Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Zaproszenie na Diecezjalne Święto Rodziny do Starego Sącza

            Drodzy Diecezjanie!

Rodzina jest szczególną wspólnotą życia, w której Bóg powinien mieć swoje centralne miejsce stając się fundamentem wewnętrznej jedności. Tradycyjnie w naszej diecezji w trzecią niedzielę czerwca w Starym Sączu przeżywamy Diecezjalne Święto Rodziny. W tym roku przypada ono 18 czerwca. Pragniemy w tym dniu podkreślić piękno wspólnoty rodzinnej, wyrazić Bogu wdzięczność za dary Jego dobroci oraz jako rodzina diecezjalna zanosić do nieba szczerą modlitwę. Nasze spotkanie rozpoczniemy od Eucharystii o godz. 10.00 Po niej włączymy się w rodzinne świętowanie podczas festynu na Starosądeckich Błoniach. W czasie jego trwania na placu będzie ustawiony specjalny „namiot synodalny”. W nim będzie można uzyskać informacje dotyczące V Synodu naszej diecezji oraz złożyć propozycję tematów synodalnych. 

Zapraszam Was wszystkich, Drodzy  Diecezjanie, do jak najliczniejszego udziału w naszym wspólnym świętowaniu radości miłości (amoris laetitia) rodzinnej.

Z pasterskim błogosławieństwem

                                                                   † Andrzej Jeż

                                                                  BISKUP TARNOWSKI

 

Dzisiaj, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, ze szczególną czcią Kościół wypowiada modlitwę: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…”. Warto też zdać sobie sprawę, że ile razy świadomie i pobożnie wykonujemy znak krzyża, modlitewnie wielbimy Trójcę Przenajświętszą – jednego Boga w trzech Osobach. Jeśli dzisiaj człowiekowi, nawet chrześcijaninowi, trudno pojąć tę prawdę, tym bardziej potrzeba naszej modlitwy o Bożą mądrość i o światło Ducha Świętego. Oby wszystko w naszym życiu było czynione na chwałę Trójcy Świętej.

 

We wtorek godz. 19.00 będzie Nabożeństwo fatimskie. Zapraszamy na nie wszystkie róże różańcowe i parafian chętnych do modlitwy oraz wszystkie dzieci ze Szkoły Podstawowej i młodzież z Gimnazjum. Figurę Matki Bożej będą niosły róże Michaliny Fornagiel, Małgorzaty Jakubowskiej i Wojciecha Bogacza. Prosimy o kwiaty od tych róż do figury Matki Bożej. Dziewczęta z DSM-u będą nieść lampiony przy figurze Matki Bożej. Dzieci I-komunijne niech przyjdą w swoich strojach.

 

2. W najbliższy czwartek, 15 czerwca, będziemy celebrować uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie wyjdziemy w uroczystej eucharystycznej procesji z kościołów na ulice naszych miast i drogi naszych wiosek. Będziemy dziękować Panu Bogu za dar Eucharystii, będziemy prosić Chrystusa
o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, dla naszej Ojczyzny i naszego narodu. Udział w tej procesji jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Pan Jezus jest wśród nas, w naszym życiu zawsze obecny. Przygotujmy cztery ołtarze, udekorujmy nasz parafialny wieczernik i nasze domy, mieszkania, a przede wszystkim otwórzmy Panu Jezusowi nasze serca, aby mogło je opromienić Jego błogosławieństwo.

 

W uroczystość Bożego Ciała Msze św. będą o godz.6.50, suma o 9.30 i wieczorna Msza św. o 16.00 Przypominamy, że jest to uroczystość, w którą katolicy są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy Świętej. Po sumie procesja eucharystyczna do 4 ołtarzy. Procesja przejdzie ulicami Witosa, 1 Maja i Zagumnie, tak jak w ubiegłym roku. Prosimy o zabranie na procesję wszystkich feretronów i chorągwi. Prosimy, aby obok dzieci przedszkolnych i starszych, które będą sypały kwiaty, wzięły udział w procesji dzieci z klas II w strojach pierwszokomunijnych, a także dzieci z klas III, które w tym dniu będą obchodzić I rocznicę swojej I Komunii św., DSM, ministranci i lektorzy. Zapraszamy strażaków. Weźmy liczny udział w procesji i wyznajmy w ten sposób wiarę w obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Składka w Boże Ciało przeznaczona jest w całej diecezji na hospicja i inne cele charytatywne.

