Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Dziś jest trzecia niedziela Wielkanocy. Nadal przeżywamy okres radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa zmartwychwstałego. Dzięki tej mocy stajemy się wolni od samych siebie, od krępujących schematów i przyzwyczajeń. Ta moc uzdalnia nas do kochania innych i tworzenia z nimi autentycznej wspólnoty – komunii. Okres od zmartwychwstania do wniebowstąpienia Pan Jezus poświęcił tym, których najbardziej umiłował. Spróbujmy wejść do tego grona, poczujmy się zaproszeni do bliskiego przebywania ze Zmartwychwstałym, które najlepiej realizuje się przez nasz pełny udział w Eucharystii. Dziś po wieczornej Mszy św. pierwsza majówka.

 

Nie zapominajmy, że źródłem naszej radości i mocy do ciągłego trwania przy Chrystusie, a jeśli odeszliśmy z powodu naszych słabości, do ciągłego powracania, jest Boże miłosierdzie. Zmartwychwstały Pan Jezus nie rozlicza Piotra z trzykrotnego zaparcia się Go, ale trzykrotnie pyta o miłość. I nasze grzechy, raz powierzone Bożemu miłosierdziu, stają się „błogosławioną winą”. Dlatego Kościół przypomina, że jeszcze jest stosowny czas na spowiedź św. i Komunię św. wielkanocną.

 

Na mocy decyzji Konferencji Episkopatu Polski w trzecią niedzielę Wielkanocy we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona jest Niedziela Biblijna, która rozpoczyna następujący po niej Tydzień Biblijny. Niedziela i Tydzień Biblijny to inicjatywy kierowane szczególnie do tych wiernych, którzy w sposób szczególny interesują się Pismem Świętym. Ale nie tylko do nich. Ponieważ w obecnym roku duszpasterskim skupiamy uwagę na naszym osobistym powołaniu do głoszenia Dobrej Nowiny w świecie, gdzie znajdziemy lepsze źródło poznania Bożej ekonomii zbawienia, jeśli nie w Biblii. Zatem nie tylko dzisiaj, w Niedzielę Biblijną oraz w ciągu tego rozpoczynającego się Tygodnia Biblijnego wczytujmy się z ochotą i rozważajmy słowo Boże, zwłaszcza zawarte na kartach Ewangelii.

 

Dzisiejsza niedziela jest też Ogólnopolską Niedzielą Modlitw za Kierowców i wszystkich poruszających się po drogach. Niech nasza wspólna modlitwa zaowocuje rozwagą, większym rozsądkiem i mądrością w czasie naszych pieszych, rowerowych czy samochodowych wojaży. Prośmy o to Bożą Opatrzność przez wstawiennictwo św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących.

 

Od jutra wieczorne Msze św. w dni powszednie będą o godz. 19.00

 

W tym tygodniu kancelaria czynna w dni powszednie tylko o godz. 8.00

 

W najbliższy poniedziałek rozpocznie się miesiąc w szczególny sposób poświęcony Maryi. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii o godz. 19.00, po której będziemy celebrowali tak ukochane przez starszych i młodszych majowe nabożeństwo. To w szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Panu Bogu i braciom. Zadbajmy o Jej wizerunki w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Rodzinnie gromadźmy się przy nich na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, różaniec czy wieczorny Apel jasnogórski. Na majówkach w kościele będziemy się przygotowywać do koronacji figury MB Fatimskiej w Tarnowie, która będzie 4 czerwca.

 

Dzień 1 maja jest także Świętem Pracy. Naszymi modlitwami przez wstawiennictwo św. Józefa Rzemieślnika obejmiemy szczególnie osoby i rodziny borykające się z problemem bezrobocia i z dramatyczną sytuacją materialną. Nie opuszczajmy żadnej okazji, aby prosić tego patrona o wrażliwość sumień i ład moralny w naszym życiu rodzinnym i społecznym.

 

We wtorek, 2 maja, przypada doroczny Dzień Polonii i Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Modlitwą ogarniemy rodaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny. Nie zapomnijmy też o wywieszeniu flag, by w ten sposób zademonstrować nasze przywiązanie do barw narodowych.

 

W środę, 3 maja, będziemy przeżywali uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej patronki naszej Ojczyzny. Porządek nabożeństw w naszym kościele będzie niedzielny.

 

Natomiast w sobotę, 6 maja, w liturgii uczcimy Apostołów Filipa i Jakuba, którzy czerpiąc moc z Chrystusa, udowodnili, że nawet słaby człowiek jest w stanie poświęcić się głoszeniu Ewangelii.

