Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Start / Aktualności / Grupy duszpasterskie / Historia parafii / Kancelaria parafialna / Zwiedzanie kościoła / PUZZLE / KONTAKT

Dziś o godz. 16.00 będzie Nabożeństwo fatimskie i Msza św. Zapraszamy na nie wszystkie róże różańcowe i parafian chętnych do modlitwy oraz wszystkie dzieci ze Szkoły Podstawowej i młodzież z Gimnazjum. Figurę Matki Bożej będą niosły róże Jolanty Kuli, Haliny Łuszcz i Kazimierza Gieronia. Prosimy o kwiaty od tych róż do figury Matki Bożej.

 

Dzisiaj, 13 sierpnia, przypada 19. niedziela zwykła w roku liturgicznym. Natomiast w najbliższy wtorek, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia.

 

W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na wtorkową liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione podczas świątecznych Mszy Świętych. Msze Święte w tym dniu tak jak w każdą niedzielę. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.

 

W najbliższy poniedziałek w liturgii wspominamy też kapłana i męczennika, franciszkanina, św. Maksymiliana Marię Kolbego (1894-1941). Jest on bliski naszym czasom, dobrze znamy jego życie i okoliczności męczeńskiej śmierci w oświęcimskim obozie koncentracyjnym. Niech jego heroiczna miłość Pana Boga i bliźniego będzie dla nas zobowiązującym przykładem.

 

Przez ostatnie dni myśli i serca nas, Polaków podążają razem z tłumami pielgrzymów na Jasną Górę, gdzie od wieków z głęboką wiarą wspólnie zanosimy do Matki Bożej, Królowej Polski, nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Dziękujemy za tyle dowodów Jej wielowiekowej opieki nad naszą Ojczyzną wśród wielu zawirowań historii, także tej najnowszej. Wszystkich, którzy nie mogą wyruszyć na pielgrzymie szlaki, zachęcamy do pielgrzymki duchowej, choćby poprzez nawiedzenie naszej parafialnej świątyni, adorację, modlitewny przystanek przy rozsianych po naszej okolicy krzyżach, figurach świętych – możliwości mamy naprawdę wiele.

 

Wraz z wtorkowym świętem maryjnym tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, a także myślimy o naszych siłach zbrojnych, o polskim wojsku, które tego dnia ma swoje święto. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają – doświadczamy tego naocznie. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

 

Pragniemy z każdą różą różańcową spotkać się jeden raz na modlitwie w ogrodzie różańcowym. Zapraszamy w tym tygodniu róże na wieczorną Mszę św. a po niej do ogrodu różańcowego na wspólny różaniec w następującym porządku:

L.p

Dzień

Róże

1

środa

Małgorzaty Stokłosy, Pauliny Taraszki, Marii Tokarz, Ireny Walus, Stanisława Tokarza

2

piątek

Krystyny Wapiennik, Józefy Wenc, Marii Wielgus, Zygmunta Toporka i Mariana Wardzały

 

17 sierpnia 2017 Mszą św. o godzinie 6.30 na Placu Katedralnym rozpocznie się XXXV Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę.

 

W sobotę o godz. 18.00 wieczór z św. o. Pio. Przyjdźmy licznie i zaprośmy naszych krewnych z sąsiednich parafii.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 14 VIII – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia; jest to jeden z najbardziej znanych świętych na świecie; ogarnięty pragnieniem zdobycia całego świata dla Maryi szerzył Jej cześć wszelkimi możliwymi środkami, wykorzystując również najnowsze zdobycze techniki; beatyfikowany jako wyznawca, a kanonizowany jako męczennik (wspomnienie obowiązkowe);
  • 17 VIII – św. Jacek Odrowąż (1200-1257), polski dominikanin, który poświęcił się misjom w różnych częściach naszego kraju; jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej (wspomnienie obowiązkowe).