 

W czasie oktawy Bożego Ciała rano o godz. 6.30 będzie uroczysta Msza św. bez procesji, natomiast wieczorem o godz. 19.00 Msza św. z procesją eucharystyczną. W przyszłą niedzielę procesja będzie po sumie. Prosimy aby przez całą oktawę dzieci przychodziły do sypania kwiatów. Zapraszamy też dzieci po I Komunii św. oraz z rocznicy I Komunii św. w strojach liturgicznych.

 

Przypominamy rodzicom klas trzecich o przygotowaniu ołtarzy na Boże Ciało. Ołtarze należy ustawić i przyozdobić brzózkami w środę od godz. 17.00 Natomiast dekoracje ołtarzy należy założyć rano w Boże Ciało. Parafialna Rada Duszpasterska, Parafialna Rada Gospodarcza i Akcja Katolicka przystroją trasę procesji i umieszczą napisy eucharystyczne na trasie procesji w środę od godz. 17.00. Zelatorki róż różańcowych przyniosą po pięć wianków w środę przed godziną 15.00 przed plebanię. Wianki przygotuje cała róża z zielonych gałązek. Ktokolwiek z parafian zostanie poproszony przez radnych do strojenia trasy procesji niech to uczyni ochotnym sercem z miłości do Chrystusa w Eucharystii. Prosimy o wykoszenie trawy i uporządkowanie terenu przy trasie procesji.

 

Dzieci przeżywające rocznicę I Komunii św. i ich najbliżsi będą mieć spowiedź we wtorek o godz. 18.00

 

Przypominamy, że chorągwie niosą następujące róże: Mariana Małeckiego, Wojciecha Bogacza, Romana Duzia, Jana Kucy, Stanisława Świątka, Bolesława Płaczka, Mariana Wardzały, Zygmunta Toporka. Zelatorzy tych róż wyznaczą po jednej osobie do chorągwi na Boże Ciało i codziennie przez całą oktawę. Do niesienia baldachimu w czasie oktawy Bożego Ciała zapraszamy następujące róże ojców

L.p

Data

Róża

1

16 czerwca piątek

Ryszarda Janiszewskiego

2

17 czerwca sobota

Michała Kocoła

3

18 czerwca niedziela

Jana Kucy

4

19 czerwca poniedziałek

Mariana Małeckiego

5

20 czerwca wtorek

Roberta Małeckiego

6

21 czerwca środa

Bolesława Płaczka

7

22 czerwca czwartek

Stefana Stono

8

23 czerwca piątek

Stanisława Świątka

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 13 VI – św. Antoni z Padwy (1195-1231), prezbiter i doktor Kościoła, do którego tak chętnie zwracamy się w różnych potrzebach (wspomnienie obowiązkowe);
  • 14 VI – bł. Michał Kozal (1893-1943), biskup i męczennik obozu w Dachau (wspomnienie obowiązkowe);

17 VI – św. Albert Chmielowski (1845-1916), zakonnik, rozmodlony pokutnik, który odznaczał się heroiczną miłością bliźniego, dzieląc los z najuboższymi i pragnąc przywrócić im godność; to on uczy, że trzeba być „dobrym jak chleb” (wspomnienie obowiązkowe).

 

Godzinki w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Marii Kucy. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Ryszarda Janiszewskiego.

 

Różaniec w przyszłą niedzielę poprowadzi róża Romana Duzia. Dziękujemy za udział w różańcu róży Teresy Kaziród.

 

Zapraszamy chętne osoby na Koncert "Jednego Serca Jednego Ducha", który odbędzie się w Rzeszowie 15 czerwca 2017 r. (Boże Ciało). Wyjazd z parkingu przy kościele o godz. 16.45 powrót ok. 1.00 w nocy. Zapisy u ks. Grzegorza, s. Barbary i w zakrystii. Koszt 20 zł.

