Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Komunikat Biskupa Tarnowskiego

            Drodzy Diecezjanie!

            Od kilku miesięcy radujemy się obecnością na terenie diecezji tarnowskiej nowej wspólnoty zakonnej: Sióstr Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia nazywanej zwyczajowo Siostrami Zawierzenia lub Zawierzankami. Wspólnota powstała w roku 1986 w Starej Wsi koło Brzozowa a jej założycielem jest jezuita, ks. Bronisław Mokrzycki.

            Zgromadzenie ma charakter kontemplacyjno-adoracyjny i apostolski. Apostolstwo Sióstr polega na stwarzaniu warunków ludziom różnych stanów – zarówno duchownych jak i świeckich – do indywidualnego odprawiania rekolekcji oraz dni skupienia, z indywidualnym kierownictwem duchowym Sióstr. W diecezji tarnowskiej Siostry Zawierzanki prowadzą aktualnie dom rekolekcyjny w Kiczni nazwany Ognisko Rekolekcyjne „Tabor”.

            Obecność w naszej diecezji nowego zgromadzenia wzbogaca ją o nową formę życia zakonnego, wzmacnia jej duchowość i daje także szansę rozwoju religijnego diecezjanom, którzy poznając charyzmat zgromadzenia będą korzystać z jego posługi.

            Wspólnotę Sióstr Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia w Kiczni obejmujemy modlitwą i życzymy jak najowocniejszego posługiwania w diecezji tarnowskiej.

            Z pasterskim błogosławieństwem

                                         † Andrzej Jeż

                                        BISKUP TARNOWSKI

 

W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce Zielonymi Świątkami, kończy się okres Wielkanocy. Kościół modli się: „Panie, nasz Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnicę Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. On umacnia to, co słabe, prostuje to, co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. A my, poddając się Jego światłu i Jego ciepłu, jak uczniowie zgromadzeni wokół Maryi w Wieczerniku, możemy o tym zaświadczyć w codziennym życiu. Nie lękajmy się, On wszystkiego nas nauczy. Otwórzmy się tylko na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.

 

Z inicjatywy metropolity warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza, od 2008 roku pierwsza niedziela czerwca obchodzona jest jako Święto Dziękczynienia. Przede wszystkim dziękujemy naszemu Ojcu w niebie za dar odkupienia. Ale jednocześnie dziękujemy sobie wzajemnie za wszelkie gesty dobroci i braterskiej solidarności.

 

Zapis dzieci do chrztu dziś o godz. 15.00 w domu parafialnym. Na to spotkanie przychodzą rodzice i chrzestni. Należy zabrać ze sobą metrykę urodzenia dziecka oraz zaświadczenia dla chrzestnych, jeśli są z innej parafii.

 

Dziś po wieczornej Mszy św. Komisja d/s Cmentarza będzie wydawać zezwolenia na budowę i remonty nagrobków i grobowców tym, którzy zamierzają rozpocząć pracę w najbliższym miesiącu.

 

Jutro – w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego – obchodzić będziemy święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, wprowadzone do kalendarza liturgicznego w Polsce w czasie Soboru Watykańskiego II. Msze św. będą o godz. 700 900 i 1900

 

We wtorek, 6 czerwca, przypada rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Przez wstawiennictwo tego polskiego błogosławionego prośmy o sprawiedliwość społeczną w naszej Ojczyźnie oraz o mądrość i roztropność dla rządzących naszym narodem.

 

W tym tygodniu, w czwartek, 8 czerwca, będziemy obchodzili święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też diakonów naszej diecezji, którzy w tym roku otrzymali święcenia kapłańskie.

 

W sobotę po wieczornej Mszy św. będzie procesja z różańcem za zmarłych na cmentarz.

 

W czerwcu codziennie o godz. 19.00 w naszym kościele celebrujemy nabożeństwo do Serca Pana Jezusa. Zastanówmy się, czy nasze serca nie są nazbyt oziębłe, obojętne, nieczułe, gdyż za mało wpatrują się w otwarte Serce Zbawiciela. Prośmy jak najczęściej, nie tylko w czerwcu: „Jezu, uczyń serca nasze według Serca Twego” i nie zrywajmy naszej przyjaźni z Panem Bogiem.

 

W przyszłą niedzielę, 11 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy.

 

W tym tygodniu patronuje nam:

  • 10 VI – bł. Bogumił (ok. 1135-1204), biskup poznański i gnieźnieński (wspomnienie obowiązkowe).