 

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek modlimy się za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. A w sobotę czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność. W sobotę rozpoczniemy odprawianie pięć pierwszych sobót miesiąca.

 

Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej w naszym kościele od godziny 18.00 w piątek. W piątek spowiadają się dzieci ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. W czwartek do spowiedzi o godz. 18.30 niech przyjdą kandydaci do Bierzmowania z Gimnazjum.

 

Od czwartku do soboty Triduum dla kandydatów do Bierzmowania na wieczornym nabożeństwie.

 

6 maja w sobotę o godz. 11.00 będzie spowiedź św. dla dzieci, które mają przystąpić do I Komunii św., ich rodziców, rodzeństwa i chrzestnych.

 

W przyszłą niedzielę w czasie Mszy św. o godz. 10.30 będzie uroczystość I Komunii św. Tych parafian, którzy nie są bezpośrednio zainteresowani tą uroczystością, prosimy, aby przyszli do kościoła na inne Msze św. Przypominamy, że w czasie I Komunii św. w kościele wolno fotografować i filmować tylko jednej wyznaczonej osobie.

 

Zapis dzieci do chrztu będzie w przyszłą niedzielę o godz. 15.00 w domu parafialnym. Na to spotkanie przychodzą rodzice i chrzestni. Należy zabrać ze sobą metrykę urodzenia dziecka oraz zaświadczenia dla chrzestnych, jeśli są z innej parafii.

 

W przyszłą niedzielę po wieczornej Mszy św. Komisja d/s Cmentarza będzie wydawać zezwolenia na budowę i remonty nagrobków i grobowców tym, którzy zamierzają rozpocząć pracę w najbliższym miesiącu.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 2 V – św. Atanazy (295-373), biskup Aleksandrii, doktor Kościoła, wybitny nauczyciel wiary (wspomnienie obowiązkowe);
  • 4 V – św. Florian (†304), męczennik z początku IV wieku, patron strażaków (wspomnienie obowiązkowe).

 

Godzinki w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Marii Duź. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Wojciecha Bogacza Bogacza.

 

Różaniec w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Mariana Wardzały. Dziękujemy za udział w różańcu róży Jadwigi Bogacz.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  o rekolekcjach dla gimnazjalistów w Tauron Arenie w Krakowie

q  o dzisiejszym Narodowym Dniu Czytania Pisma Świętego

q  dlaczego warto wybrać się na dwutygodniowe wypoczynkowe rekolekcje z całą rodziną do Wisełki?

q  o ostatnim etapie prac ekshumacyjnych na tzw. ”Łączce” cmentarza na Powązkach

q  czy dojdzie do wojny w Korei Północnej?

Natomiast w „Niedzieli”:

q  o jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu MB Częstochowskiej w rozmowie z przeorem Jasnej Góry

q  tematem numeru jest Królowa Polski, Maryja

q  o pierwszy Narodowym Dniu Czytania Pisma Świętego

W majowym „MGN”:

q  plakat z wizerunkiem MB Fatimskiej

q  co Maryja powiedziała dzieciom w Fatimie?

q  jak zrobić latawiec?

 

3 maja odpust w Nowej Jastrząbce a w przyszłą niedzielę w parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Tarnowie. Sumy odpustowe o godz. 11.00

 

W przyszłą niedzielę przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania i składka na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.

 

Z inicjatywy Akcji Katolickiej organizujemy trzydniową pielgrzymkę do Torunia, Gniezna, Lichenia oraz Głogowca i Świnic Wardzkich czyli miejsca zamieszkania św. s. Faustyny i parafii jej chrztu. Koszt pielgrzymki wynosi 250 zł.

 

L.p

Data

Godz.

Program

1

5 czerwca

3.30

Wyjazd z parkingu

2

5 czerwca

12.00

Msza św. w sanktuarium MB Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i JP II w Toruniu

3

5 czerwca

13.00

Oprowadzenie po sanktuarium

4

5 czerwca

14.30

Udział w Koronce do Miłosierdzia Bożego w Radiu Maryja

5

5 czerwca

15.30

Zwiedzanie Torunia z przewodnikiem i obiadokolacja

6

6 czerwca

7.00

Msza św., śniadanie i wyjazd do Gniezna o 8.30

7

6 czerwca

10.30

Zwiedzanie Gniezna z przewodnikiem

8

6 czerwca

15.00

Obiad w Licheniu

9

6 czerwca

16.00

Zwiedzanie Lichenia z przewodnikiem

10

7 czerwca

7.30

Msza św. w Licheniu i śniadanie

11

7 czerwca

11.00

Zwiedzanie domu św. Faustyny w Głogowcu, następnie sanktuarium jej chrztu w Świnicach Wardzkich i powrót do domu