 

Organizowany jest wyjazd na "Wakacje z Bogiem" dla dziewcząt z klas V, VI SP i Gimnazjum do Ciężkowic (Dom Rekolekcyjny) w dniach 4-8.08.2017 r. W planie wyjście do Skamieniałego Miasteczka, całodzienny wyjazd do Krynicy i Muszyny (Nawiedzenie kościoła - Msza święta i zwiedzanie Ogrodów Biblijnych w Muszynie, deptak, pijalnia wód w Krynicy, góra Parkowa i Rajskie Ślizgawki). Koszt: 230 zł. Informacje i zapisy u s. Barbary, tel. 502 530 783.

 

Ośrodek Diagnostyki Słuchu MEDIC-FON zaprasza na bezpłatne badanie słuchu, które odbędzie się14 czerwca (środa), godz. 12.00 w Gminnym Centrum Usług Medycznych w Lisiej Górze. Zapisy przyjmowane są osobiście lub telefonicznie. Szczegóły są w gablocie parafialnej.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  bezpłatny dodatek, niezbędny w czasie procesji Bożego Ciała – śpiewnik z pieśniami eucharystycznymi. Tradycyjne śpiewy, duży, wyraźny druk

q  dlaczego św. Józef powinien być patronem XXI wieku?

q  w jedności siła, czyli o wielkiej mocy Żywego Różańca

q  o nadużywaniu alkoholu i sposobach walki z uzależnieniem

q  relacja z koronacji w Tarnowie

Natomiast w „Niedzieli”:

q  o 700-letniej tradycji procesji Bożego Ciała

q  czy w Polsce może dojść do zamachu wyjaśnia Witold Gadowski

q  śpiewnik na Boże Ciało – jako bezpłatny dodatek

Jest jeszcze „Miłujcie się „ dla młodzieży oraz „MGN” dla dzieci.

 

Finanse parafii Lisia Góra

Raport za maj 2017

Wyszczególnienie

Przychody

Wydatki

składka świąteczna

1 461,00

0,00

za gaz w kościele

0,00

847,16

plakat na parkingu

0,00

40,00

czytanki mszalne na maj i czewiec

0,00

200,72

za grobowce

950,00

0,00

paliwo i olej do kosiarek

0,00

100,00

siostra Scholastyka za kwiecień

0,00

300,00

ubezpieczenie siostry

0,00

100,00

składka niedzielna

1 385,00

0,00

wywóz 3 kontenerów śmieci z cmentarza

0,00

1 725,30

za grobowiec

800,00

0,00

paliwo do kosiarek

0,00

85,00

papier do kserokopiarki

0,00

110,00

paliwo do kosiarek

0,00

85,00

składka ze ślubu

300,00

0,00

składka niedzielna

1 570,00

0,00

paliwo do kosiarek

0,00

85,00

komunikanty, hostie i wino mszalne

0,00

405,00

za grobowce

1 200,00

0,00

gaz d domu parafialnym

0,00

94,73

składka niedzielna

1 888,00

0,00

worki do odkurzacza

0,00

76,00

kartridźe do drukarki

0,00

265,00

paliwo do kosiarek

0,00

85,00

 

9554

4603,91

Pracownicy parafialni otrzymali za maj 2800 zł., ZUS pracowników 790,72 zł., Urząd Skarbowy 169 zł. zł. Kwiaty do kościoła w czerwcu 200 zł. W kasie dla pracowników kościelnych było 1491,38 zł. Radni zebrali z ulic Jaracza i Południowej 7020 zł. W kasie dla pracowników kościelnych zostało 4551,66 zł. Ofiarodawcom dziękujemy za ofiary a radnym za ich zebranie. Składki z maja przekazane do Kurii przeznaczone były na potrzeby diecezji, , Seminarium Duchowne, stypendia dla ubogiej młodzieży oraz misje od dzieci I-komunijnych. Wyniosły 5470 zł. W Toruniu złożono 1000 zł. od pielgrzymów i parafian na Radio Maryja i Telewizję Trwam. Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone w maju.