych

W nowym „MGN”:

q  skarbonka na jałmużnę wielkopostną oraz wszystko o jałmużnie

q  jak dzisiaj żyją dzieci w Aleppo i jak można im pomóc

q  historia jednego z najlepszych napastników drużyny piłkarskiej FC Barcelona

 

Caritas rozprowadza paschaliki wielkanocne czyli miniatury paschału. Oprócz paschalików są do nabycia baranki wielkanocne. Ponadto gimnazjaliści i dzieci szkolne otrzymały w szkole skarbonki wielkopostne rozprowadzane przez Caritas. Jest to już kilkuletnia tradycja. Dzieci a także rodziny składają jałmużny wielkopostne do tych skarbonek. Jałmużna obok modlitwy i postu jest uczynkiem pokutnym.

 

Policja i Straż Pożarna zwraca się z prośbą o niewypalanie traw, które nie użyźnia gleby, niszcząc cały ekosystem jak również zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do rozprzestrzenienia się ognia na gospodarstwa domowe. Każda taka akcja jest bardzo kosztowna i może spowodować, że zabraknie pomocy innym potrzebującym. Osoby, które wypalają trawy będą ponosić konsekwencje karne – ze zwrotem kosztów akcji ratowniczych włącznie.