 

Już dzisiaj prosimy o przygotowanie ołtarzy na procesję Bożego Ciała. Ołtarze przygotują rodzice klas trzecich, które w Boże Ciało przeżywać będą rocznicę I Komunii św. Feretrony i chorągwie niosą te osoby co niosły na Wielkanoc i w czasie odpustu. Przypominamy, że chorągwie niosą następujące róże: Mariana Małeckiego, Wojciecha Bogacza, Romana Duzia, Jana Kucy, Stanisława Świątka, Bolesława Płaczka, Mariana Wardzały, Zygmunta Toporka. Zelatorzy tych róż wyznaczą po jednej osobie do chorągwi na Boże Ciało i codziennie przez całą oktawę. Trasę na Boże Ciało przystroi Akcja Katolicka, Parafialna Rada Duszpasterska, Parafialna Rada Gospodarcza i osoby poproszone przez radnych. Każda róża matek niech zrobi cztery wianki na środę przed Bożym Ciałem podobnie jak w ubiegłym roku. Wiankami tymi będziemy dekorować trasę procesji. Wianki składamy na podwórku plebańskim. Do niesienia baldachimu w czasie oktawy Bożego Ciała zapraszamy następujące róże ojców:

L.p

Data

Róża

1

16 czerwca piątek

Ryszarda Janiszewskiego

2

17 czerwca sobota

Michała Kocoła

3

18 czerwca niedziela

Jana Kucy

4

19 czerwca poniedziałek

Mariana Małeckiego

5

20 czerwca wtorek

Roberta Małeckiego

6

21 czerwca środa

Bolesława Płaczka

7

22 czerwca czwartek

Stefana Stono

8

23 czerwca piątek

Stanisława Świątka

 

Godzinki w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Ryszarda Janiszewskiego. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Teresy Kaziród.

 

Różaniec w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Teresy Kaziród. Dziękujemy za udział w różańcu róży Marii Kucy.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  dlaczego Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi, który biskupi polscy dokonają w najbliższy wtorek jest tak ważny dla Polski i świata?

q  premier Beata Szydło mówi o kapłaństwie swojego syna

q  jaka jest prawda o emigrantach przybywających do Europy? Kim są? Z jakich krajów pochodzą?

q  jak objawienia fatimskie odmieniły życie skazańca czekającego na wyrok śmierci?

Natomiast w „Niedzieli”:

q  o pracach restauratorskich przy Bazylice św. Piotra

q  o Świątyni Opatrzności Bożej naszym narodowym wotum

q  co odbędzie się w polskiej Fatimie w Zakopanem

W najnowszym czerwcowym „MGN”:

q  magnes na dobre wiadomości dziecka dla Mamy

q  opowieści o wyjątkowych mamach

Jest nowy numer „Miłujcie się „ dla młodzieży.

 

Pielgrzymka do Torunia, Gniezna, Lichenia oraz Głogowca i Świnic Wardzkich wyruszy z parkingu kościelnego 5 czerwca w poniedziałek o godz. 3.30 Pierwszy zamówiony posiłek będzie ok. godz. 17.00

 

Zapraszamy chętne osoby na Koncert "Jednego Serca Jednego Ducha", który odbędzie się w Rzeszowie 15 czerwca 2017 r. (Boże Ciało). Wyjazd z parkingu przy kościele o godz. 16.45 powrót ok. 1.00 w nocy. Zapisy u ks. Grzegorza, s. Barbary i w zakrystii. Koszt 20 zł.

 

Organizowany jest wyjazd na "Wakacje z Bogiem" dla dziewcząt z klas V, VI SP i Gimnazjum do Ciężkowic (Dom Rekolekcyjny) w dniach 4-8.08.2017 r. W planie wyjście do Skamieniałego Miasteczka, całodzienny wyjazd do Krynicy i Muszyny (Nawiedzenie kościoła - Msza święta i zwiedzanie Ogrodów Biblijnych w Muszynie, deptak, pijalnia wód w Krynicy, góra Parkowa i Rajskie Ślizgawki). Koszt: 230 zł. Informacje i zapisy u s. Barbary, tel. 502 530 783.

 

Ośrodek Diagnostyki Słuchu MEDIC-FON zaprasza na bezpłatne badanie słuchu, które odbędzie się14 czerwca (środa), godz. 12.00 w Gminnym Centrum Usług Medycznych w Lisiej Górze. Zapisy przyjmowane są osobiście lub telefonicznie. Szczegóły są w gablocie parafialnej.

 

Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” serdecznie zaprasza na koncert, który odbędzie się 10 czerwca o godz. 19.00 w Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Szczegóły znajdziemy na afiszu w gablocie parafialnej.

 

Program uroczystości 30. Rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Tarnowie i beatyfikacji bł. Karoliny Kózkówny znajduje się w gablocie parafialnej. Uroczystości te odbędą się w dniach 9 – 18 czerwca w parafii Bł. Karoliny w Tarnowie i w Zabawie.