 

W przyszłą niedzielę o godz. 14.00 będzie Msza św. dożynkowa a następnie na stadionie sportowym Gminne Dożynki. W związku z tym nie będzie Mszy św. o godz. 16.00

 

Dnia 25 sierpnia tj. w dniu wejścia PPT na Jasną Górę, organizowana jest pielgrzymka autokarowa do Częstochowy. Wyjazd o godz. 6.30 z parkingu kościelnego. Koszt pielgrzymki 40 zł. Zapisy u Małgorzaty Jakubowskiej, ul. Długa 75b, tel. 14 6785162. Można zapisywać pieszych pielgrzymów na powrót.

 

W Uroczystość Wniebowzięcia odpust w Brzozówce a w przyszłą niedzielę w Pawęzowie. Sumy odpustowe o godz. 11.00

 

9 września w sobotę będzie koronacja obrazu Matki Bożej Dzikowskiej w Chorzelowie koło Mielca. Koronacji dokonają Ks. Abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki i nasz Ks. Biskup Ordynariusz Andrzej Jeż. Organizujemy pielgrzymkę autokarową na te uroczystości Koszt pielgrzymki ok. 10 zł. Zapisy w kiosku parafialnym.

 

Godzinki w Uroczystość MB Wniebowziętej poprowadzi róża Anny Pyrek, a w przyszłą niedzielę róża Teresy Pęcak. Dziękujemy za udział w Godzinkach róży Mariana Małeckiego.

 

Różaniec w Uroczystość MB Wniebowziętej poprowadzi róża Marii Partyki, a w przyszłą niedzielę róża Michała Kocoła. Dziękujemy za udział w różańcu róży Marii Mrowiec.

 

W „GN” dzisiaj m.in.:

q  o św. Edycie Stein, perle, której ciągle jeszcze nie doceniamy

q  o szukaniu Boga, cudach św. Charbela i sytuacji chrześcijan w Libanie

q  wyjaśnienie słów modlitw „Zdrowaś Maryjo” i „Pod Twoją obronę”

q  Maryja w Medjugorie mówi „Chodźcie na Mszę i odmawiajcie Różaniec”

Natomiast w „Niedzieli”:

q  wszystko o składaniu wniosków „Rodzina 500+”

q  tematem numeru jest piesze pielgrzymowanie

q  oraz artykuł „Każdy może być święty”

 

Finanse Parafii Lisia Góra

Raport za lipiec 2017

Wyszczególnienie

Przychody

Wydatki

za plakat na parkingu

0,00

40,00

siostra Scholastyka za czerwiec

0,00

300,00

ubezpieczenie siostry

0,00

100,00

czytanki mszalne na lipiec sierpień

0,00

205,00

składka niedzielna

1 760,00

0,00

paliwo do kosiarek

0,00

80,00

ofiara z okazji pogrzebu ze Śmigna na kościół

200,00

0,00

składka niedzielna

1 733,00

0,00

wywóz śmieci z cmentarza

0,00

1 609,20

oprysk na przędziorka

0,00

52,00

kadzielnice

0,00

260,00

za grobowce

3 050,00

0,00

ofiary na kościół

150,00

0,00

remont łazienki, wymiana kaloryferów i malowanie mieszkania wikariusza

0,00

14 900,00

 

6893

17546,20

Składki z lipca przekazane do Kurii przeznaczone były na potrzeby diecezji, pojazdy dla misjonarzy z okazji poświęcenia pojazdów, Wyższe Seminarium Duchowne i na misje dla Ks. Mariana Pazdana. Wyniosły 10530 zł. Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone w lipcu.

 

W przyszłą niedzielę będzie składka w kopertach na remont w domu parafialnym. Będziemy remontować dwa balkony, trzeci zostanie zlikwidowany i na remont schodów od strony przedszkola. Koszt tych prac wyniesie 16500 zł. Prosimy o ofiary wszystkie rodziny i młodzież pracującą.